Paletta

Adás időpontja: 
2017. november 27, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban Szinovál Gyula színművész körbevezet minket a Légy jó mindhalálig című előadás díszletében, és kulisszatitkokat is elárul a darabról

MESEDÉLUTÁN
A HBVK legutóbbi Családi Mesedélutánján ezúttal is mesével és kézműves foglalkozással, egy kis teával, kellemes hangulatban várták a családokat egy szombat délutáni tartalmas időtöltésre.
Megszólaló: Kovács Marianna – mesemondó, a HBVK igazgatója

LÉGY JÓ MINDHALÁLIG
A Légy jó mindhalálig Móricz Zsigmond 1920-ban kiadott regénye. A főszereplő, Nyilas Misi, a debreceni kollégium diákja. Kitűnő gyermekregényként tartják számon, pedig Móricz nem annak szánta. A Szép Ernő Színház és a Csepp Színház által a BKK színpadán bemutatott Légy jó mindhalálig című musical szövegkönyvét és dalszövegét Miklós Tibor írta, zenéjét szerezte Kocsák Tibor és ahogy Szinovál Gyula, a darab rendezője is elmondta néhány dal slágerré is vált az évek során.
Megszólaló: Szinovál Gyula – társulatvezető, rendező

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
November 29. – Gaetano Donizetti születésnapja (1797.)
220 éve született a kellemes dallamaival elsöprő sikereket elért Gaetano Donizetti olasz zeneszerző, karmester – fiatal korában – Bergamóban és Bolognában éneket, ill. hangszeres zenét tanult. Első sikerét az 1818-ban bemutatott operája hozta, majd később karmesterként is bemutatkozott a közönség előtt. A Szerelmi bájital 1832-es milánói és a Lammermoori Lucia 1835-ös nápolyi bemutatója hozott világhírnevet számára. Évente 3-5 operát is írt. Az 1830-as évek második felében a nápolyi konzervatórium tanára lett. Miután egyik műve miatt összetűzésbe került a cenzúrával, átköltözött Párizsba. Itt komponálta Az ezred lánya és a Kegyencnő című operáit. Egy időre Bécsben telepedett le, ahol elnyerte az udvari komponista címet. 1843-ban írta a Don Pasquale című vígoperáját. Életének utolsó négy esztendejét már betegség keserítette meg.

SZEMELVÉNYEK
SZEMelvények – ezt a címet kapta Drienkó Enikő első, bemutatkozó kiállítása, amelyet a HBVK-ban láthatnak a csodás fotókat, a természetet kedvelők.
Megszólaló: Drienkó Enikő – fotóművész

TÖKMAG CSALÁDI NAP
A Zenálkó Etel Óvárosi Közösségi Házban éveken keresztül Nagy Rozália szervezte a családi napokat, melyeken együtt játszik szülő, nagyszülő és a gyerekek. A résztvevőknek közös élményben van részük, megtanulnak együtt játszani. Az izgalmas interaktív játékokon és a kézműves foglalkozásokon megismerhetik, kipróbálhatják az akár elfeledett kézműves praktikákat is. A legutóbb családi nap a Márton-nap jegyében telt.
Megszólaló: Nagy Rozália – foglalkozásvezető

VÁNDORJÁTSZÓHÁZ
A Vándorjátszóház az ország nagy területén mozgó vállalkozás, amelynek fő profilja kreatív és interaktív játszóházak levezetése. A Zenálkó Etel Óvárosi Közösségi Házban tartott legutóbbi családi napon a Vándorjátszóház munkatársai is várták az alkotni vágyó gyerekeket.
Megszólaló: Radeczky Erzsébet – játszóházvezető

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
November 30. - Vaszary János születésnapja (1867.)
150 éve született Vaszary János festőművész, aki a 19–20. század fordulóján és a 20. század első harmadában a képzőművészet európai irányait behatóan ismerte és alkalmazta festészetében, grafikáin, gobelin munkáin. Összességében leginkább a francia posztimpresszionizmust, az art nouveau-t és a hazai nagybányai plein air stílust lelhetjük fel alkotásaiban. Az első világháború alatt drámai hatású képeket festett a frontokról, ezen művein érezhető legjobban a német expresszionisták hatása. Röviddel a háború után még uralkodott festészetében a drámai hangvétel, majd ismét Párizsba utazott és visszatért a francia piktúra hagyományaihoz. Gyors, laza, könnyed ecsetvonású képei készültek ekkor, talán legjellemzőbb a Parkban című. Vaszary modernitásra nyitott, újító szelleme és virtuóz mesterségbeli tudása nyomán fantasztikusan gazdag, stílusában rendkívül változatos életmű született.

ÚJBOR ÜNNEP
Márton napjára már kiforr az újbor és a hagyomány szerint a bornak Szent Márton a bírája, tehát november 11-e után a bort meg kell kóstolni. A Márton-napi újbor kóstolgatásának szertartása a bort és a pincék sötétjét övező misztikummal kapcsolódott össze. A must ilyenkor változott borrá, az egész évi fáradozás gyümölcse ekkor mutatkozott meg, az eredménnyel pedig szívesen el is dicsekedtek a boros gazdák. Azt mondják, az újbor megkóstolása nem az évjárat értékelését jelenti, hanem a bor szeretetét fejezi ki. Így volt ez a Csobolyó Borbarát Klub által szervezett idei Márton-napi Újbor ünnepen is.
Megszólaló: Kiss Ferenc – a Csobolyó Borbarát Klub elnöke