Paletta

Adás időpontja: 
2020. május 04, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban folytatjuk archívumunk anyagainak bemutatását. A felidézett programokról maguk az előadók fognak mesélni, otthonuk biztonságából, számítógépük kameráján keresztül

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Május első vasárnapja – Anyák napja
Az anyákat szerte a világon ünneplik, bár nem mindenhol ugyan azon a napon. Magyarországon május első vasárnapján köszöntjük az édesanyákat, nagymamákat. 1925-ben a Magyar Ifjúsági Vöröskereszt tartotta az első ünnepet, majd 1928-ban már miniszteri rendelet tette hivatalos ünneppé. Az anyák megünneplése az ókori Görögországig nyúlik vissza. Az istenek anyjának tartott Reának tartottak tavaszi ünnepséget és vele együtt köszöntöttek minden édesanyát.

ANYÁKNAPI DAL
Az anyák napjához kapcsolódva, a Liszt Ferenc Vegyeskar tagjai László Attila énekessel összefogva és a technika segítségével otthonukban felénekeltek egy dalt, melyből egy videoklip készült, amit most bemutatunk Önöknek.
Megszólaló: Kriesch András – a Liszt Ferenc Vegyeskar karnagya

EMILÉK – SZÍNHÁZ
2010-ben a battai majális közönsége a Körúti Színház és a BMK Színi Stúdió előadásában, Galambos Zoltán rendezésében láthatta az Emil és a detektívek-et. A színitanodások között a szabadtéri színpadra lépett Karaivanov Lilla is, akivel 10 évvel e meghatározó előadás után, már mint végzett színésznővel, a Körúti Színház társulatának tagjával beszélgettünk néhány nappal ezelőtt, de természetesen a régi felvételeket is láthatják.
Megszólaló: Karaivanov Lilla – színitanodás (2010.), színésznő (2020.)

SZUBREÁL – KIÁLLÍTÁS
Az utóbbi hetekben a kiállítótermek is hangtalanok, megállt ott is az élet… Szula Zsuzsi képzőművészt, a BKK kiállításainak szervezőjét arra kértük, hogy a Fazekas Leventével 2013-ban nyílt közös, SzubReál című kiállításuk kapcsán beszélgessünk.
Megszólaló: Szula Zsuzsanna – képzőművész, művelődésszervező

HELYTÖRTÉNETI ELŐADÁS
Hogy milyen érdekességeket rejt városunk néprajza – erre kaphattak választ mindazok, akik ellátogattak 2012-ben a HBVK Helytörténeti Klubjának előadására. Lehoczki Zsuzsanna történészt – aki akkor még a Városi Archívum munkatársa volt – most pedig arról is kérdeztük, ő hogyan készült/készül Százhalombatta várossá nyilvánításának 50. évfordulójára.
Megszólaló: Lehoczki Zsuzsanna – történész

TÁNCLÁZADÁS
Április 29-éhez, a Tánc világnapjához kötődő első TÁNClázADÁS elnevezésű fergeteges tánc-show 2014-ben, az akkor még csak 5. születésnapját ünneplő J.P. Dance Company égisze alatt jött létre, majd aztán minden évben – fokozva a fokozhatatlant – egyre nagyszabásúbb előadássá nőtte ki magát a produkció. A műsor megálmodójával és rendezőjével, Papp Jánossal, az Operettszínház táncművészével a kezdetekről is beszélgetünk. És ezúttal a 2014-es, a 2015-ös, a 2016-os és a 2017-es TÁNClázADÁS-ok emlékezetes pillanatait is felidézzük.
Megszólaló: Papp János JP – főszervező, rendező, táncművész, koreográfus

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Majális
Május hónapban gyakran használjuk a szót: majális – ami szabadban rendezett, vidám társas összejövetelt, mulatságot jelent, átvitt értelemben pedig derűs, vidám szórakozást. Szinyei Merse Pál, Majális című festménye, a világon az egyik leginkább ismert magyar festmény. Híressé válásának egyik oka, a szabad tér ábrázolása volt, ami abban az időben, a festészetben újításnak számított. A majális szó eredete a pogány korra vezethető vissza és a tavasz, a természet megújuló erejének ünneplésére utal. Különösen az északi népeknél elterjedt és sok helyen szimbolikus cselekmények kapcsolódnak hozzá, pl. a májusfaállítás. A majálisnak Magyarországon vidám táncmulatságszerű jellege van.

DOBOSOK
Mai műsorunkban a 2010-es színházi előadás is a majálishoz kötődött és zárásként pedig a közelmúltba, 2017-be „repítjük vissza” Nézőinket – Buzás Györggyel, a Metronóm Dobiskola vezetőjével aktualitásokról is beszélgettünk.
Megszólaló: Buzás György – a Metronóm Dobiskola vezetője