Paletta

Adás időpontja: 
2017. szeptember 25, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban bemutatjuk nézőinknek a református festők által készített képeket tartalmazó Reformáció Kiállítást, és a Battai Napok fellépőit is megszólaltatjuk

KOLOMPOS
A Kolompos együttes egy magyar népzenei együttes, melynek tagjai főként gyermekeknek muzsikálnak. Óvodákban, iskolákban, gyermek-táncházakban ismertetik meg a kicsikkel a népzenét, a néptáncot és a népszokásokat interaktívan, szórakoztató elemekkel fűszerezve. A Kolompos együttes az idei Battai Napokon a gyermeksátor közönségének muzsikált.
Megszólaló: Nagy Zoltán – tambura, gitár, brácsa, ének, mese

SINGSINGSING 2.
Buch Tibor színész-énekes a Színház- és Filmművészeti Főiskolán operett-musical szakon szerzett diplomát 1997-ben. A főiskola után a Budapesti Operettszínházhoz szerződött, de játszott a Madách, a József Attila és a Ruttkai Éva Színházban is. 2001-ben a székesfehérvári Vörösmarty Színházhoz szerződött, ahol számtalan operett és musical főszerepét játszotta el. Az ország egyik legismertebb bonvivánjaként más színházak is rendszeresen meghívják és oszlopos tagja a közkedvelt SingSingSing Musical Show-nak is.
Megszólaló: Buch Tibor – színész–énekes

SOULWAVE
A Soulwave-et 2007-ben alapította Fodor Máté énekes-dalszerző és Huszár Ádám gitáros. A zenekar dalait lélekemelő monumentalitás jellemzi; nagyívű refrének, metaforikus dalszövegek, mindezt a modern akusztikus popzene köntösébe bújtatva. A zenekar eljutott a Dal 2017 Eurovíziós dalválasztó műsorába is, így méltán kijelenthetjük, hogy a Soulwave idén berobbant a zenei életbe és méltán lett a Petőfi Zenei Díj átadóján az Év Felfedezettje. A Battai Napokon vasárnap délután zenélt a Soulwave.
Megszólaló: Fodor Máté – énekes, dalszerző

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Szeptember 25. – id. Markó Károly születésnapja (1791.)
Id. Markó Károly festő, a magyar tájképfestészet jelentős alakja mérnöknek készült, majd Bécsben festeni tanult és 1832-ben kikerült Itáliába, ahol csakhamar a római-campagnai művészcsoport jelentős tagja lett. 1840-ben a firenzei festészeti akadémia tiszteletbeli tanárává avatták és királyi mecénások megbízatásokkal elhalmozott festője lett. Nemsokkal ezután fokozódó szembaja többszöri kényszerpihenésre szorította, majd 1847-ben ismét munkához látott. 1848-tól haláláig egy villában, Appeggiben élt. Közben hazalátogatott, végleges letelepedésre azonban nem találta kedvezőnek az itthoni helyzetet. A Magyar Nemzeti Galériában őrzött hagyatékának egy részét az az anyag képezi, amelyet magyar honfitársai közadakozásából vásároltak meg a Magyar Nemzeti Galéria részére. Számos más műve pedig német, olasz, osztrák és hazai köz- és magángyűjteményekben van. Id. Markó Károly művészete évtizedeken át hatott a magyar tájképfestészetre, a klasszicizmus kiemelkedő képviselője volt.

HAMVAS FILMKLUB
Szeptemberben folytatódott a tavasszal megkezdett sorozat, amellyel városunk könyvtárának névadója, Hamvas Béla születésének 120. évfordulója előtt tisztelgünk. A programok sora a Hamvas filmklubbal kezdődött.
Megszólaló: József Rozsnyai Júlia – könyvtáros, a Filmklub vezetője

REFORMÁCIÓ KIÁLLÍTÁS
A Selye János Egyetem Református Teológiai Karának és a Reformáció 500 Százhalombattai Emlékbizottságának közös szervezésében szeptember 22-én „Örök reformáció” elnevezésű Nemzetközi Tudományos Konferenciának adott otthont a BKK. Az egésznapos tanácskozás zárásaként Református festők címmel kiállítás nyílt az emeleti Galériában.
Megszólaló: Veress Zsuzsanna – a pápai református gimnázium tanára

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Szeptember 28. – Veres Pálné halálának évfordulója (1895.)
Veres Pálné – született Beniczky Hermin Karolina – a magyar nőnevelés úttörője, a 19. század iskolaalapító magyar nagyasszonya és alapítója az Országos Nőképző Egyesületnek. Karolina korán elvesztette szüleit, így gyermekkorában nem kaphatott megfelelő oktatást. Csak saját akaratából tanulhatott. Minden érdekelte: a kultúra, a földrajz, történelem, a politika, az irodalom, a művészetek, ezért sokat olvasott, sokat tanult, képezte magát, mindent pótolni akart. 1839-ben férjhez ment Nógrád vármegye főjegyzőjéhez és az 50-es évekig kizárólag családjának élt. Egyre jobban felfigyelt azonban a nőnevelés elhanyagolt ügyére. Egyetlen leányának a legjobb nevelést akarta adni. Ezért kezdett foglalkozni a pedagógiával, majd Madách Imre 1864-ben tartott akadémiai székfoglaló beszéde adta az utolsó lökést, hogy a nők oktatásával behatóbban és intenzívebben kezdjen foglalkozni. Javaslatára ült össze 1867 májusában a magyar nők egy csoportja, hogy a nők képzésének ügyében egyesületet hozzanak létre. Munkájuk eredményeként jött létre 1868. március 23-án az Országos Nőképző Egyesület, jelszavuk: „Haladjunk!” Célkitűzésük a leányok, nők tanulásának segítése volt.

BOHEMIAN BETYARS
Bohém: rendezetlen életviszonyok közt, könnyed és könnyelmű optimizmussal élő, a társadalmi formákkal nem nagyon törődő jó kedélyű ember. Betyár: a 18-19. században a társadalomból kitaszított útonállót, később népi hőssé vált alakot – mára fiatal, maga útját járó suhancot jelent. A Bohemian Betyars 2009 hajnalán alakult, az önmagukat speed-folk freak-punknak nevező együttes zenéje egy új, izgalmas keverékké állt össze: a zúzós punkot, pattogó skát vagy éppen a melodikus témáikat megfűszerezték magyar, balkáni és cigány dallamokkal. Egy valódi energiabomba zenekar – melynek tagjai a Battai Napok közönségét is megtáncoltatta.
Megszólaló: Szűcs Levente – ének, akusztikus gitár

MARGARET ISLAND
A Lábas Viki, Törőcsik Kristóf és Füstös Bálint alapította Margaret Island az egyik legsikeresebb pályakezdő zenekar a hazai könnyűzenei palettán. A fiatal csapat népszerűsége töretlenül ível felfelé: ’Eső’ című daluk 2016-os berobbanását követően mára a legnagyobb hazai fesztiváloknak, vidéki kluboknak és rádiós toplistáknak is állandó színfoltjává váltak. A számos díjjal kitüntetett csapat a siker ellenére máig az őszinte örömzenélésben hisz – így volt ez idei Battai Napokat záró koncertjükön is.
Megszólaló: Füstös Bálint – gitár; Törőcsik Kristóf – basszusgitár; Lábas Viki – ének