Paletta

Adás időpontja: 
2017. október 16, hétfő, 19:15
Leírás: 

A Görbetükör Színi Társulat A kiskakas gyémánt félkrajcárja című interaktív, zenés produkciójában megelevenedik a mese, ami a kiskakasról és az őt megillető gyémánt félkrajcárról szól

KISKAKAS
A Görbetükör Színi Társulat A kiskakas gyémánt félkrajcárja című interaktív, zenés produkciójában a színpadon megelevenedik az isztambuli palota környezete és hangulata, valamint a mese, ami a kiskakasról és az őt megillető gyémánt félkrajcárról szól. Ezt az előadást közel ezer kisgyerek láthatta a BKK színháztermében – két napon át, három előadás során.
Megszólaló: Kovács Róbert – társulatvezető, színművész

LABIRINTUS
A labirintus nem más, mint tekervényes utak összessége; utak áttekinthetetlen hálózata, amelyben nehéz eligazodni, amelyből nehéz kijutni. A labirintusban nincsen elágazás, végighaladva mindig eljutunk a labirintus magjába illetve kijutunk belőle. Az elágazásokkal, útvonalválasztásokkal rendelkező járatokat útvesztőnek nevezzük – a köznyelvben azonban sokszor (tévesen) az útvesztőket is labirintusnak hívják. László Bandy „labirintusa” a HBVK-ban kapott helyet és a kiállítást Szula Zsuzsanna nyitotta meg.
Megszólaló: László Bandy – képzőművész, tanár

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 17. – az Érd-parkvárosi református templom felszentelése (1987.)
Az Érd-parkvárosi gyülekezet 1986. január 1-én alakult, előtte a városrész református lakossága az Érdligeti Református Egyházközséghez tartozott, az istentiszteleteket egy családi házban tartották. A gyülekezet növekedése miatt szükségessé vált egy új templom építése. Az Állami Egyházügyi Hivatallal való hosszas, öt éves egyezkedés után – amelyben a hivatal szigorúan megszabta az épület minden paraméterét: elhelyezkedését, nagyságát – kezdődhetett meg a templom és a lelkészlakás építése. A templomot Nagy Béla építészmérnök tervezte, a munkát 1986. május 1-jén kezdte meg Fekete Gábor építőmester és csapata. 1987 húsvétján az istentisztelet résztvevői már átvonultak a fóliával letakart, félig kész templomba. Az építkezés május 1-jén fejeződött be és az Érd-parkvárosi református templomot ünnepélyes keretek között 1987. október 17-én szentelték fel.

TUDÁSFORRÁSOK
Az Országos Könyvtári Napokhoz kapcsolódóan a HBVK-ban az érdeklődők beszélgetést hallhattak Lehoczki Zsuzsannával – a helytörténeti forrásokról az érdi-ófalui Szent Mihály-templomról szóló könyve kapcsán és megtudhatták, milyen forrásokra támaszkodhatunk helytörténeti témákkal kapcsolatban.
Megszólaló: Bajnok Tamara – a HBVK igazgatóhelyettese; Lehoczki Zsuzsanna – helytörténész

ÖZÖNVÍZ ELŐTT
Az élet forrása, a víz tematikához kapcsolódott az a filmvetítés, amely során diákok nézték meg a HBVK-ban Leonardo DiCaprio Özönvíz előtt című dokumentumfilmjét. A vetítés előtt Tápai Mónika, a Hulladékkommandó Társadalmi Járőrszolgálat alapító elnöke beszélt a filmről, a Földünket veszélyeztető és megoldásra váró problémákról.
Megszólaló: Tápai Mónika – a Hulladékkommandó Társadalmi Járőrszolgálat alapító elnöke

MÚLTUNK FORRÁSI
A képviselőtestület 2010. január 1-jével létrehozta a Városi Archívumot, melynek működtetésével a HBVK-at bízta meg. Az intézmény már meglévő Helytörténeti Gyűjteményének és az Archívumnak integrálásával egy olyan magas szintű szakmai szolgáltatásokkal rendelkező gyűjtemény jött létre, amely méltó városunk múltjának, hagyományainak megőrzésére. „Múltunk forrásai” címmel rendkívüli nyitvatartással várták a Városi Archívumban a látogatókat, ahol – csak úgy, mint más napokon – betekintést nyerhettek Százhalombatta helytörténeti forrásaiba.
Megszólaló: Paulusz Richárd – történész

VISSZA A GYÖKEREKHEZ
Yehudi Menuhin világhírű hegedűművész kezdeményezésére az UNESCO október 1-jét a Zene Világnapjának nyilvánította. Mindez 1975-ben történt, azóta a világ minden pontján különös figyelmet szentelnek ennek a csodának, amit zenének hívnak. E naphoz kapcsolódva Vissza a gyökerekhez – Utazás a népdalok szárnyán Kodály Zoltánnal címmel nagyszabású programnak adott otthont a BKK. A koncerten közreműködött a Chorus Matricanus Nőikar is, karnagyukkal, Fűri Annával készült a most következő beszélgetés.
Megszólaló: Fűri Anna – a Chorus Matricanus Nőikar karnagya

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 28. – a Nyugati pályaudvar megnyitása (1877.)
140 évvel ezelőtt, 1877. október 28-án nyitották meg az utazóközönség előtt a Nyugati pályaudvar új épületét. Az első indóházat a mai pályaudvar helyén 1846-ban, a Pest-Vác vasútvonal átadásakor építették meg. Mivel az ezt követő évtizedekben a hazai vasútvonalak egyre terebélyesedtek, a pályaudvar forgalma és a benne dolgozók száma nőtt, a környék pedig egyre inkább a belváros részévé vált, ezért felmerült az új állomás építésének igénye. A Gustave Eiffel és August de Serres tervei alapján, három év alatt elkészült állomás egyszerre szolgálta az utazóközönség igényeit és felelt meg városrendezés szempontjainak. A 615 négyzetméteres épület az Osztrák-Magyar Monarchia legnagyobb pályaudvara volt. Legszebb része és nevezetessége a Királyi váróterem, amely Ferenc József és felesége, Erzsébet királyné számára készült. Eleinte az új állomás Budapesti pályaudvar néven vált ismertté, majd 1891-ben Nyugati pályaudvarra keresztelték, amely elnevezés, meglepő módon, az építkezést finanszírozó társaság nevére utal.

BOTOS LAJOS
A Szekeres József Konferencia- és Rendezvényközpontban tartott legutóbbi Kreativitás//Művészet//Biblia elnevezésű Zenés talk show egyik visszatérő vendége volt Botos Lajos is, akivel a program után beszélgettünk.
Megszólaló: Botos Lajos – énekes, zenész