Paletta

Adás időpontja: 
2017. október 23, hétfő, 19:15
Leírás: 

A Trio a’la Kodály Jazz együttes neve sokat sejtető, a háromtagú formáció célja a hagyományok ápolása mellett, új reflexiókat bemutatni Kodály műveire

VÍGH JUDIT ESTJE
„Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne!” – ez a mottó olvasható az Erdélyi magyarokért a világban elnevezésű közösség honlapján. Vigh Judit Százhalombattán talált otthonra, itt éli mindennapjait… és az irodalomban találta meg mindazt, amit szeretne elmondani érzéseiről, hovatartozásáról… „Magyarok” címmel Vigh Judit és Patakfalvi-Vigh Kincső előadóestjére várták az érdeklődőket a HBVK-ban – néhány nappal a Nemzeti ünnepünk előtt.
Megszólaló: Vigh Judit – előadó

OLAJOS BÉLA KIÁLLÍTÁSA
Olajos Béla, a gödöllői születésű képzőművész 1939-ben szerzett festőművészi és rajztanári diplomát, majd Szatmárnémetibe került, ahol tanárnak nevezték ki. Művészete egyfajta szubjektív metszetet ad az elmúlt száz év magyar művészettörténetéből. Muhi Sándor erdélyi magyar grafikus, művészeti közíró, helytörténész, gimnáziumi rajztanár egyik legnagyobb érdeme szülővárosának, Szatmárnémeti és vidéke magyar képzőművészeti emlékeinek számbavétele, gyarapítása. Így – igazán méltó módon – Olajos Béla emlékkiállítását Muhi Sándor nyitotta meg a BKK Galériájában.
Megszólaló: Muhi Sándor – erdélyi magyar grafikus, művészeti közíró

SZENT LÁSZLÓ KONCERT
„Szent László, magyarok fényes lámpása” – ezt a címet kapta az a koncert, amely zárta a Musica Divina Egyesület Szent László-évhez kapcsolódó rendezvényeinek sorát. A Szent László tiszteletére írt középkori himnuszok, ill. újkori és legújabb kori, de régies stílusú népénekek mellett a műsort néhány hangszeres darab is színesítette. A koncerten közreműködött a Musica Historica Együttes és Szvorák Katalin.
Megszólaló: Strauszné Könözsi Vera – főszervező, a Musica Divina Egyesület alapítója; Szvorák Katalin – Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes, előadóművész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Corvin köz
A Corvin köz Budapest VIII. kerületében, a Ferenc körút és az Üllői út sarkának közelében található köz, mely arról nevezetes, hogy itt volt az 1956-os forradalom felkelőinek egyik legfontosabb és legtovább kitartó ellenállási pontja, amikor a beözönlő szovjet tankok rátámadtak a magyar forradalomra. A Corvin köziek főparancsnokai Iván Kovács László és Pongrátz Gergely voltak, mellettük több kisebb parancsnok működött. A fegyveresek számát a Corvin közben 800 főre, a Práter utcaiakkal és a környező utcákban harcolókkal együtt 2000 főre teszik. Az egyik főparancsnok testvére, Pongrátz Ödön a következőképpen foglalta össze, miért a Corvin közt választották ellenállási központnak: „Mert könnyű volt védeni és nehezen lehetett bejutni a kis utcákba. A másik oka az volt, hogy ott volt a benzinkút, harmadsorban a Práter utcai iskola pincéjében volt egy menza, ahol főztek a srácoknak. Minden corvinista, akinek fegyver volt a kezében, fel volt készülve arra, hogy meghal.” A Corvin közben áll az 1956-os pesti srác emlékműve; a szobrot Győrfi Lajos készítette 1996-ban.

DÚL ANTAL
Dúl Antal teológus 1968 tavaszán találkozott Hamvas Bélával, fél évvel a neves gondolkodó halála előtt. Dúl Antal 1998-ban megalapította a Medio Kiadót Hamvas életművének megjelentetésére és az évek során a százhalombattai Városi Könyvtárban is számos előadáson méltatta Hamvas munkásságát. A könyvtárunk névadója születésének 120. évfordulója előtt tisztelgő Hamvas Filmklub legutóbbi állomásán Dúl Antal előadása került „reflektorfénybe”.
Megszólaló: József Rozsnyai Júlia – a Hamvas Filmklub vezetője, könyvtáros

MÁTÉ BERNADETT
László Bandy növendékei a Látás Iskolájában kezdenek és amikor középiskolás korúak lesznek a SZIKE Nyitott Műhelyben folytatják tanulmányikat, még azok is, akik valamelyik művészeti iskolába felvételt nyertek. A művésszé érett felnőtt tanítványok alkotják a SZAK Stúdiót, vagyis a Százhalombattai Alkotók Körét, melyhez mintegy „belépő” a BKK Lépcső Galériában nyíló első önálló kiállítás, amelyre legutóbb Máté Bernadett ’érett meg’…
Megszólaló: Máté Bernadett – képzőművész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 23. – Pierre Larousse születésnapja (1817.)
200 éve, Burgundiában, egy kis faluban született Pierre Larousse francia nyelvész, tanár. Apja kovács, anyja kocsmáros volt, mégis – a könyvek és a nyelv szeretetében nőtt fel. Tizenhat éves korában Versailles-ba ment tanulni, majd tanító lett a falusi népiskolában. A francia nyelv megszerettetése és a helyes nyelvhasználat volt a pedagógiai eszménye, ám a tanítástól a kor merev szokásai hamar elvették a kedvét. Párizsba költözött, előadásokat hallgatott, könyvtárakba járt. 1849-ben jelent meg első könyve, egy iskolai szószedet, majd nyelvtani segédkönyveket, tankönyveket és szótárakat írt. 1852-ben megalapította a később világhírűvé vált Larousse Könyvkiadót. Az eredetileg szintén tanár társával korszerű iskolai tankönyveket és tanári kézikönyveket jelentettek meg, melyekben a hangsúly az önállóságon és a kreativitás fejlesztésén volt. 1856-ban jelent meg a Francia nyelv új szótára, ez tekinthető a Kis Larousse legelső változatának, majd a
kiadó bevételei lehetővé tették a későbbi monumentális enciklopédia, a nagy világszótár létrehozását. Larousse nem élte meg a teljes sorozat kiadását, az utolsó két kötetet unokaöccse fejezte be és adta ki. A kiadó mind a mai napig működik. Könyvei több mint negyven nyelven jelentek már meg, így több magyarul is.

NÁSZTOR ESZTER
A Zene Világnapjához kapcsolódva „Vissza a gyökerekhez – Utazás a népdalok szárnyán Kodály Zoltánnal” címmel nagyszabású koncertnek adott otthont a BKK. Ezen az eseményen Násztor Esztert, a százhalombattai Eötvös Iskola 8-os diákját is hallhatta a közönség.
Megszólaló: Násztor Eszter – énekes

TRIO A’ LA KODÁLY
A Trio a’la Kodály Jazz együttes neve sokat sejtető, a háromtagú formáció célja a hagyományok ápolása mellett, új reflexiókat bemutatni Kodály műveire, amelyek XXI. századi nézőpontból újra felhívják a figyelmet a magyar zenére, azon belül is a népzenére és a kodályi témákra íródó szerzemények egyben tisztelgést is kifejeznek Kodály munkássága és zenei szelleme előtt. Vissza a gyökerekhez – ez volt a címe annak a koncertnek, amelyen a Trio a’la Kodály a Chorus Matricanus Nőikarral együtt lépett a közönség elé.
Megszólaló: Tar Gergő – ütőhangszeres előadóművész