Paletta

Adás időpontja: 
2017. június 26, hétfő, 19:15
Leírás: 

Magazinunkban bepillantunk az SZTC évadzárójára, több nyári táborba is ellátogattunk és megismerkedhetnek a SZAK Stúdió legújabb kiállításával is

VARÁZSTÁRGYAK
A Tószegi Judit által vezetett alkotó gyermek táborban személyre szóló figyelemben részesültek a gyerekek, hogy kedvükre inspirálódhassanak, kibontakozhassanak az alkotásban és fejlődjön a kreativitásuk. A Kszellmann Flóra Dunafüredi Közösségi Házban igazi „varázstárgyak” készültek.
Megszólaló: Tószegi Judit – táborvezető, kézműves

MESETÁBOR
Júniusban – és júliusban is majd – egy-egy hétig zárva tart a HBVK gyermekkönyvtári részlege és a nyári mesehetek alatt a kölcsönzés szünetel – de természetesen ilyenkor is gyerekek veszik birtokba a teret. Hogy mennyire mozgalmas volt az idei első mesetáboros hét – erről számolunk be most Önöknek.
Megszólaló: Kovács Marianna – mesemondó, a HBVK igazgatója

PAPÍRSZÍNHÁZ
Kétségtelen, hogy a képi megjelenítéssel könnyebb a hallgatóság – főként a gyerekek – figyelmét lekötni és fenntartani. Így vált egyik legnépszerűbb mesemondó módszerré, eszközzé a későbbi századokban is a japán buddhista templomokban elterjedt, tehát eredetét tekintve japán mesemondó módszer. A Papírszínház 2008-as magyarországi megjelenése óta nagyon sok pedagógus, gyerekekkel foglalkozó szakember használja napi munkájában ezt a technikát – köztük Pásztor Csörgei Andrea is, aki a Mesetábor vendégeként mesélt a gyerekeknek.
Megszólaló: Pásztor Csörgei Andrea – mesemondó

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Június 28. – Luigi Pirandello születésnapja (1867.)
150 éve született Luigi Pirandello Nobel-díjas olasz drámaíró és novellista. Egyetemistaként Pirandello Rómában, majd a németországi Bonnban klasszikus irodalmat és nyelvészetet tanult, onnan hazatértekor megházasodott és átvette a családi gazdaság ügyeinek intézését. Nem sokkal ezután feleségét súlyos elmebetegséggel diagnosztizálták, majd zárt intézetbe szállították; ez az élmény jelentős mértékben hozzájárult ahhoz, hogy Pirandello az elme működésének témája felé fordult. Ennek több művében is láthatjuk nyomát, ám legérzékletesebben a IV. Henrik című drámája foglalkozik a problémával. Több vers- és prózai kötete megjelent már, amikor drámáival ismert, majd a húszas években világhírűvé vált. Bár sokan vádolták az olasz fasizmushoz való vonzódással, ma már a legtöbben úgy vélik, ez nem volt több a színháza megalapításához szükséges gazdasági és politikai támogatás megszerzését célzó igyekezetnél. Pirandello művészete nagy hatással volt a modern színház lélekábrázolási technikájára, dramaturgiai megoldásai ugyanakkor meghatározóak Bertolt Brecht és az abszurd színház egyes szerzői (például Beckett) számára is.

SZAK KIÁLLÍTÁS
Amikor 1991-ben a „Matrica” Múzeumban megrendezésre került Szováta képzőművészeinek kiállítása, László Bandy tett egy fogadalmat, miszerint Százhalombattán is lesz olyan gazdag képzőművészeti élet, mint a testvérvárosunkban volt akkoriban. Egy 2011-es nyilatkozat szerint Bandy örömmel jelenthette be a művészetkedvelő közönségnek, hogy már számban és minőségben is utolértük Szovátát. És ez az előrelépés azóta is töretlen – a SZAK Stúdió legújabb, a BKK Lépcső Galériájában nyílt kiállításáról Fazekas Leventével beszélgettünk.
Megszólaló: Fazekas Levente – a SZAK Stúdió elnöke

SZTC ÉVADZÁRÓ
Az SZTC Táncszakosztályának két órás év végi gálaműsorában a rokin kívül megmutatták a lányok, hogy a latin, a modern és a show tánc világában is otthon vannak. Felléptek a legkisebb kezdők, a haladók és a versenyzők is. Sőt, volt számos különleges produkció is, ám a legnagyobb meglepetés a szakosztályvezetőt, Nagyné Török Anikót érte, hiszen a műsor végén egy óriási molinó is előkerült a színpadon, „Szeretünk Anikó” felirattal.
Megszólaló: Nagyné Török Anikó – szakosztályvezető, koreográfus

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Július 2. – Szirmai Albert születésnapja (1880.)
Szirmai Albert zeneszerző, karmester, a Mágnás Miska szerzője gyerekként a zongora alatt kuporogva nagyobb testvérei zeneóráit figyelte, ezzel sorsa megpecsételődött egy életre. A Zeneakadémiára Kodály Zoltánnal, Weiner Leóval és Jacobi Viktorral együtt járt, majd miután elvégezte azt, zenekritikus lett. Zeneszerzőként 1907-ben érte első sikere, amikor bemutatták saját művét, a Sárga dominót. A húszas éveiben járó Szirmai ezután rövid idő alatt befutott: 1908-ban vígoperája, a Bálkirálynő is színpadra került, az 1909-ben bemutatott Táncos huszárok pedig hatalmas siker lett. Ekkor fordult az operettek felé és mialatt évei nagyrészt dalok és kuplék írásával telt, 1916-ra elkészült a fülbemászó zenével és groteszk komikummal megírt Mágnás Miska, amely rövid idő alatt Bécsbe, Berlinbe és Milánóba is eljutott. Bár később még olyan sikerműveket alkotott, mint a Gróf Rinaldó vagy a Mézeskalács, a Mágnás Miska sikerét sosem ismételte meg, magasan az volt pályája csúcsa.

REFORMÁCIÓ 500
1517. október 31-én Luther Márton kiszögezte 95 tételét a wittenbergi vártemplom kapujára és ezzel kezdetét vette a reformáció, amelynek 2017-ben ünnepeljük az 500. évfordulóját. A HBVK adott otthon a Reformáció500 Emlékbizottság által szervezett szabadegyetemi előadásnak, amely során három témában hallgathattak előadásokat az érdeklődők. A találkozó előtt, a rendezvény házigazdájával, Fazekas Istvánnal beszélgettünk.
Megszólaló: Fazekas István – a rendezvény házigazdája, költő, jogász, református teológus

LISZT KÓRUS KONCERTJE
Szintén a Reformáció 500. évfordulója tiszteletére a Liszt Ferenc Vegyes Kar a Százhalombattai Református Templomban a vasárnapi Istentisztelet keretében tartott koncertet – vendégekkel kiegészülve. Hogy honnan jött az ötlet, a lehetőség – erről is kérdeztük az esemény után Kriesch András karnagyot.
Megszólaló: Kriesch András – a Liszt Ferenc Vegyeskar karnagya