Paletta

Adás időpontja: 
2017. június 12, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban az Ünnepi Könyvhét kapcsán külön figyelmet szentelünk a 2. Battai Könyvünnepnek és ismét szemügyre vesszük Szép István fotógyűjteményét 

KÖNYVÜNNEP
Kiállítások, találkozások, beszélgetések, olvasó liget – ez várt mindazokra, akik ellátogattak a 2. Battai Könyvünnepre, amellyel a 88. Ünnepi Könyvhét és Gyermekkönyvnapok eseményeihez kapcsolódott a HBVK.
Megszólaló: Bajnok Tamara – a HBVK igazgatóhelyettese

MŰVÉSZKÖNYVALKOTÓK KIÁLLÍTÁSA
A Magyar Művészkönyvalkotók Társasága tagjainak szándéka a magyar könyvművészet előremutató hagyományaira építkező új formanyelv kialakítása volt. A legkülönfélébb technikákat felhasználva hoztak létre egyedi vagy kis példányszámú, friss szellemiségű alkotásainak a könyv fogalmának határait kiterjesztve. A csoport 1993-ban alakult néhány képzőművész – köztük László Bandy, százhalombattai alkotó – összefogásával. A 2. Battai Könyvünnep előestéjén nyílt meg a Magyar Művészkönyvalkotók Társaságának kiállítása a HBVK kiállítóterében.
Megszólaló: Szirányi István – a MMAT elnöke

FORRÁS GÁLAMŰSOR
„Haragusznak a battai gazdák” – ezt a címet kapta a Forrás Néptáncegyüttes és a Pesovár Ferenc Néptánc Suli évadzáró gálaműsora, amelyen fellépett a Pöttöm-, az Apró-, a Kis-, az Ifjú-, a Nagyforrás, a Nagysiba, a Gárdonyi, a Szőlővirág és a Forrás Néptáncegyüttes.
Megszólaló: Szigetvári József – a Forrás NTE alapító-művészeti ugazgatója

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Június 18. – a Waterlooi csata (1815.)
Az 1815. június 18-án lezajlott waterlooi csata Bonaparte Napoléon utolsó összecsapása volt. Elbai száműzetéséből nemrégen hazatért Napóleon ismét elfoglalta Franciaország császári trónját. Száznapos uralma idején az európai hatalmak egyesített erővel támadtak rá a brit Wellington és a porosz Blücher tábornagy vezetésével. A Waterloo kifejezés az angol nyelvben a döntő végkimenetel szinonímájaként honosodott meg, más nyelvekben viszont a megsemmisítő vereség kifejezésévé lett. 1970-ben készült el Szergej Bondarcsuk Waterloo című filmje, amely a csata főbb eseményeit dolgozta fel és monumentális csatajeleneteiről híres. És még egy érdekesség a csata „továbbéléséről”: az ABBA együttes „Waterloo” címet viselő dalával 1974-ben megnyerte az Eurovíziós Dalversenyt.

SZALAI MÁRTI EMLÉKEZIK
A HBVK gyermek- és felnőtt könyvtári részlegében az irodalmi műveken keresztül juthatnak ismeretekhez, mindezt pedig a Hangtár részleg megszólaltat, hallhatóvá tesz. Szép István fotó- és dokumentum kiállítása lehetőséget adott arra, hogy Szalai Gábornéval az egykori Hangtár születéséről is beszélgessünk.
Megszólaló: Szalai Gáborné – a HBVK ny. igazgatója

TAKÁCS PÉTER EMLÉKEZIK
Az Emlékképek Százhalombatta kulturális életéből című kiállítás kapcsán Takács Péterrel, a BMK nyugalmazott igazgatójával is készült beszélgetés.
Megszólaló: Takács Péter – a BMK ny. igazgazója

BANDY EMLÉKEZIK
Szép István fotóin számos, a kulturális élet meghatározó személyisége szerepel, de sokan már nincsenek közöttünk… – erről is beszélt nekünk László Bandy az ünnepélyes kiállítás-megnyitó előtt.
Megszólaló: László Bandy – képzőművész-tanár

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Június 17. – Sütő András születésnapja (1927.)
Sütő András erdélyi magyar író Mezőségi szegényparaszti családból származott, így korai elbeszéléseiben az útnak indító világot, a mezőségi paraszti létet és annak világháború utáni változásait örökítette meg. Igazi beérkezése az Anyám könnyű álmot ígér, amelyet naplójegyzeteknek nevezett, de a sokféle műfaji elem regénnyé formálódott. Ez a mű keltette fel a szélesebb hazai közvélemény figyelmét ismét a nemzetiségi magyar irodalmak és általában a nemzetiségi lét iránt, amelynek gondjai Sütő munkásságának központi magját alkotják. A legnagyobb hatást drámáival érte el, amelyek az emberiség történelmének kiélezett szakaszait idézik fel. Sütő András több neves folyóirat főszerkesztőjeként dolgozott. Prózai művei és drámái igen népszerűek, darabjait a színházak folyamatosan játsszák. Munkásságát többek között Herder-és Kossuth-díjjal ismerték el.

CANTICUM KONCERT
A Canticum Novum Kamarakórus évadzáró koncertje a négy évszak tükrében telt, mely során a közönség sokszínű műsort hallhatott az énekkar 2016/2017-es évadának új műsorszámaiból, a kórus 4 tagja verset is mondott, Kun Katalin művésztanárnő pedig az évszakok zenei sajátosságait zongorajáték formájában adta át.
Megszólaló: Csehák Izolda – karnagy