Paletta

Adás időpontja: 
2016. október 10, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban együtt ünnepelhetnek az idén 75 esztendős László Bandyval, bepillantunk a Trixie Rubato zenekar koncertjébe, megmutatjuk hogyan lehet papírékszereket és díszeket készíteni 

BANDY 75
A László Bandy 75. születésnapja alkalmából rendezett kiállításnak a BKK adott otthont, melynek megnyitójára számos meglepetéssel, kedvességgel készültek a családtagok, barátok, tanítványok, a művészetkedvelő közönség.
Megszólaló: László Bandy – képzőművész, tanár

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 16. – Jovicza Ignác halálának évfordulója (1971.)
Jovicza Ignác horvát eredetű családból származott, ősei az 1630-as években menekültek a Balkánról a török elnyomás elől Magyarországra. Eredeti hivatása pedagógus volt, elemi és polgári iskolákban dolgozott, mint tanító, majd igazgató. Jelentős szerepet játszott Érd helytörténeti értékeinek feltárásában és megőrzésében, sőt kisebb ásatásokat is végzett pl. az Akasztó-domb környékén. A Fundoklia völgyben biológus tanár barátjával, Kerékgyártó Árpáddal végzett kutatásai során bukkantak az ősember korára jellemző leletekre, amelynek feltárását később végezték el. 1963-ban Jovicza Ignác létrehozta Érd első helytörténeti gyűjteményét Ófaluban az ún. „Halla-házban”, a múzeum azonban hamarosan felszámolásra került. Jovicza Ignác kutatási eredményeit Érd története és műemlékei c. írásában foglalta össze. Ebben az évben emlékezünk meg halálának 45. évfordulójáról.

A PAPÍR ÚJRAGONDOLÁSA
Az Országos Könyvtári Napok keretében október 4-e és 9-e között változatos programokkal várták az érdeklődőket a HBVK-ban. A Nagy Könyvtári Beavatás
során a gyermekkönyvtár előtti térben a budapesti Jelky András Iparművészeti Szakgimnázium növendékeinek papírmunkáiból láthattak kiállítást a látogatók.
A Zöld könyvtár napján Varga Bernadett, a szakgimnázium tanára vezetésével készítettek különleges papírékszereket és -díszeket az Arany János Gimnázium természettudományi tagozatának diákjai.
Megszólaló: Varga Bernadett – a budapesti Jelky András Iparművészeti Szakgimnázium tanára

AZ OLVASMÁNY ÉLMÉNY
Az Országos Könyvtári Napok keretében Fenyő D. György, a Magyartanárok Egyesületének alelnöke tartott előadást kötelező és ajánlott irodalomról, az olvasás megkedveltetéséről pedagógusok és szülők részére a HBVK előadótermében.
Megszólaló: Fenyő D. György – a Magyartanárok Egyesületének alelnöke

BATTAI LEGELŐELKÜLÖNÍTÉSI PER
Szintén az Országos Könyvtári Napok keretében, a Múltidéző napon a Városi Archívum új munkatársa, Paulusz Richárd idézte fel az 1857 és1869 között zajló battai legelő-elkülönítési per menetét.
Megszólaló: Paulusz Richárd – a Városi Archívum munkatársa

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 13. –  Yves Montand születésnapja (1921.)
95 éve született Yves Montand francia sanzonénekes és filmszínész, aki – annak ellenére, hogy szülei olaszok voltak – sokáig a francia férfieszmény megtestesítője volt. Yves Montand tizenegy éves korától dolgozott, volt lapkihordó, kazánkovács, fodrászsegéd, majd miután a II. világháború után Párizsba ment, az 1940-es évek közepétől sanzonokat kezdett énekelni és ő volt az első, aki szakított a színpadi öltözködés hagyományaival, az öltönnyel, nyakkendővel, „ingujj”-ban állt ki a színpadra. Azt mondják – Yves Montand volt a legszebb hangú és legtehetségesebb énekes, aki ki tudta fejezni a francia nép és rajta keresztül minden nép fájdalmát, örömét, de kiválóan tudta érzékeltetni éneklésével az élet humoros jeleneteit is. Rendkívül sikeres volt, mint sanzonénekes, de hamar kezdte vonzani a film is. Első és talán legnagyobb sikere A félelem bére című film volt.

IRIGY HÓNALJMIRIGY
Az 1990-ben alakult Irigy Hónaljmirigy elnevezésű nyolctagú könnyűzenei együttes évek óta, sőt a kezdetektől visszajáró fellépője a Battai Napoknak. Miután az egyik alapító tag, Ambrus Zoltán 2011-ben egy időre nem tartott a csapattal koncertekre (valószínűleg az autóbalesetéből származó sérülések miatt), így a csapat úgy döntött, hogy Zoli helyére Csarnoki Anti lép be, aki kis idővel az együttes állandó tagjává vált. Az idén a százhalombattai zenész is „erősítette” a négyest a városunkban való fellépésükön.
Megszólaló: Csarnoki Antal – gitáros, Kabai László – dobos

TRIXIE RUBATO
A rubato zenei szakszó, az olasz rubare, rubato (vagyis elrabol) igéből származik, úgy értve, hogy elrabolja a pontos mértéket – vagyis a mű kötetlen, oldott tempóban adandó elő. Ezt a „szakkifejezést” illesztették bele az együttes nevébe a Kiss Péter dobos által megálmodott formáció tagjai is – így lett Trixie Rubato a csapat neve. A szintén „névadó” énekesnővel, Szabó-Bisztricsány Beatrix-szal és Kiss Péterrel a Szent István tér új szórakozóhelyén tartott koncertjük előtt beszélgettünk az igazán rutinos zenészek alkotta örömzene formációról.
Megszólaló: Szabó-Bisztricsány Beatrix – énekesnő;, Kiss Péter – dobos