Paletta

Adás időpontja: 
2020. július 27, hétfő, 19:15
Leírás: 

Harmath Imre tévés és színházi szerepei mellett az egyik legtöbbet foglalkoztatott szinkronhang. Imrével a „Kell egy színház” című film forgatásának szünetében beszélgettünk

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Július 27. – Brunszvik Teréz születésnapja (1775.)
245 éve született Brunszvik Teréz, az első magyarországi óvodák megalapítója, kinek alakját és tevékenységét már életében Széchenyi Istvánéhoz hasonlították: a „reneszánsz egyéniségű” nagyasszony (ahogy Jókai Anna nevezi), Széchenyi rokonlelkeként, ébresztője és – az ember belső értékekeit tekintve – orvosa kívánt lenni szűkebb és tágabb környezetének. Nevét az 1828-as esztendő tette ismertté. Az angol óvodák megismerése után ekkor alapította meg a Habsburg Birodalom és egyúttal Közép-Európa első kisdedóvodáját Budán, a Krisztinavárosban. Ezt, majd a következő intézeteket is a maga vagyonából hozta létre és a későbbiekben majdnem mindenét eladta a nemes célért. A kisdedóvók nem voltak teljesen a mai értelemben vett óvodák, hanem több vonásukban inkább kisgyermekiskolákra hasonlítottak. Miután Brunszvik Teréz maga is egy sajátos önnevelési programot hajtott végre, és intenzív belső életet élt, tisztában volt azzal is, hogy a nevelőt is nevelni kell. Életét az utolsó pillanatáig tevékenyen töltötte, új ötletek kidolgozásával foglalkozott, ennek jele, hogy még 82 évesen is egy tanítóképző intézet tervezésén munkálkodott.

SZÍNI TÁBOROS
A budapesti Thália Tanoda 2010 óta működik és az első olyan független művészeti akadémia Magyarországon, mely állandó gyakorlatot ad szinkron stúdiójában, számos szakmai munkát biztosít filmes és színházi kapcsolatai által, és amelyet kivétel nélkül tapasztalt, nagy tudású szakemberek, pedagógusok felügyelnek, és vezetnek. A Thália Tanoda 3 héten át várta napközis táborukba a színház iránt érdeklődő százhalombattai gyerekeket.
Megszólaló: Seszták Szidónia – színésznő, a Thália Tanoda alapítója, művészeti igazgatója

ROBOTIKÁS
A Százhalombattai Arany János Általános Iskola és Gimnáziumban a 2018/19-es tanévtől vezették be a robotika oktatását, és időről-időre újabb és újabb robotika készletekkel bővül az eszközpark. A robotika segíti az algoritmikus gondolkodás, a robotépítés és programozás alapos elsajátítását, sőt a matematikai-, logikai-, kombinációs alapkészségeket fejlesztő feladatok mellett a térlátást is fejlesztik. A robotika számtalan lehetőséget kínál, variálható; színes, izgalmas robotok létrehozását teszi lehetővé. Az Aranykapu Alapítvány közreműködésével egy új tanterem került kialakításra a nyári szünetben.
Megszólaló: Valkainé Major Gabriella – középiskolai tanár, az Aranykapu Alapítvány kuratóriumának tagja

NYÁRI TÁBOR
A Kunosné Ács Erzsébet által vezetett nyári táborban a fő hangsúlyt a gyermekek mozgásos fejlesztése kapta, de természetesen a kézműves foglalkozások is helyet kaptak a kínálatban – hiszen, többek között, a nemezelést is kipróbálhatták a gyerekek.
Megszólaló: Kunosné Ács Erzsébet – táborvezető, néptáncpedagógus;
Kunos Luca – foglalkozásvezető

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Július 28. – Bodor Pál születésnapja (1930.)
90 éve született Bodor Pál szépíró, újságíró, főszerkesztő, a Kárpát-medencei magyar sajtó Diurnus néven ismert alkotója, aki a Magyar Nemzet, majd a Népszabadság állandó tárcaírója is volt. Bodor Pál 1930-ban született Budapesten. Temesváron érettségizett, Bukarestben kezdte meg egyetemi tanulmányait és folytatta a kolozsvári Bolyai Tudományegyetemen. Újságírói pályafutását Romániában kezdte, majd 1983-ban Budapestre költözött. Irodalmi és újságírói teljesítményéért többek között Déry Tibor-díjat, Pulitzer-emlékdíjat, a Magyar Köztársasági Érdemrend Tiszti- és Középkeresztjét, Hazám-díjat és Táncsics Mihály-díjat kapott. Így írtak róla: „Diurnus írásai mindig nagy visszhangot váltottak ki, szerzőjét tisztelték, becsülték egyenességéért, hajlíthatatlanságáért, kérlelhetetlen igazságszeretetéért”.

HARMATH IMRE
Harmath Imre tévés és színházi szerepei mellett az egyik legtöbbet foglalkoztatott szinkronhang, de láthattuk őt már modellként, reklámfilmszínészként, sőt, dolgozott már vágóként, zeneszerzőként, valamint zongorán és gitáron is játszik. Harmath Imrével a „Kell egy színház” című film forgatásának szünetében beszélgettünk.
Megszólaló: Harmath Imre – színművész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Július 31. – megnyitják az Úttörővasutat, a Gyermekvasút elődjét (1948.)
1948 áprilisában kezdték el építeni a keskenynyomközű vasútvonalat a Budai-hegységben. A hegyi terepen a vasútépítés sok nehézségbe ütközött. Az első, három kilométeres szakaszt 1948. július 31-én adták át az utazóközönség számára, amely Széchenyi-hegytől a mai Virágvölgy állomásig tartott. A rákövetkező évben a mai Szépjuhásznéig, 1950-ben egészen Hűvösvölgyig hosszabbították meg a vonalat. Az átadott intézmény neve Úttörővasút lett, csak a rendszerváltozás évében módosították Gyermekvasútra. A vasút maga nemében páratlan látványosság, hiszen gyermekek irányítják a vonatok közlekedését.

ZALÁN ÉS DÁVID
A Flexibility Crew csapatát az örömzenélés hívta létre. Saját bevallásuk szerint – a fesztiválok, rendezvények szüneteiben keletkezett alkotói vákuumot foltozták be a flexibilitás zenei erejével. Így volt ez a Csónakház területén tartott ún. céges bulin való fellépésükön is.
Megszólaló: Huff Zalán – énekes, zenész;
Szegedi Dávid – zenész