Paletta

Adás időpontja: 
2017. augusztus 07, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban ismét körutazásra invitáljuk Önöket városunk kulturális programjai között. Sok egyéb program mellett a szerb nemzetiségi közösség utcabáljának hangulatát is felidézzük

TÖRPI TÁBOR
A JP Dance Company népes csapata az idén is számos tábor közül választhatott – a legkisebbeknek szóló, már hagyományosan Százhalombattán „állomásozó” egyhetes Törpi tábor az idén is „fantörpikus” és sokszínű volt.
Megszólaló: Papp János J.P. – táborvezető, táncművész, koreográfus

SZÉLES A DUNA
A Pesovár Ferenc Néptánc Suli tanárai a „Széles a Duna” elnevezésű táborába az idén is várták azokat az általános iskoláskorú gyermeket, akik szívesen vesznek részt játékos programokon, kíváncsiak a népi hagyományainkra, szeretnek néptáncolni, van kedvük akár a nyári szünetben is sok gyerekkel együtt lenni. A tábornak a Kszellmann Flóra Dunafüredi Közösségi Ház adott otthont.
Megszólaló: Nagy Péter Gábor – táborvezető, táncpedagógus; Tallér Botond – táborvezető, táncpedagógus

DIORÁMÁS
A dioráma eredetileg a fényképezést megelőző négy látványélmény egyike volt. Napjainkban a dioráma három dimenziós múzeumi/kiállítási makettet jelent, vagyis a kifejezés jelentése kibővült, illetve átalakult és gyakorlatilag a makettezést jelenti. A diorámák egy tájat, építményt, jelenetet, tevékenységet, történelmi eseményt stb. mutatnak be, három dimenzióban. A dioráma, azaz makettkészítés tipikus szabadidős hobbitevékenység – ennek hódol Kiss Imre is, aki a Régészeti Park legutóbbi Családi napjára érkezett a X. Gemina Legioval és elhozta magával az egyik legújabb alkotását is. Hogy miért? Kiderül a most következő beszélgetésből.
Megszólaló: Bereczki Sándor – a X. Gemina Legio vezetője, hagyományőrző; Kiss Imre – dioráma-készítő mester, hagyományőrző

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Augusztus 8. – Reich Károly születésnapja (1922.)
95 éve született Reich Károly Kossuth-díjas magyar grafikus, aki Budapesten először az Iparművészeti Főiskolán, majd a Képzőművészeti Főiskolán végezte tanulmányait. Első önálló kiállítása 1964-ben a budapesti Dürer Teremben volt. Műveinek ihletője a balatoni táj, a természet és a görög mitológia klasszikus témái voltak. Különösen könyvillusztrációiról ismert művész, rengeteg gyermekkönyvet illusztrált, sokat dolgozott a Móra Ferenc Kiadónak. Mintegy 500 irodalmi alkotást, köztük Petőfi Sándor, Radnóti Miklós, Babits Mihály, Móra Ferenc, Benedek Elek, Kormos István műveit illusztrálta. Pannói, vagyis táblaképei gyermekek számára fenntartott intézményekben, pl. óvodákban, kórházakban láthatók. Reich Károlytól származik ez az idézet is: „Szeretem szép mesterségemet, a nekem mindig örömet adót, amely élteti a hitet bennem, hogy kapott képességemmel jó ügyet szolgálok.”

TÉRSPECIFIKUS ELŐADÁS
„Ha tudnád, kin gyalogolsz át minden nap, jobb ember lennél?” – ez az idézet került a Régészeti Parkban megrendezett különleges, ún. térspecifikus előadás plakátjára, amely a kortárs tánc és a régészet határán, a tudomány és a művészet találkozására volt remek alkalom. Az előadás szakmai vezetője, Dr. Vicze Magdolna, a „Matrica” Múzeum és Régészeti Park igazgatója is közreműködője volt a történéseknek az előadás előtti percekben.
Megszólaló: Vicze Magdolna Ph.D. – az előadás szakmai vezetője, a „Matrica” Múzeum és Régészeti Park igazgatója

EARTH BORN
A Régészeti Parkban megrendezett térspecifikus előadásnak a rekonstruált vaskori falu volt a díszlete. A technikát teljes mértékben elhagyták, nincs zene, nincs művi fény – csak a természet… Gulyás Anna rendező-koreográfus megfogalmazása szerint is rendhagyó, gondolkodtató, levegőt vevő előadás született.
Megszólaló: Gulyás Anna – művészeti vezető, rendező-koreográfus

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Augusztus 10. – Jorge Amado születésnapja (1912.)
105 éve született Jorge Amado író, akit „brazil Gorkijnak” is neveznek. Legtöbb regényének hősei az élet kisemmizettjei, a társadalom elesettjei; a kakaó- és kávéföldek munkásai, halászok, félvérek, négerek, csavargók, utcalányok, játékosok, elhagyatott gyermekek, kedves korhelyek és jólelkű naplopók. Amado igen eredeti eszközökkel ábrázolja az elnyomottság sajátos brazil változatát, technikáját „modern mesestílusnak” nevezte. Amado a világ legnagyobb példányszámú szerzői közé tartozik. Magyarul csaknem minden műve megjelent. „Klasszikus” és „bestseller” író: értékelésében – ritka kivételként – kritika és nagyközönség összetalálkozik. Amado negyven regényét ötvennégy nyelvre fordították le és számos rangos irodalmi díjjal tüntették ki, sokszor jelölték Nobel-díjra is, bár ezt végül nem kapta meg.

SZENT LÁSZLÓ ÁBRÁZOLÁSOK
Szent László ábrázolások, arcrekonstrukció – ezt a címet kapta a Szent László-év alkalmából a Musica Divina Egyesület által szervezett és Dr. Prokopp Mária egyetemi tanár által tartott előadás a Szent László templomban.
Megszólaló: Prof. Dr. Prokopp Mária – egyetemi tanár

NEMZETISÉGI UDVAR
Az idei Óvárosi Kulturális Napok egyik új programeleme volt a Nemzetiségi udvar, ahová – természetesen – nemcsak a városunkban élő görög és szerb kisebbség tagjait várták, hanem minden kedves érdeklődőt, aki szereti a vérpezsdítő talpalávalót.
Megszólaló: Radován György – a Százhalombattai Szerb Nemzetiségi Önkormányzat elnöke