Paletta

Adás időpontja: 
2016. április 18, hétfő, 19:15
Leírás: 

Rendhagyó néprajz órával, kiállításokkal, irodalmi esttel és az ExperiDance társulat százhalombattai előadásával is várjuk legújabb Palettánk nézőit

RENDHAGYÓ NÉPRAJZ ÓRA
A BKK az idén is teret adott a Rendhagyó néprajz óráknak, amelyet a város általános iskolásai számára tartottak a Pesovár Ferenc Néptáncsuli tanárai és növendékei. A program során a gyerekek játékos, interaktív előadásban ismerhették meg magyar népi gyermekjátékokat, hagyományokat és táncokat.
Megszólaló: Nagy Péter Gábor – a PFAMI igazgatóhelyettese

ILKA GÁBOR KIÁLLÍTÁSA
Ilka Gábor szobraihoz egészen közel kell lépni ahhoz, hogy a látványt és az azon túli üzenetet megérezzük – hiszen egészen aprócska szobrokról van szó. Ezek a „háromdimenziós grafikák” humorosan, néhol filozofikusan, de mindenkor humánummal mesélnek örömről, bánatról, az emberi viszonyokról. Ilka Gábor szobrászművész „Összegződő idő” című kiállítása a BKK előterében és színháztermi folyosóján kapott helyet. Az ünnepélyes megnyitó után beszélgettünk a születésnapos alkotóval.
Megszólaló: Ilka Gábor – szobrászművész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Április 18. – felavatják az ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkot (1982)
A Nemzeti Történeti Emlékpark szabadtéri néprajzi múzeum, skanzen és kirándulóhely, amelyet 1982-ben hoztak létre a Csongrád megyei Ópusztaszeren. Legismertebb kiállított műve Feszty Árpád A magyarok bejövetele című körképe, amely a Rotundában található. A 120 méter hosszú, 15 méter magas és 38 méter átmérőjű kört formázó panorámakép történelmünk 11 évszázaddal ezelőtti eseményének, a honfoglalásnak néhány elképzelt epizódját idézi fel. Feszty Árpádot több festőtársa segítette a két évig, 1892-től 1894-ig tartó alkotómunkában: a tájképi részleteket Mednyánszky László, a lovas csatajeleneteket Vágó Pál készítette. A rotundában több más állandó kiállítás is található, például „A világ körképei”, amely harmincnégy körképet mutat be a 19. századból, amikor a körképek virágkorukat élték és a „Panoptikum”, 22 magyar történelmi személyiség viaszfigurájával.

BANDY ÉS A FELHŐFESTŐK
A művészetterápia középpontjában a szavak nélküli kifejezés áll. A Sérültekért Alapítvány ellátottjai többségének gondot okoz önmagáról, vágyairól, nehézségeiről szavakban megnyilvánulni. Tánccal, zenével és képpel az önkifejezés szabad jelzést kap, felszabadultan törhetnek felszínre az érzelmek, vágyak. A Felhőjárók Drámacsoport foglalkozásain kívül – László Bandy képzőművész segítségével – a festés is lehetőséget ad a kibontakozásra. Az idei rendhagyó költészet napi gálaműsoron való fellépése előtt László Bandyval nemcsak a saját produkciójáról, hanem a felhőfestőkről is beszélgettünk.
Megszólaló: László Bandy – képzőművész, tanár

MARGITTAI ADRIEN KIÁLLÍTÁSA
Mirnics Zsuzsanna klinikai szakpszichológus szerint: „Az alkotás mint folyamat gyógyít, elsősorban azáltal, hogy elfogadó közegben találkozhatunk saját tudattalan tartalmainkkal és ezeket akár korrigálhatjuk is; sőt, az alkotás során átélhető felbukkanó, »megdolgozható« érzések az igazán fontosak.” Hogy mit jelent Margittai Adrienn számára az alkotás, erről is kérdeztem őt a BKK Mini galériájában nyílt kiállítása kapcsán.
Megszólaló: Margittai Adrien – alkotó

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Április 19. – a fokhagyma világnapja
Nemcsak a művészet, a fokhagyma is gyógyító hatású – talán ennek köszönhető, hogy már a fokhagymának is van világnapja. Kezdjük rögtön hosszan sorolható tulajdonságaival – de csak tőszavakban: antioxidáns, vérhígító, köhögéscsillapító, afrodiziákum, antibakteriális, gombaellenes, rákmegelőző, gyomor és bélvédő, vérnyomás-szabályozó, náthától védő, béltisztító. Gyakorlatilag kijelenthető, hogy a fokhagyma a zöldségek és fűszerek királya. De talán még ennél is meggyőzőbb, hogy sütve, főzve és nyersen is teljesen más ízt ad és nincs étel, amit fel ne dobna.
Amilyen büdös, olyan egészséges és ezt nem tegnap óta tudja az emberiség: a fokhagyma a legrégebb óta használt fűszernövényünk, 6000 éve esszük az ízéért és egészségmegőrző hatásáért. Egyes ókori népek varázserőt tulajdonítottak neki, Egyiptomban szent növényként tisztelték. A középkorban is gyógyító és tisztító erőt tulajdonítottak neki, gerezdjét amulettként hordták a nyakukban, sőt vámpírellenes hatásáról is elhíresült. A pestisdoktor madárfejszerű álarcának csőrrészébe (amin át az orvos belélegezte a levegőt) többek között fokhagymalevelet is tettek, fertőtlenítő hatása miatt. Hazánkban a 15. században kezdték termeszteni, különleges ízjavító hatása miatt az egész világon kedvelik.

KARIKATURISTA
Dluhopolszky Lászlót, a már 40 éve alkotó rajzművészt egyedi karikatúrái tették ismertté, amelyekkel számos hazai és külföldi díjat nyert. Személyétől elválaszthatatlan a kultikus hazai vicclap, a Ludas Matyi, amelynek főszerkesztője volt. Az árnyképkészítést megújító jeles karikaturista a Százhalombattai Arany János Általános Iskola és Gimnázium Szülői Munkaközössége, valamint az Aranykapu Alapítvány Jótékonysági bálján a „vállalkozókedvűeknek” megmutatta, egészen pontosan lerajzolta, milyennek látja ő az embereket, a munkáiért kapott összeget az alapítvány javára ajánlotta fel.
Megszólaló: Dluhopolszky László – karikaturista

EZEREGYÉV
Az ExperiDance társulatának tagjai Táncművészeti Főiskolát végzett hivatásos táncosok, a művészi munkájukhoz nélkülözhetetlen háttér apparátussal. Darabjaik 15 éve, Európa szerte, e műfaji kategórián belül, a legkeresettebb színpadi produkciók közé tartoznak. Az ExperiDance „Ezeregyév” című debütáló előadása 21 táncképben mutatja meg a történelmi Kelet és Nyugat határán egyensúlyozó Magyarország páratlanul gazdag múltját, a fenséges és a megrázó pillanatokat, egyedi történelem-értelmezésben. Teremtőként, Patonai Norbert főszereplésével a BKK közönsége is láthatta ezt a különleges történelmi tánc show-t.
Megszólaló: Patonai Norbert – táncművész, az ExperiDance Tánctársulat táncosa és tánckari asszisztense