Paletta

Adás időpontja: 
2016. október 03, hétfő, 19:15
Leírás: 

Ágens – e különös művésznévvel alkotó színésznő – 2000-től foglalkozik színházújító kísérletekkel, ezek egyike a Kurtizánképző című egyszemélyes előadása is

ZENE VILÁGNAPI KONCERT
Yehudi Menuhin világhírű hegedűművész kezdeményezésére az UNESCO október 1-jét a Zene Világnapjának nyilvánította. Mindez 1975-ben történt, azóta a világ minden pontján e napon különös figyelmet szentelnek ennek a csodának, amit zenének hívnak. A Zene világnapja alkalmából rendezett Ünnepi koncerten a BKK színháztermében népszerű operaáriák csendültek fel a Magyar Állami Operaház neves művészeinek közreműködésével.
Megszólaló: Tóth Árpád – operaénekes, a Koncerteum ügyvezető igazgatója

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 4. – Assisi Szent Ferenc napja
A ferences, más néven minorita szerzetesrend alapítója, Assisi Szent Ferenc a kereszténységben a Giovanni nevet kapta. A Francesco (vagyis „Francia”) ragadványnevet pedig annak köszönhette, hogy édesanyja francia származású volt. Megújította az egyház szellemét, személye a földi javakról való lemondás, az egyszerűség és a szeretet jelképe lett. Képmásain az általa alapított rend barna vagy szürke, csuklyás csuháját viseli, amit a derekán csomózott kötél fog össze. A kötél 3 csomója a szegénységet, szüzességet és engedelmességet jelképez. Könnyen felismerhető a kezén, lábán és oldalán látható stigmákról, Krisztusnak szögek és lándzsa ütötte öt sebéről. A legenda szerint egy hatszárnyú, kitárt karú, szeráfi Krisztus jelent meg előtte és a látomás sebeiből tűző sugarak jelölték meg életre szólóan a testét. Szent Ferenc a fák, virágok és madarak védőszentje, világszerte ez a nap az Állatok Világnapja is.

ŐSZI CSALÁDI NAP
A Zenálkó Etel Óvárosi Közösségi Házban színes családi alkotó napra várták legutóbb a szervezők a kisgyermekes családokat. A kézműves foglalkozáson állatfigurákat készíthettek különböző termésekből és a különféle magokkal töltött kis zsákok pedig remek játszóeszközként is szolgáltak.
Megszólaló: Poszpisek Márta – foglalkozásvezető, grafikusművész

MIKUS GYULA KÉPEI
„A Balatont festettem télen, nyáron, kora tavasszal, késő ősszel. Amikor úgy tűnik, mindent tudok róla, naponta újabb arcát fordítja felém. Kapcsolatom a tóval és környékével megbonthatatlan, már csak magammal elmúló…” – Mikus Gyula festőművésztől származik ez az idézet, amely remekül mutatja az alkotó kapcsolatát a Balatonnal. A Színek, versek hangulatok évadnyitó tárlatán Mikus Gyula festményei kaptak helyet a HBVK földszinti kiállítóterében.
Megszólaló: Dr. Pozsgai Imre – műgyűjtő

KURTIZÁNKÉPZŐ
Ágens – e különös művésznévvel alkotó színésznő – 2000-től foglalkozik színházújító kísérletekkel, ezek egyike a Kurtizánképző című egyszemélyes előadása is, amely afféle szerelmi okosítás hölgyeknek és érdeklődő uraknak.
A több mint 500 előadást megélt, a világon egyedülálló és rendkívül népszerű középkori stand up comedy végén a résztvevő hölgyek kultúrtörténeti szakirányú végzettséget, azaz „kurtizán diplomát” kapnak, az urak peidig csak a tudást. Ágens előadása volt a Kszellmann Flóra Dunafüredi Közösségi Ház évadnyitó rendezvénye.
Megszólaló: Gyimesi Andrea Ágnes „Ágens” – előadó és rendező

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 4. – Kállai Ferenc születésnapja (1925.)
Kállai Ferenc – a Nemzet Színésze címmel kitüntetett, Kossuth és kétszeres Jászai Mari-díjas színművész, érdemes és kiváló művész – Krampner Ferenc néven született 1925. október 4-én. Statisztikai feldolgozások szerint Kállai Ferenc félévszázados pályafutása alatt 173 színházi premieren lépett színpadra. Mozifilmjeinek száma 96. Hasonlóan magas tévészerepléseinek száma is. Rádiófelvételei szinte leltározhatatlanok. Volt olyan év, amikor minden hétre jutott egy-egy rádióbemutatója. Kállai Ferenc neve Bacsó Péter 1969-ben forgatott, és sokáig betiltott A tanú című szatírájával került be a magyar filmtörténelembe. A filmben a rendszer kisembere, Pelikán József, a naiv, félrevezethető, ám mégis szerethető gátőr bőrébe bújt. Kállai Ferenc 2000-ben elsők között kapta meg a Nemzet Színésze elismerést és nyolcadikként távozott az égi társulatba.

SÜNDISZNÓCSKA LOVAGOL
A Nefelejcs Bábszínház Sündisznócska lovagol című előadása egy mulatságos mese a hatalmas mackó bácsiról és a kicsi, de annál furfangosabb süniről. Ezzel a Móra Ferenc meséjéből írt történettel is gazdagodhatott az idei Battai Napok közönsége – kicsik és nagyok egyaránt.
Megszólaló: Erdélyi Erika – társulatvezető, bábszínész

SZANDI
Szandi még 12 éves sem volt, amikor 400 jelentkező közül ő lett a Mini Tini popénekes-pályázat győztese, 13 évesen pedig a legfiatalabb magyar előadóként platinalemezt kapott és azóta is, immár 26 éve énekel, fellép, energikusan, töretlen lelkesedéssel – hogy háromgyerekes családanyaként hogy tudja ezt megtenni, erre a  Battai Napos fellépése előtt Szandi válasza ez volt, hogy „arra van időnk, amire igazán szeretnénk, hogy időnk legyen”.
Megszólaló: Pintácsi Alexandra „Szandi” – EMeRTon-díjas énekesnő

ANIMAL CANNIBALS
Az Animal Cannibals az egyik legnagyobb hatású magyar rap/hiphop csapat, a stílus egyik magyarországi előfutáraként is szokták őket nevezni. Alapvetően a könnyedebb formákat preferálják, így a viccesebb, de mégis mondanivalóval bíró szövegeik szélesebb közönséghez is el tudnak jutni. A kannibálok népszerűsége máig töretlen – ezt bizonyította az idei Battai Napokon való fellépésük is.
Megszólaló: Qka MC – rapper, Ricsipí – rapper