Paletta

Adás időpontja: 
2017. október 09, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban ezúttal is sok programról számolunk be Önöknek. Szó lesz többek között a magyar népdal napja alkalmából szervezett rendezvényekről is

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 12. – Fényes Szabolcs halálának évfordulója (1986.)
Fényes Szabolcs Erkel Ferenc-díjas zeneszerző édesapja mérnök volt, ennek ellenre vonzódott a művészethez, Ady Endre törzsasztalához tartozott Nagyváradon és nótaszerzéssel is foglalkozott. Szabolcs már tizenkét éves korában eldöntötte, hogy ő zeneszerző lesz és édesapja támogatta is ebbéli törekvését. A család Nagyváradról Magyarországra telepedett át. Fényes Szabolcs gimnáziumi tanulmányait Balassagyarmaton folytatta és még középiskolás korában hetente többször Budapestre utazott, hogy magántanítványként zeneszerzést tanuljon. Első dalát a Rózsavölgyi kiadó tette közzé 1927-ben. Az első színházi sikert a „Maya” bemutatója hozta meg számára 1931-ben. Ezután három évig Berlinben élt és alkotott. 1935-ben hazatért és számtalan színdarab, film és sláger szerzője lett. Itthoni sikerei mellett külföldön is elismerték dalai szépségét. Azt mondják, munkássága nagymértékben ívelt át korszakokon, divatokon, tudott újra és újra az aktuális trendek szerint megújulni. Több évtizeddel halála után nincs nap, hogy dalai ne csendüljenek fel valamely médiában és nincs színházi szezon darabjainak felújítása nélkül.

MAGYAR NÉPDAL NAPJA
Szeptember 16-án és 17-én Martonvásáron idén immár negyedik alkalommal rendezték meg a Magyar Népdal Napját, a magyar népdalok, népi kultúra, néptánc, népzene és feldolgozott zene kiemelt hazai eseményét. A martonvásári Brunszvik-kastély melletti főtéren megrendezett program főszervezőjével, a Brunszvik-Beethoven Kulturális Központ vezetőjével, Pfiffer Zsuzsannával készült a most következő beszélgetés.
Megszólaló: Pfiffer Zsuzsanna – főszervező, intézményvezető

NETZ PRODUKCIÓ
A Netz Táncprodukció egyedülálló utca és táncszínház, amely professzionális táncosokból, zenészekből, előadóművészekből alakult 2009-ben. Az autentikus néptánc virtuóz figuráit, ritmikáit különböző tárgyakkal, eszközökkel és humorral ötvözve egy ún. kortárs hagyományőrzést „követnek el” a produkció tagjai – a minőségi szórakoztatás és az értékek megőrzése jegyében. A Családi örömzene-örömtánc részesei is lehettek a Magyar Népdal Napjára látogatók.
Megszólaló: Lengyel Szabolcs „Micsi” – az együttes vezetője

VIRGONCKODÓ
A Magyar Népdal Napjára látogatókat – kicsiket és nagyokat – a Virgonckodó játszópark és állatsimogató is várta. Az egyedien kialakított hagyományos, ügyességi, logikai, mozgás és képességfejlesztő nagyméretű fajátékok tulajdonosával beszélgettünk a családi vállalkozásról.
Megszólaló: Bartáné Endrédi Veronika – a játszópark tulajdonosa

BODZABOGYÓK
A magyar népdalok, népi kultúra, néptánc, népzene és feldolgozott zene kiemelt hazai eseményén, a Magyar Népdal Napján százhalombattai gyerekek is színpadra léptek, sőt a Bodzabogyók, a Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola büszkeségei, önálló műsorral is készültek, amit kameránk előtt is előadtak.
Megszólaló: Fischbein Mira; Gajdó Domitilla; Tunkel Mira; Csata Petra; Prekup Dóra; Csata Beatrix; Násztorné Réczey Éva – felkészítő tanár

BAKÁTS TÉRIEK
A Magyar Népdal Napján egy igazán különleges produkciónak lehettek tanúi a látogatók: egy 450 fős gyermekkórus – köztük az „Oscar-díjas” Bakáts Téri Ének-zenei Általános Iskola kórusa – népdalokat énekelt a Csík Zenekar kíséretében.
A Deák Kristóf Mindenki című Oscar-díjas rövidfilmjében szereplő gyerekkórus a filmzene és az eredeti dal szerzőjével együtt énekelte el a Bodzavirágot – és természetesen Martonvásáron is felcsendült ez az immár legendássá vált dal.
Megszólaló: Molnár Mónika – karnagy

KUNOS TAMÁS
Kunos Tamás, a Magyar Népdal Napja projekt vezetője azt mondja: minőségi fesztiváljukon gyönyörű környezetben, egyedülálló technikai megoldással készült színpadon zajlik a program, miközben a látogatóknak kulturált és tartalmas kikapcsolódást biztosítanak. A magyar népdal ünnepén vendégeik átérezhetik a népdal erejét, szépségét és mélységét, ha vigadni szeretnénk, de ha szomorkás a hangulatunk, akkor is...
Megszólaló: Kunos Tamás – a Magyar Népdal Napja projekt vezetője

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 15. – Fábri Zoltán születésnapja (1917.)
100 éve született Fábri Zoltán Kossuth-díjas filmrendező, díszlettervező, az 1945 utáni magyar filmgyártás egyik meghatározó alakja. Fábri képzőművészként kezdte a pályáját, majd elvégezte a Színművészeti Akadémiát. Több színházban dolgozott, 1950-től a Hunnia Filmgyár művészeti vezetője, majd rendezője lett. 1970-től a Színház- és Filmművészeti Főiskolán tanított. Első nagy sikere az 1955-ben készült Körhinta című film. A legtöbb hazai és külföldi díjat a Sánta Ferenc regényéből készült Húsz óra nyerte. Egyetlen filmben vállalt főszerepet, Bacsó Péter A tanú című kultuszfilmjében Dániel Zoltán miniszter szerepét játszotta el.

SZATAI GÁBOR
A Slamovits István zeneszerző, szövegíró, gitáros által 1987-ben alapított NO zenekar egyedi zenéjével, sajátos hangulatú koncertjeivel gyorsan kivívta a szakma és a közönség elismerését. Slamo gitárjátéka és Szatai Gábor hangja hamar védjeggyé vált. A NO több mint 10 éves működés után 1998 elején szűnt meg. A jól ismert NO-slágerek is felcsendültek a legutóbbi Zenés talk-show-n a Szekeres József Konferencia- és Rendezvényközpontban – Szatai Gábor énekes előadásában, ám ezúttal egy „alkalmi zenei társulás” közreműködésében.
Megszólaló: Szatai Gábor – énekes