Paletta

Adás időpontja: 
2017. szeptember 04, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban régésztáborba látogatunk, felidézzük a Summerfest Záróceremóniájának pillanatait, és nézőink közelebbről is megismerhetik az augusztus 20-i műsor fellépőit

RÉGÉSZESDI TÁBOR
Az idén nyáron is két alkalommal, egy-egy héten át gyerekek „költöztek” a Régészeti Parkba. Kameránkkal az augusztusi „Régészesdi” elnevezésű napközös táborban jártunk és ez remek lehetőséget adott arra, hogy Gere László drámapedagógussal arról is beszélgessünk, milyen hozadékai lehetnek a gyerekek számára egy nyári táborban töltött időnek.
Megszólaló: Gere László – táborvezető, drámapedagógus

FALFESTŐS
Új képzőművészeti alkotásokkal színesedtek városunk „gazdátlan” és elhanyagolt falfelületei, most a legújabbakat mutatjuk meg Önöknek az „alkotók szemével”…
Megszólaló: Varga László – képzőművész; Mikóci Gábor – képzőművész; László Bandy – képzőművész, tanár

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Szeptember 4. – Sánta Ferenc születésnapja (1927.)
90 éve született Sánta Ferenc Kossuth-díjas író, akinek legsikeresebb regényei Az ötödik pecsét és a Húsz óra. Sánta pályakezdését az irodalomtörténészek Móricz Zsigmondéhoz hasonlítják hasonló szemléletük miatt. Egy családi mitológia körvonalait kibontakoztató első elbeszélései az emberi értékeket, a helytállást, a munka becsületét továbbörökítő szegénység világába vezetnek. Tudatosan értelmezi a kisember és a hatalom viszonyát, az egyéni és társadalmi felelősség-vállalást. Az ötödik pecsét című regénye az etikus és történelmi cselekvés ellentétét fogalmazza meg, Húsz óra című regénye pedig társadalmi problémákkal foglalkozik. Sánta Ferenc 1956-ban és 1964-ben megkapta a József Attila-díjat, 1970-ben Monte Carlóban az Arany Nimfa Díjat. 1973-ban Kossuth-díjjal tüntették ki, 1993-ban megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjét, 2007-ben pedig a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjét.

TÁRKÁNY MŰVEK
A Tárkány Műveket a cimbalmos, zeneszerző Tárkány-Kovács Bálint alapította 2008-ban. A tradicionális népzenei dalokból merítenek, saját szövegeik aktualizálják a régi nótákat, máshol a modern hangzáshoz társított régies népdalszövegek helyezik egymást kölcsönösen új kontextusba. Zenéjük egyedi hangzásvilága a cimbalom, a szaxofon, a brácsa, a fuvola, a gardon, a klarinét és a bőgő együttesében, valamint az énekesnő hangjában rejlik. Az idei Summerfesten a Világzenei sátorban a Tárkány Művek is adott koncertet.
Megszólaló: Tárkány-Kovács Bálint – zeneszerző, szövegíró, cimbalmos

VILÁGZENEKAR
A világ számos pontjáról érkező zenészekből álló formáció, a „Világzenekar” minden évben a Summerfest záróceremóniájának egyik legnagyobb attrakciója. Aki pedig a világzenekart vezényli, gondozza és betanítja nem más, mint a fesztivál „főmuzsikusa”, Pál Lajos.
Megszólaló: Pál Lajos – népzenész

ZÁRÓHÁTTÉR
A backstage a színpad színfalak mögötti, a közönségtől elzárt világa, ahová a fellépő művészeken és a stábon kívül csak kiváltságos személyek léphetnek be. Most megmutatjuk Önöknek, mi zajlott a „háttérben” a Summerfest záróceremóniája alatt.
Megszólaló: Sikentáncz Szilveszter – színpadmester; Szigetvári József – fesztiváligazgató

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Szeptember 6. – Bilicsi Tivadar születésnapja (1901.)
115 éve született Bilicsi Tivadar, aki szinte minden műfajban maradandót alkotott: színészként, komikusként, táncosként, énekesként, sőt, drámai szerepekben egyaránt. Talán legjobban saját szavaival lehet jellemezni: „Mulattattam, de magam is mulattam.” Számos társulat tagja volt, Szegeden, Miskolcon és Budapesten is, pl. a Király, a Belvárosi, a Fővárosi Operett-, a Magyar és a Vígszínház színpadán bizonyította tehetsége sokoldalúságát. Népszerű színész volt, ezért gyakran szerepelt a Magyar Rádióban és a Televízióban. Sőt, szeretett gyerekeknek is játszani, a Csinn-Bumm Cirkuszbanr Bruhaha Kelemenként szerepelt. Születése 100. évfordulóján, 2001-ben családja díjat alapított. Ebből az alkalomból kiállítást és emlékműsort szerveztek BILLENIUM címmel. Azóta minden évben, azonos helyszínen és időpontban kerületi rendezvény keretében adják át a Bilicsi-díjat.

CSENDÜL A NÓTA
Dr. Fehér Eszter mindigis szerette a zenét, szeretett énekelni, gyermekkorában kórustag is volt, tanult 10 évig zongorázni, majd gitározni is – mégis, az orvosi hivatást választotta. A szóló éneklést élete egy mélypontján kezdte 2005-ben, ami átsegítette őt ezen a válságos időszakon. Az évek folyamán az ország neves nóta- műsoraiban énekelt, azóta igyekszik betegeit gyógyszerrel és „dallal” is gyógyítani
– így volt ez augusztus 20-án is, ahol Pere János dalénekes-előadóművésszel Ökrös Tibor és Népi Zenekara kíséretében „csendült a nóta”.
Megszólaló: Dr. Fehér Eszter – a „daloló háziorvos”

VIVAT BACCHUS
A mindig vidám hangulatot teremtő Vivat Bacchus a kulturált borfogyasztás és a mulatozás igéjét saját szerzeményű bordalokba öntve lépett be a köztudatba. Repertoárjukban fölfedezhető a népi folklóron kívül sok más stílusirányzat is, mint például a jazz, a blues vagy a rock and roll – mint bordal. A Vivat Bacchus Énekegyüttes koncertje zárta a fellépők sorát augusztus 20-án, a fesztiválsátorban.
Megszólaló: Szentgyörgyváry Péter – énekes