Paletta

Adás időpontja: 
2021. október 25, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban beszámolunk Torres Dani és a Parapács zenekar százhalombattai fellépéséről, és „A falu rossza” című színházi előadásról is

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 26. – Szent Demeter napja
A hagyomány szerint a IV. században élt a keleti egyház kedvelt szentje, Demétriosz, aki megtagadta a pogány istenek tiszteletét, ezért a keresztényüldözők kivégezték. Gyakori ábrázolása, hogy a lovon ülő harcos szent dárdájával éppen egy pogány katonát szúr le. Népszerűsége elsősorban a bizánci kereszténység területén nőtt meg, hazánkban a XI. századtól figyelhető meg a kultusza. A XII. században épült a szegedi Demeter templom, ahol minden évben nagy ünnepségeket rendeztek és a krónikák szerint 1474-ben Mátyás király is részt vett a szent ünnepén. Dömötör, azaz Szent Demeter napja, október 26-a, a pásztorok, mindenekelőtt a juhászok zárszámadó vigadalma volt. Ekkor számoltak el a gazdáknak a rájuk bízott falkával és ekkor szerződtek a következő évadra. A napot juhászújévként, nevezetes bálját juhászbál, juhásztor, juhbál és Dömötörözés néven emlegették. Ha ilyenkor – október 26-a táján – a nyájat terelő juhászt a fagyos szelű Dömötör „táncoltatta”, abból a tapasztalt pásztorok kemény telet jósoltak.

A KISKONDÁS
Illyés Gyula A kiskondás című meséjében a lustának és haszontalannak tartott kiskondás nagy utat jár be, mire elnyeri a királylány kezét. A népmesei motívumokra épülő történet a furfangról, az önzetlen segítségnyújtásról szól. A kiskondás történetét a HBVK Papírszínház-mese sorozatában hallgathatták meg az érdeklődők.
Megszólaló: László Anikó – gyermekkönyvtáros

PARAPÁCS ZENEKAR
A Parapács zenekar tagjai legfőbb feladatuknak tartják, hogy a mai világba átmentsék a népzene mulattató és a néphagyományok közösség teremtő funkcióját és mindemelett keresik a népzene mai nyelvét. A Parapács zenekar a Régészeti Park 25 éves jubileumi rendezvényén zenélt a látogatóknak.
Megszólaló: Vojtonovszki Sándor – zenekarvezető

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 28. – Simon és Júdás napja
Október huszonnyolcadikán a bibliai két apostol közös névünnepét így foglalta rímbe egy régi parasztregula: „Megérkezett Simon, Júdás, jaj neked már pőre gatyás.” Jézus tizenkét tanítványának egyike volt a Kánából származó Simon, aki – mint a mester buzgó követője – a Zelótes (vagyis túlbuzgó) nevet is viselte. Az őskeresztény hagyomány szerint Egyiptomban, Líbiában és a Brit-szigeteken hirdette az evangéliumot. Máté evangéliumában Taddeusként szerepel az a
tanítvány, akit Lukács az apostoli névsorban Júdás Jakobi néven említ. A legendák szerint Simonnal együtt Perzsiában terjesztette az evangéliumot, a keresztényüldözők azonban elfogták, hite megtagadására kényszerítették, és mivel az apostol erre nem volt hajlandó, kivégezték. Élettörténete ellentétes mondákon alapszik. A két tanítvány emléknapja nem csak szüretkezdőként vált ismertté a néphagyományban, hanem Baranyában időjósló napként tartották számon, ami a hideg ősz beköszöntését jelentette.

BONI ÉS GÁBOR
Edzés, verseny, fellépés – ezek váltják egymást mostanság a százhalombattai akrobatikus rock and roll páros, Lengyel Bonita és Mészáros Gábor életében. A cseppet sem könnyű időszakban edzés közben és az egyik fellépésükön – a 150 éves a Magyar Sportlövők Szövetségének jubileumi ünnepségén – készültek a most következő beszélgetések, ill. felvételek.
Megszólaló: Mészáros Gábor – versenytáncos, vezetőedző;
Lengyel Bonita – versenytáncos, edző

A FALU ROSSZA
A Déryné Társulat A falu rossza című előadásában egy közelgő esküvőtől hangos a falu. Hangos az ifjú pár – szerelmi évődéstől és civódástól, hangos az örömapa, hangos a násznép, hangos, aki örül… és az is, aki nem.  Hiszen nem is olyan váratlanul, de mindenképpen hívatlanul megjelenik a falu rossza, a méltán hírhedt Göndör Sándor, a menyasszony volt szerelme, kinek célja, hogy meghiúsítsa az esküvőt. A BKK-ban is bemutatott előadás előtt a „falu rosszával”, Dánielfy Gergellyel beszélgettünk.
Megszólaló: Dánielfy Gergely – színész, énekes-zenész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 31. – Szent Wolfgang napja
Szent Wolfgang, Regensburg bencés püspöke Boldog Gizellának, Szent István király hitvesének volt leánykori nevelője. Egykori magyarországi népszerűségét a név magyar megfelelője, a Farkas név őrzi a naptárban, október 31-én. Népi hagyománya: ekkor kell megkezdeni a gyümölcsfák ültetését, hogy biztosan „megmaradjanak” jövő tavaszra. Október utolsó napja az 1517-ben Wittenbergben kibontakozott reformáció emlékünnepe is, másnap pedig a novembert nyitó Mindenszentek ősi kegyelete tereli figyelmünket a temetők világába, elhunyt szeretteink sírhantjai fölé.

REFORMÁCIÓ
A reformáció egy olyan 16. századi vallási-társadalmi-politikai mozgalom volt, mely a katolikus egyházat és annak kizárólagosságát támadta, miközben hitújítást hirdetve vallási és közvetve gazdasági alternatívát kínált az új eszmék iránt fogékony rétegeknek. A reformációról szól történelmi sorozatunk legújabb állomása.
Megszólaló: Kovács Edina – történész

MAKETT ÉS DIORÁMA
A makett valaminek vagy valakinek a kicsinyített, nem működő, de külsőleg igen pontos mása; a dioráma pedig valódi tájat, életet megjelenítő kis modell, látványelem. „Világunk apró csodái” címmel makett- és diorámakiállítás nyílt Kiss Imre munkáiból a BKK-ban.
Megszólaló: Kiss Imre – makett- és diorámakészítő

TORRES DANI
Több mint 15 évvel ezelőtt, a TV2 tehetségkutatójában ismerhettük meg az ecuadori születésű énekest, aki hangjával és laza stílusával vette le a nézőket a lábukról. Torres Dani azóta is töretlenül zenél és énekel. Ő nyitotta a vendégek sorát a Freedom zenekar sorban a 12. és immár 8. jótékonysági koncertjén.
Megszólaló: Torres Dani – énekes-zenész