Paletta

Adás időpontja: 
2019. július 08, hétfő, 19:15
Leírás: 

Az SZTC Táncszakosztálya az idén is Évzáró táncgálával zárta az évadot, megmutatták a közönségnek milyen produkciók születtek az elmúlt hónapok során

SZTC GÁLA
Az SZTC Táncszakosztálya az idén is Évzáró táncgálával zárta az évadot, megmutatták a közönségnek – az immár kibővített tanári karral – milyen produkciók születtek az elmúlt hónapok során.
Megszólaló: Nagyné Török Anikó – a Táncszakosztály vezetője, tánctanár

TÜNDÉR BLANKA
Két kislány egyszer csak helyet cserél – Kele Blanka, a városi kislány Tündérország sziklahasadékában lapul csillámló szárnyakkal a hátán, Tündér Blanka pedig egy idegen gyerekszoba ágya alatt találja magát. Hogy ebből mi lesz? Erről szól Ónodi Judit – a 4. Battai Könyvünnepen bemutatott – Tündér Blanka című könyve, melyben a mesékhez feladatok kapcsolódnak, aktív szórakozást kínálva ezzel a gyerekeknek.
Megszólaló: Pálné Ónodi Judit – szerző

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Július 8. – Jean de La Fontaine születésnapja (1621.)
Jean de La Fontaine francia író, költő papnak készült, de nem találván kedvét a teológiában, víg életet folytatott és mindemellett irodalommal is foglalkozott. La Fontaine írt elégiákat, színműveket is, de népszerűségét állatmeséinek köszönheti. Fabulái 12 könyvben jelentek meg, az első hatot az ifjú trónörökösnek írta, ezekhez Phaedrus ismert állatmeséit verses formában lefordította franciára. A következő hat már nem annyira gyermekeknek, inkább a felnőtt olvasóknak szól. A mesékbe szőve éles iróniával bírálta kora társadalmi erkölcseit, az emberi gyarlóságokat, XIV. Lajos és a spanyol király között lévő vetélkedést. Elemzői szerint az utolsó állatmeséi írásának idején La Fontaine már azzal a szándékkal alkotott, hogy az állatok javára ítéljen az emberek felett.

MÚZEUMOK ÉJSZAKÁJA
Középkori vándorok és vásározók, ételek, interaktív séta a „Báté faluban”, játékok, íjászat, kézműves termékek készítése és vására, a Kézműves Csoport bemutatója és vására, ásatási metszetfal átadása, tabletes tárlatvezetés, mese, koncert és előadás –ezek várták a látogatókat a Múzeumok éjszakáján a „Matrica” Múzeum kertjében és az épület falai között.
Megszólaló: Balpataki Katalin – történész

ÍGY KÉSZÜLT…
A Múzeumok éjszakáján ünnepélyes keretek között felavatott ásatási metszetfalat hónapokkal ezt megelőzően kezdte el készíteni Kiss Imre, a múzeum munkatársainak elképzelései alapján. Most – visszafordítva az idő kerekét – megmutatjuk, hogyan készült…
Megszólaló: Kiss Imre – makett- és diorámakészítő

ÁSATÁSI FAL
Az imént láthattuk az ásatási falat ’félkész állapotban’, íme – átadva már a látogatóknak – ilyen lett…
Megszólaló: Takácsné Németh Gabriella – régész, muzeológus

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Július 8. – Szakcsi Lakatos Béla születésnapja (1943.)
Szakcsi Lakatos Béla a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas és Liszt Ferenc-díjas zongoraművész és zeneszerző, érdemes művész édesapja hatására kilencévesen kezdett zongorázni. Klasszikus zenét tanult, de figyelme a dzsessz felé fordult. Szakcsinak fontos szerepe volt a fúziós zene hazai terjedésében, érdeklődése kiterjedt a komolyzene és a dzsessz ötvözése felé is. A cigány folklór gyűjtésével és színpadi művekké formálásával is foglalkozik. Az utóbbi időben behatóan foglalkozik Kurtág György és Ligeti György műveivel, továbbra is elhivatottan kutatja a lehetőséget, hogy az eddig elkülönülő zenei műfajokból közös nyelvet teremtsen. Koncertjeire manapság a jazz és a kortárs improvizáció ötvözése jellemző. Ezzel túllépi a megszokott kereteket, a klasszikus- és kortárs zenére, a népzenére, valamint a jazzre egyaránt reagáló, progresszív előadást hozva létre. Szóló improvizációs koncertjei, valamint legújabb együttese egyaránt jó példa erre.

SZENT LÁSZLÓ
Százhalombatta óvárosában a Szent László templom mellett áll Szent László mellszobra, amely ha arcvonásaiban nem is, de sziluettjében hasonlít a király ereklyéit tartalmazó győri bazilikában őrzött hermára, a korona azonban lényegesen egyszerűbb. Évek óta hagyomány, hogy az Óvárosi Szent László Napok mintegy nyitányaként koszorúzási ünnepségre kerül sor, ezzel tisztelegve a ’lovagkirály’ előtt.
Megszólaló: Németh István – a Százhalombattai Római Katolikus Egyházközség képviselő-testületének világi elnöke

HAZÁM – GYÖKEREM
A koszorúzási ünnepséget követően az érdeklődők Hazám – gyökerem címmel egy zenés esten vehettek részt a Szent László templomban. Szabó Aida verseit Szigeti Eszter énekelte meg Varga Zoltán zongorakíséretével.
Megszólaló: Szabó Aida – költő;
Szigeti Eszter – énekes

SZULÁK ANDREA
Szulák Andrea is színpadra lépett az idei Óvárosi Szent László Napokon. A fellépést követően, míg kameránkkal vártunk az énekesnőre, egy megható találkozás részesei lehettünk.
Megszólaló: Szulák Andrea – EMeRTon-díjas énekesnő, színésznő