Paletta

Adás időpontja: 
2023. augusztus 21, hétfő, 19:15
Leírás: 

A főként meselemezeiről ismert, énekes-dalszerző, Paár Julcsi legfrissebb formációja, az Uljana Quartet kifinomult kamarazenét játszik. Az Uljana Quartet is a BKK lépcsős teraszán lépett fel

CSILLAGSZEMŰ
Magyar népmesekincsünk egyik legismertebb és legnépszerűbb darabja „A csillagszemű juhász”. A mese abból az alaphelyzetből indul ki, hogy a mesebeli király saját hatalmi pozícióját tudja csak felhozni válaszul arra, amikor a csillagszemű juhász megtagadja, hogy jó egészséget kívánjon neki. A HBVK-ban augusztusban is volt papírszínházas mesedélután.
Megszólaló: László Anikó – mesemondó, gyermekkönyvtáros

MÉHSEJT PAPÍROS KÉZMŰVES
A gyakorlott kézművesek szerint a méhsejt papír vágásánál csak arra kell ügyelni, hogy a ragasztási csík merőleges legyen a papír nyitási tengelyére és így igazán ötletes térbeli figurák készíthetők. Így volt ez a HBVK-ban tartott kézműves foglalkozáson is.
Megszólaló: Meichl Ágnes – foglalkozásvezető, felnőttkönyvtáros

EMLÉKTÁBLA
Az idei Óvárosi Búcsú keretén belül került felavatásra Tóth György, Százhalombatta utolsó bírójának emléktáblája, mely az egykori lakóháza helyén újjáépített szép falusi porta, a Szent László térrel szemben megépített lakóház utcai homlokzatán került elhelyezésre. Tóth György Buzay József építész nagyapja volt.
Megszólaló: Buzay József – építész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Aratási ünnepségek
A néphagyomány szerint akkor tartották az aratóünnepségeket, amikor ténylegesen befejezték a munkát a földeken. A legnagyobb munkát természetesen a kenyérgabona betakarítása jelentette, de egyéb termések, gyümölcsök, zöldségek megszentelése is jellemző volt régen. Aratási ünnepségeket főként a nagybirtokon dolgozó közösségekben tartottak. Készítettek egy aratási koszorút, azt átadták a földesúrnak vagy az ispánnak, a gazdaság vezetőjének, aki a munkában részt vevőket vendégül látta, mulatságot rendezett nekik. A népszokásokban fellelhető az új kenyér ünnepének hagyománya, sőt az aratás végeztével a falu gazdáitól begyűjtöttek egy kevés lisztet, amiből a legszegényebb családnak sütöttek kenyeret. Az aratóünnepek átalakultak, de nem tűntek el teljesen, noha a földbirtokos réteg Magyarországon 1945 után, az államosítások idején megszűnt. A termelőszövetkezetek megszervezésével ezt a hagyományt újra felelevenítették, igaz, akkor már a szövetkezet első emberének, az elnöknek adták át az aratókoszorút és a tsz-ben szerveztek aratóbálokat a munkásoknak. A rendszerváltozással együtt azonban ez a tradíció is eltűnt és átvette a helyét a nyári munkák befejezéséhez igazított falunapok szokása.

CIGÁNY DAL NAPJA
Európa egyik legszínesebb, leggazdagabb nemzetisége a cigányság. Nincs még egy olyan népcsoport, amely jelen lenne az Unió összes országában, ily módon az európai közösség nagyon fontos összetartó ereje. Kultúrájuk félreismerhetetlenül magán hordozza a saját cigány jegyeket, egyúttal tükrözi az egyes nemzetek jellemvonásait. Augusztus 8-án – a legendás észak-macedón énekes, Esma Redžepova születésnapján – ismét megrendezésre került a Cigány Dal Napja, mely a sokszínűséget ünnepli cigány és nemcigány művészek részvételével.
Megszólaló: Szigetvári József – a BKK igazgatója

RÁTÓTI CSIKÓTOJÁS
A Nemzeti Művelődési Intézet és a Magyar Teátrumi Társaság együttműködésében megvalósuló Pajtaszínházi Program közösségei augusztus 12-én Százhalombattán léptek fel, a 30. Summerfest keretében. A BKK-ban 11 pajtaszínházi csoport állt színpadra – elsőként a Rátóti csikótojás című népmese feldolgozást láthatta a közönség az epöli Cselényalja Színtársulat előadásában.
Megszólaló: Vágenszommer Orsolya – a Cselényalja Színtársulat vezetője

KÁKICS ZENEKAR
A Kákics zenekart 1997-ben székesfehérvári fiatalok alapították. A kezdetben önmaguk szórakoztatására muzsikáló fiúkat gyarapodó, lelkes közönség vette körül, amelynek hatására az együttest ma már rendszeresen koncertező és táncházazó zenekarként tartják számon. Az idei Summerfesten a BKK lépcsős teraszán lépett fel a Kákics zenekar.
Megszólaló: Tárnok Ákos – a zenekar vezetője

BERECZ ANDRÁS
Berecz András Kossuth-díjas énekes, mesemondó, népmesegyűjtő, folklórkutató, előadóművész és fia Berecz István Örökös Aranysarkantyús táncos, koreográfus közös estje a BKK színháztermében, szintén az idei Summerfest részeként került megrendezésre.
Megszólaló: Berecz András – énekes, mesemondó, előadóművész

ULJANA QUARTET
A főként meselemezeiről ismert, kifogyhatatlan alkotókedvű énekes-dalszerző, Paár Julcsi legfrissebb formációja, az Uljana Quartet kifinomult kamarazenét játszik, melynek fókuszában a magyar népdalok lírai hangvétele, érzékeny szöveg-és dallamvilága áll. Az Uljana Quartet is a BKK lépcsős teraszán lépett fel.
Megszólaló: Paár Julcsi – énekes-dalszerző