Paletta

Adás időpontja: 
2015. december 14, hétfő, 19:15
Leírás: 

A budapesti Játékszín első bemutatója Edward Taylor: Legyen a feleségem! című komédiája volt. Az azóta is nagy sikerrel játszott vígjáték a BKK bérletes színházi közönségét is meghódította

GITÁR KONCERT
A szó szoros értelmében vett gitárok valamikor a 15. század után jelentek meg, de természetesen jóval korábban – már az ókorban is – léteztek a gitárhoz hasonló, vagy arra emlékeztető húros, pengetős hangszerek. A gitárkészítés – bár napjainkban már tömeggyártásról beszélünk – megőrizte a kézműves hangszerkészítők hagyományait. A gitárok fejlődése napjainkban is tart, köszönhetően annak, hogy a zenészek és mérnökök egymással karöltve aknázzák ki a hangszer felépítésében rejlő lehetőségeket. E hangszeren való játék lehetőségeit pedig a Százhalombattai Alapfokú Művészeti Iskola gitár tanszakának növendékei is „kiaknázzák” tanáruk, Virághalmy Bálint segítségével – kameránkkal a vizsgakoncertjükön jártunk.
Megszólaló: Virághalmy Bálint – gitártanár

LÁTÁS ISKOLÁJA KIÁLLÍTÁS
A Látás Iskolája növendékei is számot adnak tudásukról a félév zárásaként – de ők természetesen kiállítással mutatkoznak meg a közönség előtt. László Bandyval a BKK Lépcső Galériájában látható tárlat kapcsán beszélgettünk, de kameránkkal meglestük az alkotókat is foglalkozás közben.
Megszólaló: László Bandy – tanár, képzőművész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
December 16. – Kodály Zoltán születésnapja (1882)
Kodály Zoltán, a magyar zeneszerzés, népzenekutatás, zenepedagógia és művelődés történetének kiemelkedő jelentőségű alakja. A világhírű zenepedagógus ének és zenetanítási módszerét a mai napig alkalmazzák a világ számos pontján. A zeneszerzői és kultúrpolitikai tevékenység Kodály számára egész életében egyet jelentett: tudatosan vállalt misszió a magyar népdal legősibb rétegeit feltárására és a magyar zene helyének kijelölése az európai kultúrában. Minden közéleti súlyát latba vetette, egy életen át fáradhatatlanul harcolt az ifjúság zenei neveléséért, hogy „minden iskolás gyermek tanuljon énekelni és az énektanulás keretein belül hangjegyeket olvasni”. A Kodály-módszer néven világhírűvé lett legnagyobb hatású koncepciója mindmáig az életmű legfontosabb elemének bizonyul.

HAMVAS BOREST
A HBVK-ban minden évben szerveznek egy rendhagyó estet, amelyen azokkal az emberekkel ünnepelnek, akikkel együtt haladnak a könyvtár szellemi útján. A névadóhoz, Hamvas Bélához kapcsolódó rendezvények – így a Hamvas borest is – elsősorban Baka Györgyihez kapcsolódnak, az összejövetelt színesítő irodalmi összeállítás pedig József Rozsnyai Júlia segítségével valósult meg ezúttal is – velük beszélgettünk a rendezvény előtt.
Megszólaló: Baka Györgyi – a Hamvas Béla Kreatív Olvasókör vezetője; József Rozsnyai Júlia – könyvtáros, színésznő

LEGYEN A FELESÉGEM
2012. október 12-én, a Játékszín századik születésnapján díszelőadással ünnepelte 
Németh Kristóf színművész-igazgató társulatával az újranyitást, elindítva a 21. század első pesti magánszínházának sikertörténetét, amely az ő nevéhez fűződik. 2014 őszén, az akkor második születésnapját ünneplő budapesti Játékszín első bemutatója Edward Taylor: Legyen a feleségem! című komédiája volt. Az azóta is nagy sikerrel játszott fergeteges vígjáték a BKK bérletes színházi közönségét is meghódította.
Megszólaló: Gálvölgyi János – Kossuth-, és Jászai Mari-díjas színművész; Kovács Patrícia – színművésznő

BOSZORKÁNYOS ELŐADÁS
A gonosz, ártó lényekben való hit egyidős az emberiséggel. Ennek a hitvilágnak az egyik szereplője a romlott, borzasztó, vasorrú, ártó hatalmú boszorkány, aki a néphit szerint olyan nő (vagy akár férfi), aki természetfeletti, démoni képességekkel rendelkezik és rosszat, betegséget, pusztulást hoz. A HBVK Történelmi tévhitek című sorozata „Boszorkányok pedig nincsenek” című, őszi félévzáró előadásának is ezek a „misztikus lények” voltak a főszereplői.
Megszólaló: Kovács Edina – előadó, történész, a Városi Archívum kezelője

EMBEREK MÁS KULTÚRÁBÓL
„Elindultam szép hazámból” – emberek más kultúrából. Ezt a címet kapta a „Matrica” Múzeumban tartott legutóbbi előadás és beszélgető est, mellyel egy új irányba szeretnék „vinni” a közönségüket az intézmény munkatársai – minderről Dr. Vicze Magdolna igazgatónővel beszélgettünk.
Megszólaló: Vicze Magdolna Ph.D. – a „Matrica” Múzeum igazgatója; Tóth Ernő – előadó, a KÉSZ helyi csoportjának elnöke

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
December 12. – Frank Sinatra születésnapja (1915)
100 évvel ezelőtt született Frank Sinatra Oscar-, Grammy-, Golden Globe-díjas amerikai színész, énekes, aki 60 éven keresztül szórakoztatta közönségét világszerte. Az olasz származású pop-dzsessz énekes – színészt tartják az egyik legnépszerűbb és legnagyobb hatással bíró 20. századi zenei művésznek. Egyike a legkelendőbb előadóknak a világszerte több mint 150 millió példányszámban elkelt lemezeinek köszönhetően. Gyakran emlegetik „A Hang” és az „Öreg Kékszemű” neveken. Sinatra az 1940-es évek elején-közepén lett sikeres szólóénekes. Az 1950-es években csökkent iránta az érdeklődés, de 1954-ben karrierje új lendületet kapott, amikor a legjobb férfi mellékszereplőnek járó Oscar-díjat ítélték oda neki a Most és mindörökké c. filmben nyújtott alakításáért. Az 1960-as években számos neki dedikált tv-showban szerepelt, világkörüli turnén vett részt. Ugyanebben az évtizedben két lemezéért összesen 6 Grammy-díjjal jutalmazták és ugyanekkor
születtek legnagyobb slágerei is. Frank Sinatra1994-ben életmű Grammy-díjat kapott.

SZVISE-GÁLA
A B-Cool Dance Team Sportegyesület év végi gálájának – első alkalommal – a BKK színházterme adott otthont. Ezen a rendezvényen az egyesület a napon az egyesület valamennyi formációja, csapata és párosa színpadra lépett, hogy bemutassák akrobatikus rock and roll, show és hip-hop stílusban tudásukat a közönségnek.
Megszólaló: Mészáros Gábor – versenytáncos, szakosztályvezető