Paletta

Adás időpontja: 
2020. július 13, hétfő, 19:15
Leírás: 

A budapesti Thália Színi Tanoda napközis színházi tábort szervezett Százhalombattán. Kameránkkal az első héten látogattunk el a táborba

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Július 13. – Ifj. Rubik Ernő születésnapja (1944.)
A Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas szobrász, építész, formatervező, belsőépítész, játéktervező, feltaláló – Rubik Ernő – édesapja, idősebb Rubik Ernő gépészmérnök, repülőgép-tervező, édesanyja Szántó Magdolna pedig költő volt. Rubik szinte minden interjúban kijelentette, hogy inspirációját az édesapjától kapta, akit rendkívül elismert vitorlázórepülő-mérnökként tartották számon és nemzetközi hírnévre tett szert. Rubik Ernő édesapjától megtanulta, hogy a munka értéket létrehozó folyamat, amelynek van célja és egyben pozitív eredménye is. Rubik Ernő számára a Képző- és Iparművészeti Szakközépiskola jó indulás volt a szülők mérnöki és művészi vénájának folytatására; ötvös-, festő- és szobrásztanulmányokat folytatott. 1967-ben építészmérnökként végzett, majd az Iparművészeti Főiskolán szobrászatot és belsőépítészetet tanult. Rubik az egyetemet és az általa biztosított oktatást az életét meghatározó eseménynek tekintette és így fogalmazott: „Az iskolák lehetőséget kínáltak nekem a tantárgyak ismereteinek megszerzésére, és ezzel egyidőben olyan kézműves ismeretek elsajátítására, amelyek mentori irányítást, sok gyakorlást, kitartást és szorgalmat igényeltek.”

THÁLIA TANODA
A budapesti Thália Színi Tanoda napközis színházi tábort szervezett Százhalombattán, az Óvárosi Közösségi Házban. A 3 turnus során a gyerekek színészmesterséget, színpadi mozgást, táncot, éneket, improvizációs- és drámajátékokat tanulhatnak, sajátíthatnak el. Kameránkkal az első héten látogattunk el a táborba.
Megszólaló: Kroó Ádám – színművész, a Thália Tanoda tanára

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
A Rubik-kocka születése
1971 és 1979 között Rubik Ernő építészetet tanított a Budapesti Iparművészeti Főiskolán és az akadémia tervező professzoraként geometriás modellek készítésével foglalkozott. Az egyik a kocka prototípusa volt, amely 27 fatömbből készült; a fadaraboktól és a gumiszalagoktól kiindulva Rubik elhatározta, hogy olyan szerkezetet hoz létre, amely lehetővé teszi az egyes darabok mozgatását anélkül, hogy az egész szerkezet szétesne. Rubik eredetileg fát használt a kockához és kézzel készítette a kocka eredeti prototípusait. Miután szabadalmat kért a találmányára, sikerült találnia egy kis céget, amely műanyaggal dolgozott és sakkdarabokat készített. A kocka eredetileg Magyarországon „Bűvöskocka” néven került forgalmazásra és azonnali siker lett világszerte, több Év Játék-díját nyerte el és az 1980-as évek népkultúrájának meghatározója lett, az egész világon forgalomba került. Több, mint 100 millió eredeti darabot értékesítettek belőle, leginkább a kibocsátást követő, nagy népszerűséget hozó, első három év során. A mai napig több mint 350 millió Rubik-kocka került értékesítésre, így ez minden idők egyik legkelendőbb játéka.

KELL EGY SZÍNHÁZ
A színház maga a csoda. Estéről estére újabb és újabb varázslat, akár egy külön világ, egy idegen bolygó, ahol a szerelem mindig végzetes, a féltékenység csak pusztító lehet és a nevetés általában csak a ruhatárnál csillapul. De vajon mi folyik a színpad másik oldalán, az öltözők és a próbatermek labirintusában? A „Kell egy színház” a színfalak mögötti világba viszi el a nézőt, ahol végzetes szerelmek, pusztító féltékenységi jelenetek és véget nem érő nevetés közepette egy fiatalokból álló csapat küzd az elismerésért: a színház vezetőinek megbecsüléséért és a nézők szeretetéért. A színház a színfalak mögül. A Körúti Színház előadása most pedig a filmvásznon kel életre. Kameránkkal Érden, a „Kell egy színház” film forgatásán jártunk.
Megszólaló: Galambos Zoltán – társulatvezető, rendező

ADRIEN KIÁLLÍTÁSA
Érden, a Régi Parkvárosi Közösségi Házban és a Szociális Gondozó Központ szervezésében valósult meg – volt munkatársunk – Margittai Adrien legújabb önálló kiállítása.
Megszólaló: Margittai Adrien – képzőművész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Rubik Ernő és az újabb találmányok
Rubik Ernő 1983-ban saját vállalkozást alapított, a Rubik Stúdiót, ahol bútorokat és játékokat tervezett. 1987-ben címzetes egyetemi tanár, 1990-től a Magyar Mérnök Akadémia elnöke, később tiszteletbeli elnöke lett. A Magyar Mérnök Akadémián belül létrehozta a Rubik Nemzetközi Alapítványt, a kiemelkedően tehetséges fiatal műszakiak és iparművészek támogatására. Jelenleg a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem tanára és a Rubik Stúdiót igazgatja, valamint a játékszoftverek fejlesztése és az építészeti témák kötik le. Nevéhez több logikai játék megalkotása is fűződik. Mindenekelőtt a bűvös kocka (ami külföldön Rubik-kocka néven lett ismert), ami 1975-ös megjelenését követően példátlan nemzetközi népszerűséget ért el. Később a kígyó és bűvös négyzetek nevű játékokat is megalkotta, ám ezek népszerűsége már nem érte el a bűvös kockáét. Maga a bűvös kocka tulajdonképpen csak egy, a térbeli mozgások szemléltetésére alkalmas eszköznek készült, később derült ki, hogy játékként is igen szórakoztató.

DAMAK ANNA
A Barátság Kulturális Központ újra megnyitotta kapuit a nagyközönség számára. Az ünnepélyes „visszafoglalás napján” Damakné Ferenczi Annával is beszélgettünk. A felvételek pedig a tavalyi Szent László Napokon készültek.
Megszólaló: Damakné Ferenczi Anna – karnagy

JUBILEUMI MŰSOR
A cirkuszi szakmában úgy tartják: akinek a sarkára egyszer rátapad a fűrészpor, többé sohasem szabadul a manézs bűvöletéből. Száz évvel ezelőtt Eötvös Nándor Aladár alapította meg az Eötvös cirkuszt. A családok cirkuszát. Eötvös Loránd, az unoka elődei nyomdokaiba lépve, a családi tradíció örököseként vette át a világhírű Eötvös Cirkuszt, abban a hitben, hogy hivatása, a manézs művészete egyedülálló feladatot ró rá. A 100 éves Eötvös Cirkusz Centenárium című műsorát a százhalombattai közönség is láthatta.
Megszólaló: Picard Lili – artista