Paletta

Adás időpontja: 
2016. október 24, hétfő, 19:15
Leírás: 

Október 23-án, az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulóján rendezett városi megemlékezésen, a Levelek októberben című táncszínházi előadást láthatta a közönség

LEVELEK OKTÓBERBEN
2016. október 23-án az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulója, valamint a Magyar Köztársaság kikiáltása alkalmából megrendezésre került városi megemlékezésen Levelek októberben címmel az ünneplő közönség nagyszabású táncszínházi előadást láthatott. A BKK színpadán bemutatott produkciónak egyik „kulcs-szereplője” József Rozsnyai Júlia volt.
Megszólaló: József Rozsnyai Júlia – színművész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 24. – Kálmán Imre születésnapja (1882.)
A világhírű operettkomponista, Kálmán Imre – Koppstein Imre néven – Siófokon született 1882. október 24-én és innen indult a világsiker felé, hogy igazi magyaros jellegű melódiáival kellemes élményt nyújtson az embereknek az egész földkerekségen és ezzel együtt hírnevet szerzett szülővárosának. Kálmán Imre zongoristaként 1897-ben, 15 évesen mutatkozott be a fővárosi közönségnek. Csodagyerekként ünnepelték, de a zongorista karrierről 1900-ban betegség miatt le kellett mondania, ekkor fordult a zeneszerzés felé. Első operettjét, a Tatárjárást 1908-ban mutatták be nagy sikerrel a Vígszínházban. Ezután Bécsbe költözött és 1938-ig ott is maradt. 1915-ben mutatták be legsikeresebb művét, a Csárdáskirálynőt, amely szerzőjének nemzetközi hírnevet hozott. Az Anschlusst, vagyis Ausztriának az ún. Harmadik Birodalomhoz való csatolását követően zsidó származása miatt Amerikába menekült. Kálmán Imre siófoki szülőházában múzeumot rendeztek be hátrahagyott tárgyaiból.

FESTÉSZETNAPI VETÉLKEDŐ
Victor Vasarely – születési nevén Vásárhelyi Győző – magyar-francia festő, az
optikai festészet, vagy „op-art” legjelentősebb képviselője 110 éve született, Pécsett. A jubileumnak köszönhetően a zseniális festőművész munkássága került „reflektorfénybe” idén a Magyar Festészet Napja alkalmából rendezett képzőművészeti vetélkedőn. A megmérettetés során a csapatok elsőként az előzetesen beadott feladatokkal mutatkoztak be a zsűri tagjai előtt, majd pedig játékos feladatok megoldására került sor a BKK kamaratermében.
Megszólaló: Nagy Rozália – főszervező, művelődésszervező; Poszpisek Márta – zsűritag, grafikusművész;, Homolya Gábor – zsűritag, grafikusművész

TÖKÖS CSALÁDI NAP
A Zenálkó Etel Óvárosi Közösségi Házba legutóbb Tökmag, vagyis tökfaragó családi napra várták az alkotókedvű érdeklődőket – kicsiket és nagyokat egyaránt.
Megszólaló: Gere László – foglalkozásvezető, drámapedagógus

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 24. – Lehár Ferenc halálának évfordulója (1948.)
Lehár Ferenc zeneszerző, operett-komponista, karmester előadói pályafutását színházi hegedűsként kezdte, emellett egy katonazenekarban is játszott. Első zeneszerzői próbálkozásai kudarcba fulladtak, ezért átvette apja katona-karmesteri posztját, amelyet csak 1902-ben adott fel, amikor bemutatták első operettjét, a Bécsi asszonyokat, amely világsiker lett és meghatározta további munkásságának fő irányvonalát. Az igazi elismerést azonban A víg özvegy, a Luxemburg grófja és a Cigányszerelem hozta meg számára. Életének legnagyobb részét az osztrák fővárosban és rövid ideig Berlinben töltötte, itt mutatták be nagy sikerű operettjeit is. Lehár Ferenc a századeleji operett egyik legkiválóbb képviselője, műveiben magas igényű kompozíciós követelményekkel lépett fel, megújítva az akkor már sablonossá merevedett bécsi operett stílusát.

A CSÁSZÁR ÚJ RUHÁJA
Élt egy hatalmas császár, aki a díszes, szép ruhákat becsülte a legtöbbre a világon. Arra költötte minden pénzét, hogy szebbnél szebb ruhákban pompázhasson – erről szól A császár új ruhája című mese. Andersen meséjének ötlete alapján Szinovál Gyula, a Szép Ernő Színház igazgatója írt egy zenés mesejátékot – ezt láthatta a BKK közönsége, ovisok és kisiskolások népes csapata négy előadás során.
Megszólaló: Kósa Zsolt – színész

CSILLAGKÖZI ŰRUTAZÁS
Az ember egyik nagy vágya, hogy meghódítsa az Univerzumot, de legalábbis annak egy részét. Hogy ez mikor valósulhat meg? Erről is beszélt a hallagatóságnak
Dr. Vinkó József fizikus, egyetemi oktató, aki „A csillagközi űrutazás lehetőségei és korlátai” címmel tartott előadást a „Matrica” Múzeumban.
Megszólaló: Dr. Vinkó József – előadó, fizikus, egyetemi oktató

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 24. – az ENSZ világnapja (1945.)
Az Egyesült Nemzetek Szervezete vagy röviden ENSZ egy nemzetközi szervezet, amely az államok közti együttműködést hivatott elősegíteni a nemzetközi jog és biztonság, a gazdasági fejlődés, a szociális ügyek és az emberi jogok terén, valamint a világbéke elérésében. A második világháború után, 1945-ben a Nemzetek Szövetsége utódjaként azzal a céllal alapították, hogy megelőzzék a háborúkat és lehetőséget adjanak az országoknak problémáik megtárgyalására. Ennek ellenére gyakran kerül a szervezet olyan helyzetbe, mikor nem végzi, illetve nem végezheti maradéktalanul kötelezettségeit. A tagországok száma jelenleg 193, beleértve csaknem az összes elismert független államot. A szervezet pénzügyi hátterét a tagállamoktól származó kötelező és önkéntes hozzájárulások alkotják. A szervezet hat hivatalos nyelve az angol, az arab, a francia, az orosz, a kínai és a spanyol.

OLÁH GERGŐ
Oláh Gergő, az X-Faktor harmadik szériájának győztese, a tehetségkutató műsorba való jelentkezése előtt közmunkásként dolgozott. A műsor után gyökerestől megváltozott Gergő és családjának élete – erről is beszélt a hallgatóságnak a Szekeres József Konferencia- és Rendezvényközpontban tartott Zenés talk-show vendégeként.
Megszólaló: Oláh Gergő – énekes