Paletta

Adás időpontja: 
2023. január 23, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban beszámolunk a beregszászi Illyés Gyula Nemzeti Színház előadásáról, Vígh Judit Kányádi-estjéről, és a BKK Bicskei Bence-emlékkiállításáról is

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Kínai újév – Tavaszünnepi szokások
A tavaszünnep a tavasz és egyben az új év kezdete és mint ilyen, két célt szolgál: a családok tagjai megajándékozzák egymást, másrészt pedig ilyenkor búcsúztatják az óévet és biztosítják a szerencsét az új évre. Az ünnepre való készülődés már hetekkel korábban elkezdődik. A legfontosabb – a szokásos előkészületeken, ajándékvásárláson, sütés-főzésen kívül – az, hogy a házat megtisztítsák az elmúlt év ártalmas hatásaitól. A házat kisöprik és ha van rá mód, kimeszelik, az ajtókat-ablakokat újramázolják. Mivel az újév napja meghatározó az egész évre nézve, nagyon fontos, hogy ilyenkor minden jól alakuljon. Újév előestéje – amely hasonlít a keresztény szentestére és a szilveszterre is – az ünnepsorozat legfontosabb eleme. A családok összegyűlnek és együtt ünneplik az óév végét. Az ünnephez hozzátartozik a petárdadurrogtatás – ez nem csak zajkeltés, hanem a rossz szellemek elijesztésére is szolgál. Éjfélkor a ház minden ajtaját és ablakát kinyitják, hogy a búcsúzó év távozni tudjon.

KÁNYÁDI VERSES EST
A magyar kultúra napjához kapcsolódóan Kányádi Sándor Kossuth-díjas erdélyi magyar költőnek, a mai magyar költészet egyik legnagyobb alakjának versei kerültek középpontba Vigh Judit Márta legutóbbi előadói estjén a HBVK-ban.
Megszólaló: Vigh Judit Márta – előadó

EMLÉKKIÁLLÍTÁS
A fiatalon, tragikusan elhunyt Bicskei Bence életvidám, mosolygós személyisége a képein át tovább él és emlékét a BKK is méltóképp őrzi. Az immár hagyományosnak mondható emlékkiállítás az idén a gyerekekről „szól”.
Megszólaló: Szigetvári József – a BKK igazgatója

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Kínai újév – Újév napi szabályok, szokások
A kínai újév napjára különleges szabályok vonatkoznak. Nem szabad negatív jelentésű szavakat kiejteni, halált, kísérteteket emlegetni – a „négyes” szám kimondása is tilos, mert az ő nyelvükön hasonlóan hangzik, mint a „halál” szó. Az elmúlt évet sem ajánlatos emlegetni, hiszen a nap célja az, hogy bőséget hozzon az új évben. De pl. a sírás sem megengedett, hiszen úgy tartják, ha valaki sír az év első napján, akkor egész évben sírni fog. Az újévi szokásokhoz tartozik a „piros tasak”, vagyis a hungpao ajándékozása is: egy piros ünnepi borítékba papírpénzt csomagolnak és ezt adják a gyerekeknek, illetve a nőtlen fiatalembereknek. Az összegnek páros számnak kell lennie, a páratlan számok ugyanis bajt hoznak mind az ajándékozónak, mind a megajándékozottnak. A piros tasak felbontása az ajándékozó előtt, ha szerencsétlenséget nem is hoz, de udvariatlanságnak számít.

KOKAS BANDA
2022-ben a Summerfest díszvendége volt Kárpátalja, vagyis kárpátaljai magyar népzenészek és néptáncosok is a közönség elé léptek a programok során, különféle helyszíneken. A Kokas Banda tagjai a BKK lépcsős teraszán, táncosokkal kiegészülve tették teljessé a Kárpátaljai népzenei koncert jegyében telt estét.
Megszólaló: Kokas Erzsébet – népdalénekes, népzenetanár

A HELYSÉG KALAPÁCSA
2022. február 24-én jelentették be a hadiállapotot Ukrajnában. Aznap hajnalban a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház társulatának egy része a magyarországi Tiszakécskére indult, Örkény István Tóték című darabját eljátszani. Az előadás után már nem tudtak visszatérni otthonukba, a magyar színházi élet azonnal a segítségükre sietett és a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház társulatának egy része Magyarországon maradt. Ahogy Sin Edina, a színház jótékonysági alapítványának igazgatója fogalmazott: „A munkába, a színházba kapaszkodva jobban át lehet vészelni ezt a törést.” Szintén a „Díszvendégünk Kárpátalja” program jegyében és a Summerfest záróeseményeként „A helység kalapácsa” című komédiát, a Beregszászi Illyés Gyula Nemzeti Színház előadásában láthatta a fesztivál közönsége.
Megszólaló: Sin Edina – igazgató;
ifj. Vidnyánszky Attila – színművész;
Fornosi D. Júlia – színésznő

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Kínai újév – színei, jelképei és zárása
A piros a bőség, a szerencse, a gazdagság színe, ezért is piros az alapszíne a kínai újévi dekorációnak; piros zászlókat, falragaszokat, képeket, lampionokat helyeznek el mindenütt. A piros díszek mellett az újév elengedhetetlen kelléke a narancs. Ennek az az oka, hogy a kantoni nyelvjárásban a „mandarin”, az „arany” és az „édes” szavak kínaiul ugyanúgy hangzanak, kam. A hasonló hangzás miatt a mandarin is fontos szerepet játszik a kölcsönös megajándékozásban és a hiedelem szerint ezekből a gyümölcsökből páros számú darabot illik ajándékozni. Mivel az egészséget és a hosszú életet jelképezi, földimogyoró is gyakran kerül az újévi asztalokra. Fontos újévi kellék a nyolcszögletű tálca, amelyről nyolcféle rágcsálnivalóval kínálják a vendéget. Régen az újévi ünnepkör hagyományosan tizenöt napig tartott, manapság azonban némileg lerövidült, Kínában az emberek általában nem egészen egy hét szünetet kapnak. A jeles napokat az év 15. napján a lampionünnep zárja.

INTERJÚKÖTET
Székely Ferenc néprajzkutató, helytörténész, újságíró Sütő András író unokaöccse Székelyudvarhelyen, a Mezőgazdasági Szaklíceumban tanult, majd könyvtáros diplomát szerzett és az erdőszentgyörgyi líceum könyvtárosaként ment nyugdíjba. Néprajzi és helytörténeti műveket publikál, interjúkat készít kortárs művészekkel. Székely Ferencet interjúköteteinek születéséről kérdeztük.
Megszólaló: Székely Ferenc – néprajzkutató, helytörténész, újságíró

SZABÓ-SZENDE FANNI
A Freedom zenekar magasan képzett, fiatal és „örökifjú”, zenészekből áll és közismert a százhalombattai közönség előtt. A legutóbbi, karácsonyi koncertjükön Szabó-Szende Fanni jazzénekesnő is fellépett.
Megszólaló: Szabó-Szende Fanni – énekesnő