Paletta

Adás időpontja: 
2017. június 19, hétfő, 19:15
Leírás: 

Dolgos és játékos „Matrica” - ezt a címet kapta a júniusi Családi nap a Régészeti Parkban, amelynek legérdekesebb eseményeit is felidézzük legújabb Paletta című műsorunkban

DOLGOS ÉS JÁTÉKOS
Dolgos és játékos „Matrica” – ezt a címet kapta a júniusi Családi nap a Régészeti Parkban. Az egésznapos rendezvényen a parkban „állomásoztak” a X. Gemina Legio Hagyományőrzői, valamint ókori játékokkal, kézműves foglalkozással és lakomával is várták az érdeklődőket.
Megszólaló: Takácsné Németh Gabriella – régész, muzeológus

LÉGIÓSOK
Aquincum egy római katonai tábor és polgári település volt a mai Budapest (óbudai) területén, itt állomásozik a Tizedik Gemina Légió hagyományőrző csoport, melynek tagjai azon munkálkodnak szabadidejükben, hogy az ókori római katonai életet felelevenítsék, emellett ízelítőt adnak a római polgárok mindennapjaiból – öltözködésük, illetve a korabeli gasztronómia bemutatásán keresztül. A hagyományőrzők várják a hasonló érdeklődésű megszállottak jelentkezését, de azokat is, akik csupán bőrükön szeretnék érezni a történelmet és szívesen részt vennének egy ókori „időutazásban”. Így volt ez a legutóbbi Családi napon is, a Régészeti Parkban.
Megszólaló: Bereczki Sándor – hagyományőrző

SZIKLÁTÓL A KŐBALTÁIG
Az ember hatása környezetére a fa kivágására és felhasználására alkalmas csiszolt kőeszközök megjelenésével vette kezdetét, hiszen e rendkívül hatékony szerszámok indították el azt a láncreakciót/fejlődést, amelynek végén jelenleg állunk. „A népeket megelőzi az erdő, és követi a sivatag.” – ezzel a mottóval indult útjára a „Matrica” Múzeum legújabb időszaki kiállítása, amely a kőbaltát állítja a koncepció fókuszába, a tárlat pedig a „Sziklától a kőbaltáig” címet kapta.
Megszólaló: Dr. Antoni Judit – néprajzkutató, régész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Június 21. – Nyári napforduló
A nyári napforduló csillagászati kifejezés, amellyel a Napnak a Föld egyenlítőjéhez való helyzetét fejezzük ki. A nyári napforduló alkalmával a leghosszabb a nappal és a nyári féltekén elkezdődik a csillagászati nyár. Hajdanán a nyári napforduló a naptári év kiemelkedő ünnepe volt és e naphoz számos hagyomány fűződik.  Hellászban sok helyütt ekkor kezdték az évet. Egyes helyeken félévünnepet tartottak. Ünnep volt az év „teteje” a keltáknál, a germánoknál és a szlávoknál, valamint tovább élt a keresztény Európában is, mindenekelőtt a Szent Iván-napi tűzünnepben. Az „égi tűz” köszöntése azonban nem korlátozódott Szent Iván napjára, hiszen a tűzugrás, tűztaposás és más „tüzes” népszokás minden napforduló körüli ünnepnek része volt.

ILLUSZTRÁTOR PAJTÁSOK
Pap Kata illusztrátor szakmai életrajza azon a napon kezdődött, mikor először adtak ceruzát a kezébe. Az illusztrálás iránti érdeklődése megvolt már az óvodában is, ahol a többi gyereknek megrendelésre rajzolt kis Vukot, ami számos ponton eltért az eredetitől. Illusztrátor pajtások kiállítása – Pap Kata illusztrátor mesefoglalkozása, ezzel a programmal indult a 2. Battai Könyvünnep a HBVK-ban.
Megszólaló: Pap Kata – illusztrátor

SZÉPÍRÓK
A 2. Battai Könyvünnepen a SZÉK, vagyis a Százhalombattai Szépírók Köre tagjainak kerekasztal-beszélgetését is meghallgathatták az érdeklődők, a kiindulási téma a költői pálya volt és bemutatták Fazekas István legújabb könyvét is.
Megszólaló: Fazekas István – költő, író

BENKŐ LÁSZLÓ KÖNYVBEMUTATÓJA
A Magyar Írószövetség és a Történelmiregény-írók Társaságának tagjával, történelmi regények és neves személyiségekről szóló életregények mellett több lektűr szerzőjével – Benkő László íróval – is találkozhatott a közönség a 2. Battai Könyvünnepen.
Megszólaló: Benkő László – író

FOLTVARRÓK
A Folthalom Varróklub tagjai mindannyian lépésről-lépésre ismerkedtek meg a foltvarrás rejtelmeivel, amely a színek, formák adta változatosságról szól és ma már a csoport tagjai egymásnak is átadják megszerzett tudásukat. Kameránkkal a Folthalmosok idei háromnapos táborát látogattuk meg, hogy megmutathassuk Önöknek, milyen alkotások készültek ezúttal.
Megszólaló: Sós Julianna – a Folthalom Varróklub vezetője

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Június 26. – Herman Ottó születésnapja (1838.)
Herman Ottó természettudós, néprajzkutató, régész és politikus is volt, az utolsó magyar polihisztornak és a madarak atyjának is nevezték. Nem volt diplomája, de önszorgalmának köszönhetően korának egyik jelentős természettudósa és a magyar politikai élet fontos közszereplője lett. Újságíróként és országgyűlési képviselőként a polgári haladás útján járt és Kossuth Lajos eszmei világát követte. Az autodidakta tudós gyűjtőmunkái mellett rengeteget tanult és eredményeit rendszeresen közzétette. Legnépszerűbb műve A madarak hasznáról és káráról című könyv. Számos forrásértékű természettudományi tanulmány készítője, hagyatéka összesen 5940 oldalt tesz ki. 14 könyve jelent meg, emellett mintegy 1140 cikket, tanulmányt, előadást is publikált, sőt 36 új pókfajt írt le. Napjainkban számos iskola, egyesület, utca, múzeum, barlang, tó viseli a nevét, sőt róla neveztek el egy csipkéspoloskafajt is.

B-COOL AZ ARANY GÁLÁN
A Százhalombattai Arany János Általános Iskola és Gimnázium művészeti ágakban bővelkedő, sok-sok tehetséget felvonultató műsorában, vagyis az Arany gálán az idén is fellépett a SZVISE – B-Cool Dance Team népes csapata – kicsik és nagyok egyaránt.
Megszólaló: Mészáros Gábor – szakosztályvezető, vezetőedző