Paletta

Adás időpontja: 
2016. augusztus 01, hétfő, 19:15
Leírás: 

A nyár a táborok ideje, amelyből idén is bőséges a kínálat városunkban. Műsorunkban ezek közül pillantunk be néhányuk életébe

MESETÁBOR
„Egyszervoltholnemvolt... egy Mesehét, hét Önkéntes, három Mesélő, két Könyvtáros és huszonhét Kisgyerek.” – így lehet abszolút „mesésen összefoglalni” a HBVK egyhetes napközis táborát, ami évek óta nagy érdeklődésre tart számot. Az események vázát természetesen ezúttal is a magyar népmesék adták, a gyerekek ezeket járták körbe sok játékkal, tánccal, kézműves foglalkozások segítségével a hét során és az egész megkoronázásaként ellátogattak a budapesti Mesemúzeumba is.
Megszólaló: Kovács Marianna – a HBVK igazgatója, mesemondó

IRINGÓ TÁBORA
Az Iringó TáncStúdió egyik idei nyári Tánctáborának a BKK adott otthont, ahol a sok-sok tánc mellett számos szabadidős tevékenységgel várták a pici, táncoslábú hölgyeket.
Megszólaló: Südi Iringó – táborvezető, tánctanár, táncos

ALKOTÓTÁBOR
Az álomfogó, más néven álomcsapda az észak-amerikai indián kultúrában kézzel készült tárgy, aminek alapját fűzfából készült karika adja, melyre laza hálót szőnek. Ezt díszítik személyes, illetve szentelt kiegészítőkkel, például madártollakkal vagy gyöngyökkel. Azt mondják, a varázstárgyak különös ötvözetei az anyagnak, a mágiának és a léleknek. A Kszellmann Flóra Dunafüredi Közösségi Ház az idén egy új tábornak is otthont adott, hiszen Tószegi Judit kézműves egy-egy családi napon már találkozott a battai gyerekekkel, ám ezúttal öt napon át várta a jelentkezőket, hogy igazi „varázstárgyakat” készítsenek.
Megszólaló: Tószegi Judit – táborvezető, kézműves

ŐSKORI NYÁR
A százhalombattai Régészeti Park Magyarország első őskori szabadtéri múzeuma, ahol a látogatók a több ezer éves múltat idéző őskori parkban megismerhetik az őskorban élt emberek környezetét, építkezését, mindennapjait. Az idei első tábor abszolút „autentikus módon” az őskorba kalauzolta el a gyerekeket.
Megszólaló: Tóth Zsuzsanna – táborvezető, múzeumpedagógus

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Augusztus 7. – Rabindranáth Tagore halálának évfordulója (1941)
Rabindranáth Tagore indiai költő, író, zeneszerző, festő, polihisztor életművével átformálta az indiai irodalmat és zenét; ő az első nem európai, aki 1913-ban elnyerte az irodalmi Nobel-díjat. Személyisége és idegenszerű ruházata profetikus hírnevet szerzett számára a nyugati világban is. Stílusa, az elegáns próza és a mágikus költészet keveréke még ma is nagyrészt ismeretlen hazáján kívül. Prózájában és verseiben, túllépve a klasszikus szanszkrit hagyományokon, a köznapi nyelv használatát vezette be a bengáli irodalomba. Kiemelkedő alkotóművésze a modern Indiának, aki egyúttal közvetlen kapcsolatot teremtett a nyugati és a legszínvonalasabb indiai művészetek között. Mint a bengáli reneszánsz kiemelkedő egyénisége hatalmas életművet hagyott hátra, ami festményekből, vázlatokból és jegyzetekből, több száz oldal szövegből és mintegy kétezer dalból áll.

ÁSATÁS
A százhalombattai földvárásatáson történő mintavételezés az interdiszciplináris, vagyis több tudományt, szakterületet érintő szakemberek bevonásával, jelenlétében folyik, a hatékony közös munka érdekében és a dokumentációs rendszer alapja a Svéd Nemzeti Örökség Intézete által speciálisan régészeti terepadatok kezelésére kifejlesztett adatbázisprogram. Mindezeknek köszönhetően évek óta szakszerűen folynak az ásatások – akár rekkenő hőségben, akár kedvezőtlen időjárás esetén is.
Megszólaló: Vicze Magdolna Ph.D. – az ásatás vezetője, múzeumigazgató

RADÓCZY MÁRIA
A Szent István templom felszentelésének 20. évfordulója alkalmából rendezett eseménysorozat egyik állomásaként az európai hírű tűzzománc művész, Radóczy Mária alkotásaiból nyílt tárlat. A katolikus templom falait díszítő kis képekről Radóczy Mária azt mondja: kétezer év múlva is ezekben a színekben ragyognak majd. Az „örökéletű” alkotások készítőjét százhalombattai kötődéséről is kérdeztük.
Megszólaló: Radóczy Mária – tűzzománcművész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Augusztus 4. – Raoul Wallenberg születésnapja (1912)
Raoul Wallenberg svéd diplomata a második világháború éveiben Magyarországon zsidók ezreit mentette meg a deportálástól. Wallenberg egy svéd védő-útlevelet tervezett, amely alkalmas volt arra, hogy a magyar és a német hatóságok előtt igazolja, hogy a menlevél tulajdonosa a svéd követség védelme alatt áll. Először 1500 ilyen 'Schutzpass' kibocsátására kapott engedélyt, majd sikerült ezt a számot 4500-ra emelni. A valóságban azonban jóval több ilyen védőlevelet adtak ki.  A munkatársai is a védettek közül kerültek ki, az iroda alkalmazottainak létszáma több száz főre gyarapodott, de sokszor még így is nehezen győzték a munkát. Wallenberg a kutatások szerint több ezer embert mentett meg.

TAKÁTS TAMÁS
Takáts Tamás rock- és bluesénekes és gitáros többek közt a Karthago, a Senator és az East zenekarok tagja. 1990-ben Gál Gábor gitárossal megalakította a Takáts Tamás Dirty Blues Bandet, mely csapattal azótais rendszeresen koncertezik, de vallási okból Takáts Tamás Blues Bandre változtatta a banda nevét. Takáts Tamásról köztudott, hogy megtérése előtt két végén égette a gyertyát – erről is beszélt a hallgatóságnak is a Szekeres József Konferencia- és Rendezvényközpontban tartott zenés talk-show-n. Őszintén beszélt művészi pályájáról, sikerekről, kudarcokról, nehézségekről és örömökről egyaránt.
Megszólaló: Takáts Tamás – rock- és bluesénekes, gitáros