Paletta

Adás időpontja: 
2019. november 11, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban fotókiállításra kalauzoljuk Önöket a Hamvas Béla Városi Könyvtárba, megismerhetik Cilikét, a hiszékeny kisegeret, Szeifertné Tóth Erika pedig afrikai kalandjairól mesél

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
1918. november 11. – véget ért az I. világháború
Az I. világháború a 11. hónap 11. napjának 11. órájában ért véget. A második világháború előtt egyszerűen csak világháború, „Nagy Háború” vagy „a háború, amely véget vet minden háborúnak” néven illetett háború 1914 és 1918 között, négy éven át tartott, Európából induló globális háború volt, amely összesen több mint 15 millió ember halálát okozta és amely a korabeli gyarmati- és érdekeltségrendszer újrafelosztásával végződött. A legnagyobb veszteséget a Monarchia szenvedte el. A halálozások miatt rengeteg család csonka lett, az árvák és az özvegyek számáról még becsült számok sincsenek. Az első világháború első áldozata magyar honvéd volt, az abádszalóki Kovács Pál, akit Zimonynál, a Száva partján lőttek le a szerbek. Az utolsó áldozat az amerikai Henry Gunther volt, akit egy perccel 11 óra előtt lőttek le. Azonban a háború vége után is haltak meg sebesült katonák a kórházakban.

VERONAKI MESÉL
Tarján Veronika énekes, meseíró, színész-drámapedagógus, az Apró Színház alapítója, művészeti vezetője, igényes gyermekprogramok, gyermekfoglalkozások megálmodója és megvalósítója, ill. a Veronaki zenekar énekese és mesemondója. Az együttes zenéjét – többek között – az ő mesevilága és őszinte előadásmódja teszi különlegessé. A legutóbbi Dunafüredi családi napon a Veronaki mesél című program kapcsán Tarján Veronika nagymamájáról, Varga Katalin írónőről is beszélt.
Megszólaló: Tarján Veronika – énekes, meseíró, színész-drámapedagógus

FOTÓKIÁLLÍTÁS
Színek, Fények és Árnyak címmel nyílt fotókiállítás a HBVK kiállítóterében. Az alkotók a Patakfalvi-Vigh fiúk, vagyis az apa, Attila és fiai, Hunor és Gergely.
Megszólaló: Patakfalvi-Vigh Attila – fotós

CILIKE
Kiss Marianna 17 éves korától, több mint három évtizede bábozik, 11 évvel ezelőtt úgy érezte, itt az ideje annak, hogy egy saját, önálló színházat hozzon létre és azóta is folyamatosan azon dolgozik, hogy bábelőadásain igazi színházi élményt nyújtson kicsiknek és nagyoknak egyaránt. A Tekergő Bábszínház előadásában Cilike a hiszékeny kisegér című bábjátékot láthatták legutóbb a gyerekek a Zenálkó Etel Óvárosi Közösségi Házban.
Megszólaló: Kiss Marianna – bábos, társulatvezető

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
November 12. – Nagy Bandó András születésnapja (1947.)
Nagy Bandó András Karinthy-gyűrűs humorista, előadóművész, író Nagy András néven született. Építésvezető, kisiparos, segédmunkás, kertész foglalkozásokkal próbálkozott, majd 1963-tól a Délmagyarország napilap karikaturistája lett, 1975-től pedig előadóművészként tevékenykedik. 1982-ben a Magyar Rádió Humorfesztiválján első díjat nyert. Egyéni hangú, ötletdús, közkedvelt humorista-előadóművész, aki önálló estjeit, rádiós és tévés monológjait maga írja. Nagy Bandó András az utóbbi években főként publicista, közíró és író, verseket és meséket ír és rajzol gyermekeknek, már több mint negyven kötet a ’kezemunkáját’ dicséri.

APÁTHY ENDRE EA.
A HBVK helytörténeti részlege, a Városi Archívum meghívására Apáthy Endre előadását hallgathatták meg az érdeklődők, amely „Százhalombatta jelene és lehetséges útjai a jövőben” címet kapta.
Megszólaló: Apáthy Endre – előadó

VILÁGJÁRÓ ERIKA
„Ez nem egy nyaralás, hanem egy kaland volt Fokvárostól a Viktória-vízesésig” – ez volt a mottója Szeifert Erika legutóbbi előadásának, amely a BKK Világjáró Battaiak programsorozatának legutóbbi állomása volt.
Megszólaló: Szeifertné Tóth Erika – előadó, világutazó

A HALMOK NÉPE NYOMÁBAN
Százhalombatta a nevében is őrzi a valaha itt élő népek legfontosabb régészeti leleteket rejtő temetkezését. Dr. Szabó Géza régész a „Matrica” Múzeumban tartott „A halmok népe nyomában” című előadása egy színes tér-időutazás volt, mely segíthetett abban, hogy az érdeklődők a Duna folyását követve jobban megértsék gyakorlatilag az egész mai Európa népeinek kialakulását, történetét – benne a saját hazánk területén élő népek kapcsolatrendszerének egy kevésbé ismert szeletét is.
Megszólaló: Dr. Szabó Géza Ph.D. – régész, főmuzeológus

FREEDOM QUINTET
Immár 10. alkalommal Zenés talk-shownak adott otthont a Szekeres József Konferencia- és Rendezvényközpont. Ezúttal a beszélgetőtársak a Freedom Jazz Quintet tagjai voltak – köztük Takács Zsolt billentyűs.
Megszólaló: Takács Zsolt – billentyűs