Paletta

Adás időpontja: 
2019. október 21, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban többek között beszámolunk a festészet napja alkalmából rendezett vetélkedőről, melyet a BKK szervezett

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 18. – a Magyar Festészet Napja
A Magyar Festészet Napját 2002 óta rendezik meg október 18-án Szent Lukács, a festők védőszentje névnapján. Ez a nap azóta a fény, a színek, a formák és ritmusok, az élő festészet ünnepe és az évek folyamán országos, sőt határon túlra nyúló, többnapos rendezvénnyé nőtte ki magát a kezdeményezés. Szent Lukács a négy evangélista egyike, a keresztény hagyomány szerint a harmadik evangélium és Az apostolok cselekedetei című kanonikus bibliai könyv írója volt. Életéről keveset tudunk: csak Pál apostol egyik levele alapján feltételezik, hogy eredeti foglalkozása szerint orvos volt. A hagyomány azt tartja, hogy kedvelte a festészetet, képfaragást, szónoklatot. Rómában a Santa Maria Maggiore bazilikában és Loretóban is olyan Szűz Mária képet őriznek, amelyet a hagyomány szerint Lukács festett. A középkorban a festők védőszentjeként tisztelték, ezért sok helyen a festők és rokon művészek céhét Lukács-céhnek nevezték.

FESTÉSZET NAPI VETÉLKEDŐ
Azt mondják, egész nemzedékek, társadalmi rétegek életéből maradt ki a festészet értékeinek élményszerű elsajátítása. Ezért is lett a Magyar Festészet Napja a hazai – elsősorban – kortárs festészet legnagyobb ünnepe. A BKK-ban évek óta iskolásoknak szóló vetélkedővel népszerűsítik a fiatalok körében a festészetet, a művészetet.
Megszólaló: Fazekas Levente – a zsűri tagja, képzőművész;
Albert Anna – a zsűri tagja, fotóművész

KUTATÓK ÉJSZAKÁJA
„Szimatoló - Morzsa és a titkos küldetés” – ezt a címet kapta az idén a „Matrica” Múzeum Kutatók Éjszakájához kapcsolódó programja, amely során a múzeum „bronzkori kutyája” segített a ’kincsek’ megtalálásában, de az igazi titkos küldetés a látogatókra várt.
Megszólaló: Kovács Gabriella Ph.D. – régészeti talaj-mikromorfológus

WISCHIN TIBOR
Wischin Tibor erdésznek készült, majd a képzőművészeti képzést célozta meg, de végül műszaki ember lett belőle és csak érett felnőttként vett kezébe ecsetet. Eőry Emil szobrász- és festőművész egy ideig szakmai tanácsokkal segítette az alkotó művészi kibontakozását, szóval a mesterének nevezheti őt. Wischin Tibor két alkotása is helyet kapott a Hangyássy házaspár udvarán a Battai Napok idejére létrehozott Kerti kiállításon.
Megszólaló: Wischin Tibor – festőművész

TINTA KÖNYVKIADÓS
A Magyar Olvasástársaság által szervezett jubileumi, XV. Országos népmese-konferenciának Százhalombatta adott otthont. Az idei rendezvény Benedek Elek születésének 160. évfordulóját ünnepelte és mottója az „Élőszóval az olvasásért – olvasással az élőszóért!” volt. A konferencia nemcsak szakmai találkozóként, hanem közösségi élményműhelyként és módszertani bemutató helyként is szolgált. A meghívottak között a Tinta Könyvkiadó is megtalálható volt.
Megszólaló: Kiss Gábor – igazgató, főszerkesztő

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 23. – Az 1956-os forradalomra emlékezünk
Az 1956-os forradalom és szabadságharc a 20. századi magyar történelem egyik legmeghatározóbb eseménye volt. A budapesti diákok békés tüntetésével kezdődött 1956. október 23-án és a fegyveres felkelők ellenállásának felmorzsolásával fejeződött be Csepelen, november 11-én. Az október 23-i budapesti tömegtüntetés még aznap éjjel fegyveres felkeléssé nőtt. Ez a kormány bukásához vezetett. November első napjaiban az új kormány megkezdte a tárgyalásokat a Szovjetunióval, a szovjet csapatok teljes kivonásáról, a Varsói Szerződésből való kilépésről és az ország semlegességéről. A szovjet csapatok november 4-én, hadüzenet nélküli háborút indítottak Magyarország ellen. Az aránytalan túlerővel szemben egyedül maradt ország több napon át folytatott hősi szabadságharca így végül elbukott. A harcokban 2652 magyar és 720 szovjet állampolgár esett el. A forradalom következményeként kb. negyedmillió magyar hagyta el az országot, nyugatra menekülve. 1957 januárjától a forradalom résztvevőit tömegesen börtönözték be, majd sokukat kivégezték. A forradalom leverését követő évtizedekben Magyarországon tilos volt erről az időszakról beszélni.

KOMPLEX CSALÁDI NAP
A Zenálkó Etel Óvárosi Közösségi Ház szeptemberi családi napja igazán sokszínű volt – hiszen kézműves foglalkozástól a gyermekjógáig számos program szerepelt a kínálatban.
Megszólaló: Mészáros Szilvia – művelődésszervező;
Nagy Rozália – foglalkozásvezető

NYÁRY DETTI
Nyáry Detti közel 30 éve van a pályán, 21 évesen volt Iluska a János Vitézben az akkori Budapesi Gyermekszínházban, majd 20 évvel később a mostoháját is eljátszotta a Jászai Mari Színházban, Tatabányán. Gyermekei megszületésével elkezdődött az ùjratervezés, megálmodta a saját kis színházát, természetesen gyerekeknek. A Dunafüredi Közösségi Napon Nyáry Detti A szegényember és a róka című interaktív előadása a legkisebbeknek szólt.
Megszólaló: Nyáry Detti – színésznő

BRASS CIRKUSZ
A Brass Cirkusz avagy Mese a tubatigrisről és a trombitaparipákról című előadásban Méhes Csaba pantomim művész és a Brass in the Five zenekar elővarázsolja a cirkuszvilág felejthetetlen figuráit: bűvészt, illuzionistát, bohócot, állatidomárt, kötéltáncost, cirkuszi lovakat,  félelmetes tigrist...  és máris kész egy órányi vidám játék, önfeledt móka és nevetés, vérpezsdítő élő brass muzsikával. Ez a program zárta a Dunafüredi Közösségi Napot a Kszellmann Flóra Közösségi Házban.
Megszólaló: Méhes Csaba – színész, pantomimművész-komikus