Paletta

Adás időpontja: 
2016. április 25, hétfő, 19:15
Leírás: 

Kína világával, Halász Judit koncertjével is várjuk Palettánk nézőit, továbbá beszélgetünk Csóka László festőművésszel és Al Capone életével is megismerkedhetnek

HALÁSZ JUDIT KONCERT
„Minden felnőttnek, aki volt egyszer gyerek” – így hangzik a Nem születtem varázslónak című kötet ajánlója, melyben Halász Judit színész-előadóművész mesél Orosz Ildikó közreműködésével gyerekkorról, egy rendkívül szoros anya-lánya kapcsolatról, a lovaglás iránti szenvedélyéről és persze színházról. A kötetből az is kiderül, hogy amikor elkészült az első lemeze, nem gondolta volna, hogy egy teljesen új fejezet kezdődik az életében, azt meg pláne nem, hogy az kifejezetten gyerekeknek szólna. Halász Judit a BKK-ban adott „Kezdődhet a mulatság!” című koncertjén az új dalok mellett – természetesen – nem maradtak el a régi kedvenc slágerek sem.
Megszólaló: Halász Judit – Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő, énekesnő

GRÉGER SZABOLCS FOTÓI
A Street Photography, vagyis az utcai fotografálás amerikai fotóművészeti irányzat és a II. világháború utánra tehető a kialakulása, voltaképpen az európai szubjektív dokumentarizmus stílusának amerikai változata és a riport- és sajtófotó, valamint a szociofotó „őse”. Azt mondják, a nagyvárosi élet kialakulása révén az élet fő színtere az utca lett és ennek köszönhető az elterjedése. Gréger Szabolcs is számos képet készített már az utcát járva – ezek láthatók most a Lépcső Galériában.
Megszólaló: Gréger Szabolcs – fotós

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Április 25. – Márk napja
Szent Márkot eredetileg Jánosnak hívták, csak később kapta – beavatási névként – a Márk nevet. Egy olyan beavatáson ment keresztül, amely a magasabb világok megismeréséhez az oroszlán csillagkép szellemi lényeinek segítségét használja föl. Innen ered Márknak a bátorság és az erős akarat különleges tulajdonságait jellemző szimbóluma, az oroszlán. Velence védőszentjeként a Szent Márk tér róla lett elnevezve, így nem véletlen, hogy Velence címerén is ott látható az oroszlán. Márk alapította meg a kopt egyházat, melynek ő lett az első püspöke. A kopt egyház körülbelül 600 évig uralkodott.

KÍNA – ELŐADÁS
Kína a világ legősibb folyamatos civilizációja, amely már az ókorban önálló kulturális egységet alkotott és igen fejlettnek számított. Számos, Európában csak jóval később megismert találmány (pl. iránytű, papír, nyomtatás, puskapor, porcelán, selyem) már az ókorban ismert volt ebben az országban. Kína ma a világ harmadik katonai, második gazdasági potenciálja és a világ legnépesebb állama. És hogy milyen egy „világjáró battai” szemével? Ez derült ki Szigetvári József előadásán a BKK kamaratermében.
Megszólaló: Szigetvári József – előadó

LÉLEKTŐL LÉLEKIG
Kemecsi Ferenc „Lélektől lélekig” című előadóestje novellákból, saját írásokból és versekből épül fel oly módon, hogy a versek szervesen beépülnek egy-egy témakörbe és mintegy monológot képezve folytatják a prózával megkezdett témát. Kemecsi Ferenc előadását a battai közönség is meghallgathatta a BKK kamaratermében.
Megszólaló: Kemecsi Ferenc – előadó, rendező, író, tanár

CSÓKA TURNÉ
Csóka Lászlónak jelenleg két festménygyűjteménye is „úton van”, hogy újabb és újabb képzőművészkedvelő közönség találkozhasson az alkotásokkal. A legújabb élményekről és egy „új élet” kezdetéről beszélgettünk Csóka Lászlóval.
Megszólaló: Csóka László – festőművész

AL CAPONE – ELŐADÁS
Alphonse Gabriel Capone, alvilági nevén „Al” Capone vagy „Sebhelyesarcú” amerikai gengszter volt és az életéről készített filmeknek, ill. a sajtónak köszönhetően világszerte ismertté vált, hírhedt bűnöző lett. Minden idők egyik leghatalmasabb amerikai maffiafőnökeként markában tartotta egész Chicagót, érdekelt volt a szeszcsempészetben, a szerencsejátékban és a prostitúcióban. Al Capone nem pusztán a szervezett bűnözés atyja volt, hanem ő alakította ki azt a máig élő gengszter divatot, amit a mostani maffiavezérek is éppúgy szívesen követnek. A történelmi tévhitek sorozat keretében Kovács Edina történész ezúttal Al Capone „munkásságáról” beszélt a HBVK-ban.
Megszólaló: Kovács Edina – előadó, történész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Április 27. – A vakvezető kutyák világnapja
A Nagy-Britanniában működő Vakvezető Kutyakiképző Iskolák Világszövetsége kezdeményezésére 1994. április 27-e óta világszerte ezen a napon hívják fel a figyelmet a vakvezető kutyák munkájának fontosságára. A jól képzett vakvezető kutya megóvja gazdáját a lépten-nyomon útjába kerülő akadályoktól, sőt az utasítások ellenére sem tesz meg bizonyos dolgokat, ha úgy véli, ezzel veszélybe sodorja a rábízottat. Angliában évente 700 kutyát képeznek ki vakvezetésre, Magyarországon az elmúlt időszakban mindössze évi 20-25 kutyát. Egy eb nevelése másfél, kiképzése fél évig tart, ennek költsége akár másfél millió forint is lehet. A Magyarországon élő körülbelül 20 ezer vak emberből mintegy 110-120 rendelkezik segítő kutyával. Igazán elgondolkodtató ez az adat.

VENDÉGFELLÉPŐK
A Sérültekért Alapítvány és a Világfa közös szervezésében létrejött rendhagyó költészetnapi gálaműsorban a számos visszatérő fellépő mellett újabb közreműködők is színpadra léptek a BKK-ban – róluk, régiekről és újakról szól a most következő összeállításunk.
Megszólaló: Rédli Éva – főszervező, drámapedagógus