Paletta

Adás időpontja: 
2019. május 06, hétfő, 19:15
Leírás: 

Magazinunkban riportot láthatnak a Felhőjárók minikiállításáról, a Dunamenti Kővirágok Énekiskola új előadásáról, és megismerhetik az Ifjúsági Műhely írókörét is

MAJÁLIS
A kedvezőtlen időjárás miatt – a május elsejei délelőtti programokat még a BKK -ban rendezték meg, így a májusfaállítás a Forrás Néptáncegyüttes közreműködésével az aulában történt meg, majd pedig a Pesovár Ferenc Néptánc Suli kihelyezett tagozatainak tagjai léptek fel a színházteremben.
Megszólaló: Rásó Barnabás – néptáncpedagógus

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Május 6. – Szent György napja
A keresztény mitológia úgy tartja, hogy Szent György a hitéért vállalt mártírhalált. Ikonokon általában lóháton ábrázolják, amint éppen megöl egy sárkányt. Szent György napja a szerb ortodox egyház egyik legfontosabb ünnepe, amelyet a Julianus-naptár szerint április 23-án, a Gergely-naptár szerint május 6-án ünnepelnek. Szent György az ortodox egyházak egyik legfontosabb szentje. Ünnepe a tavasz kezdetének hagyományos köszöntéséhez kapcsolódik. Ez a népi hagyomány falusias, de babonás is volt a régi időkben. Az Ederlezinek hívott ünnep a régi Jugoszlávia roma nemzetiségű lakóinak fontos eseménye – függetlenül attól, hogy ortodox vagy muszlim vallásúak-e. Ezt tartják a legfontosabb ünnepüknek, mellyel a tavasz érkezését üdvözlik. A roma đurđevdan hagyományai szerint otthonukat virágokkal és virágzó ágakkal díszítik a tavasz tiszteletére. Virágokkal dúsított fürdőt vesznek és templomi kutakban mossák meg a kezüket. Egyesek az otthonuk falait is megmossák vízzel és az ünnep napján legtöbbször grillen elkészített bárányt vacsoráznak.

A CSILLAGSZEMŰ JUHÁSZ
Kovács Róbert, a gyerekszínészként megismert szabadúszó színész 2002-ben Görbe Tükör néven saját színtársulatot alapított, azóta gyerek- és ifjúsági előadásokat rendez és előadásaikkal járják az országot. Legutóbb társulatával A csillagszemű juhász című közismert történet feldolgozását mutatták be a BKK színpadán.
Megszólaló: Kovács Róbert – társulatvezető, színész

ARCHÍV ANYAG – 20 éves a Paletta
MITTÁK FERENC

Mitták Ferenc történész Magyar történelmi események napról napra című könyvének bemutatója 2001-ben volt a HBVK-ban. Ezt az archív beszámolót mutatjuk meg Önöknek mai múltidézésünk során.

KAMASZKOROM ÍRÓKÖRE
Kamaszkorom íróköre – ezt a nevet kapta a Véghelyi Balázs által vezetett „irodalmi workshop”, mely során kéthetente találkozhatnak az érdeklődők az irodalom elméleti és gyakorlati oldalával, a HBVK-ban az ún. Ifjúsági Sarokban.
Megszólaló: Véghelyi Balázs – körvezető, költő, író, szerkesztő

BEKAY NAGY MAYA
Bekay Nagy Maya alkotásai a Római Magyar Iskola egyházművészeti irányát követik. Főbb témái között a keresztény kultúrkörből származó motívumok és a pogány magyar hagyomány elemei mellett megjelennek a Kisalföld dombjai vagy Bartók Béla A kékszakállú herceg vára című műve ihlette jelenetek is. Az Olaszországban élő magyar festőművész, a Velencei Képzőművészeti Akadémia professzora műveiből nyílt időszaki kiállítás a „Matrica” Múzeumban.
Megszólaló: Bekay Nagy Maya – festőművész

FELHŐFESTŐ BANDY
Ady Endre halálának 100. évfordulója tiszteletére a Felhőjárók Mozdulatszínház idei, Ég és Föld között című költészetnapi műsorában László Bandy Ady egyik kultikus versét adta elő és természetesen a Felhőfestők mini kiállítása is helyet kapott a BKK falai közt.
Megszólaló: László Bandy – képzőművész, tanár

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Május 10. – Fred Astaire születésnapja (1899.)
120 éve született Fred Astaire amerikai énekes, táncos, színész, filmsztár, aki 76 éves karrierje alatt 31 musicalben szerepelt. Sokszor dolgozott együtt Ginger Rogersszel, akivel tíz filmben szerepeltek együtt. A 20. század legnagyobb táncosa elnyerte a „Minden idők legnagyobb férfi sztárja” címet is. Gene Kelly egyszer azt mondta: „a tánc története a filmvásznon Fred Astaire-rel kezdődik”. Magáról mindig azt nyilatkozta, hogy nem tud énekelni, mégis rengeteg korabeli sláger főződik nevéhez. Életét sokszor meg szerették volna filmesíteni, de ezeket az ajánlatokat mindig elutasította. Végrendelete tartalmazott egy záradékot, melyben azt kérte, soha ne készüljön filmváltozat életéből, mert nem szerette volna, hogy félreértelmezzék életét. Fred Astaire tüdőgyulladásban halt meg 1987. június 22-én. Utolsó kívánsága az volt, hogy hadd köszönje meg rajongói támogatását.

NYOMORULTAK
A Duna-menti Kővirágok Énekiskola teljes társulata – köztük a végzős növendékekkel – Victor Hugo 1862-ben írt regényének színpadi változatát a Nyomorultak című musicalt adták elő legutóbb Ercsiben az Eötvös József Művelődési Ház színpadán. Az előadás előtt a társulat vezetőjével, Soós Marcival beszélgettünk.
Megszólaló: Soós Márton – társulatvezető, rendező, színész