Paletta

Adás időpontja: 
2016. szeptember 26, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban a Lóvá tett róka című mesével, az Óvárosban tartott szerb búcsúval és a Battai Napok több fellépőjével is találkozhatnak nézőink

SEPRŰSZÍNHÁZ
A százhalombattai közönség által is ismert Palinta Társulat ezúttal a Seprűszínházuk egyik produkciójával jött el az idei Battai Napokra. A Rémusz bácsi meséiből a Lóvá tett Róka történetét dolgozta fel az előadás, a gyerekek által jól ismert, énekelhető dallamokkal, mutatós, azonnal kedvencekké váló bábokkal és magával ragadó vidámsággal.
Megszólaló: Veres Andi – a Palinta Társulat vezetője

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Szeptember 30. – Benedek Elek születésnapja (1859.)
1859. szeptember 30-án született Benedek Elek újságíró, író, a „nagy mesemondó”, aki, mint meseíró, a magyar gyermekirodalom egyik megteremtője. Ifjúsági írásaival, szerkesztői működésével pedig az élen járó pedagógusok között foglal helyet. A Magyar Olvasás Társaság a százhalombattai Hamvas Béla Városi Könyvtár kezdeményezésére 2005 tavaszán felhívással fordult mindazokhoz, akiknek fontos a népmesék fennmaradása és a mesékben élő bölcsesség továbbhagyományozása, hogy csatlakozzon ahhoz a kezdeményezéshez, amely szerint szeptember 30-a – Benedek Elek születésnapja – legyen a Népmese Napja. A Népmese Napját első ízben 2005. szeptember 30-án rendezték meg és azóta is minden évben különféle rendezvények keretében emlékeznek meg erről a napról, így tisztelegve a nagy mesemondó emléke előtt.

SZERB BÚCSÚ
Százhalombatta óvárosában a Szerb búcsú a Juliánusz naptár szerinti Kisboldog-asszony napján, szeptember 21-én, az évszázados hagyományok szerint az idén is délelőtt istentisztelettel kezdődött, majd délután sor került a templomkertben a hagyományos nagy, kerek kalács- és a koljivoszentelésre is. A koljivó úgy készül, hogy a búzát megőrlik, darált dióval, fűszerekkel összekeverik és rézedényben megsütik, majd pedig darabolt mandulával, felezett dióval díszítik. A vallási ceremónia után műsor várta az ünneplőket, a búcsút pedig az esti bál zárta.
Megszólaló: Dalibor Milenkovic – szerb pap

SZESZÉLYES NYÁR
Jiří Menzel cseh filmrendező, színházi rendező, színész, a csehszlovák új hullám kiemelkedő alakja, a „legendás” Szigorúan ellenőrzött vonatok című filmjével Oscar-díjat is nyert. Közismert a barátsága sok magyar művésszel, sőt játszott több magyar filmben és egy színdarabot is rendezett Magyarországon, 2004-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje kitüntetésben is részesült. A HBVK évadnyitó Filmklubjában Jiří Menzel Szeszélyes nyár című filmjével várta a filmek szerelmeseit József Rozsnyai Júlia a Hangtárban kialakított közösségi térben.
Megszólaló: József Rozsnyai Júlia – a Filmklub vezetője, könyvtáros

BATTAI FIATALOK
A stoppolás nem csupán az egyik legolcsóbb közlekedési mód, de – a gyakorlottak szerint – érdekes embereket is megismerhetünk, új barátságokat köthetünk és számos emlékezetes szituációba is keveredhetünk az utazások során. „Battai fiatalok kalandozásai Európában” címmel a „Matrica” Múzeumban mesélt stoppolási, utazási élményeiről Matusz Richárd és Pulinka Zsolt, akik az emeleti galériában látható „Bőröndözön” elnevezésű időszaki kiállításon egy képen láthatóak is, ezúttal pedig előadóként tértek vissza ide.
Megszólaló: Pulinka Zsolt – utazó; Matusz Richárd – utazó

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Szeptember 29. – Szent Mihály arkangyal ünnepe
Szent Mihály egyike a 7 arkangyalnak (főangyalnak), ő a mennyei hadak nagy vezére és győztes harcosa. Héberül „miká el”, ami azt jelenti „aki olyan, mint az Isten”. A többi főangyalhoz hasonlóan a művészetben általában szárnnyal van ábrázolva, egyházi ruhában, vagy harci öltözékben (karddal, pajzzsal és kopjával), lábánál a legyőzött sárkánnyal (a Sátán megtestesítőjével). Többször ábrázolják mérleggel a kezében, mint a jó és a rossz eldöntésére hivatott személyt, a lelkek mérlegelőjét. A magyar néphagyományban Szent Mihály ott van a haldoklók mellett, segít itthagyni a földi világot, átkíséri a lelkeket a túlvilágra. Ehhez a jelenséghez kapcsolódik Szent Mihály lova. Innen a Göncölszekér régi magyar elnevezése: Szent Mihály szekere, sőt, a Tejút egyik középkori neve a Szent Mihály útja kifejezés is.

PETER SRAMEK
A szlovák anyanyelvű, fiatal énekes, Peter Srámek a felvidéki Vágsellyén született és a TV2 Rising Star című tehetségkutatója hozott számára szélesebb körű ismertséget. A főként a nosztalgikus dallamokat kedvelők körében kedvenc előadó is színpadra lépett az idei Battai Napokon.
Megszólaló: Peter Sramek – énekes

OLÁH GERGŐ
Oláh Gergő szerint, ha az előítéleteket nem is tudjuk megszüntetni, viszont csökkenteni, reméli, hogy sikerülhet, hiszen ha a hozzá hasonló emberek – énekesek, sportolók – tesznek azért, hogy jobb színben tüntetessék fel és motiválják a romákat, akkor szerinte, tud ez csökkeni. Oláh Gergő is fellépett az idei Battai Napokon.
Megszólaló: Oláh Gergő – énekes

FIRKIN ZENEKAR
A magyarországi és európai fesztiválok állandó fellépői, az ír népzenét feldolgozó Firkin zenekar 2008-ban indult hódító útjára, majd aztán kb. egy évvel ezelőtt új énekest kerestek és egy sokjelentkezős válogatón „találtak rá” Kovács Nemes Andorra, aki azóta a kelta szórakoztató zenét Magyarországon meghonosító csapat méltó frontemberévé vált. A Firkin zenekar koncertjével is várták a közönséget az idei Battai Napokon.
Megszólaló: Péter János – zenekarvezető, zenész; Kovács Nemes Andor – énekes