Paletta

Adás időpontja: 
2019. április 01, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban beszámolunk a BKK-ban látható Széchenyi-kiállításról, a Matrica Múzeumban rendezett haditechnikai előadásról és a Trió á la Kodály százhalombattai hangversenyéről is

SZÉCHENYI EMLÉKKIÁLLÍTÁS
Gróf Széchenyi Istvánhoz, valamint a Széchenyi-családhoz köthető tárgyakból, dokumentumokból, emlék-, illetve dísztárgyakból nyílt kiállítás a BKK előterében. Vígh Róbert négy évvel ezelőtt kezdte el gyűjteni a gróf és a család hagyatékát és két éve vette fel a kapcsolatot „A legnagyobb magyar” leszármazottaival – így jött létre ez az újabb Széchenyi-kiállítás.
Megszólaló: Vígh Róbert – Széchenyi-gyűjtő

HITVALLÁS
Beszélgetés a Széchenyi család ma élő leszármazottjaival
Hitvallás címmel egy új sorozat indult a BKK-ban, ahol kötetlen baráti beszélgetések alkalmával olyan embereket, személyeket szeretnének bemutatni, akik ismertek, életművük, munkásságuk példaértékű, értelmezhetőek hitvallásnak is. A Hitvallás – vagyis Szigetvári József, a BKK igazgatójának – első vendége a Széchenyi család volt, gróf Széchenyi István ma élő leszármazottjai meséltek a „legnagyobb magyar” szellemi hagyatékáról, a mindennapokról, a hitvallásukról.
Megszólaló: Széchenyi Tímea – a Gróf Széchenyi Család Alapítvány elnöke

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Április 2. – Corvin János születésnapja (1473.)
Corvin János magyar báró, Hunyadi Mátyás király házasságon kívül született, de törvényesített fia volt, vezetéknevét Mátyás címerállatáról, a hollóról (latinul corvus) kapta, keresztnevét pedig nagyapja, a nándorfehérvári hős tiszteletére adták neki. Corvin János anyja egy boroszlói polgárlány volt, ő szülte a király egyetlen életben maradt gyermekét. Természetes fiát trónörökösnek kijáró nevelésben részesítette, számos címet és uradalmat adományozva neki, hogy halála után Jánosnak elég ereje legyen a korona megszerzéséhez. Mátyás új felesége, Beatrix nem kedvelte mostohafiát, többek között hozzá köthető Corvin János tervezett házasságának meghiúsítása, de nyílt konfliktus nem volt a herceg és a királyné között. Mátyás élete végén számos alkalommal megeskette híveit, hogy Jánost ültetik majd a trónra, ennek ellenére az ország legbefolyásosabb főurai Jagelló Ulászlót hívták be az országba. Corvin János támogatók nélkül maradt, apja halála után a kincstárral és a Corvinákkal elhagyta Budát.

GOMBOLYAG HÉTVÉGE
A Gombolyag Klub tavaszi továbbképző hétvégéjén természetesen volt csipkekészítés, de mindemellett megjelent a macivarrás és a Húsvétra készülődés is – a hagyományoknak megfelelően – a „nevetés, jókedv együttalkotás, öröm, szeretet, barátság” jegyében.
Megszólaló: Uti Lajosné – a Gombolyag Klub vezetője

ARCHÍV ANYAG – 20 éves a Paletta
MATRICA MÚZEUM – KEZDETEK
Hűséges Nézőink tudják, hogy idén februártól 20 héten át mindig mutatunk Önöknek valamit az archívumunkból, ezúttal olyan Palettából láthatnak egy kis részletet, amikor még László Bandyval közösen vezettük a műsort.

HADITECHNIKA ELŐADÁS
Március 25-én volt a „Matrica” Múzeum I. Világháborús időszaki kiállításának záró eseménye, mely során Felföldi János szakértő és gyűjtő, valamint Berkesi Balázs, a múzeum munkatársa a Nagy Háború haditechnikai eszközeiről, valamint az azokhoz kapcsolódó érdekességekről tartottak előadást. A prezentáció során nem csak I. világháborúban használt tárgyak, hanem azt megelőző korszakok, illetve az azt követő második világégés és közelmúlt-napjaink felszerelési tárgyai, fegyverei is előkerültek.
Megszólaló: Felföldi János – szakértő, gyűjtő

SZENEGÁL
Szenegál egy Magyarországnál több mint kétszer nagyobb területű ország Nyugat-Afrikában. Legjelentősebb folyójáról, a Szenegálról kapta a nevét. Szenegált Szeifertné Tóth Erika ’szemével’ ismerhették meg mindazok, akik kíváncsiak voltak a HBVK-ban tartott előadására.
Megszólaló: Szeifertné Tóth Erika – előadó, világutazó

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Április 6. – Kovács Ákos énekes-előadóművész születésnapja (1968.)
Kovács Ákos Kossuth-díjas dalszerző, zeneszerző, Ákos néven énekes-előadóművész, a magyar zenei élet egyik meghatározó előadója. Az egykori Bonanza Banzai együttes énekese, szövegírója, zeneszerzője, majd szólistaként is népszerű és termékeny előadó a kilencvenes évektől napjainkig. Saját stúdiójában dolgozik, saját lemezkiadója gondozza albumait. Ákos az éneklés mellett akusztikus- és elektromos gitáron, basszusgitáron, szintetizátoron és dobon is játszik. A Bonanzával kilenc, szólistaként tizenhét magyar nyelvű és hat angol albumot készített. A magyar kiadványok többsége aranylemez lett, de több platina is van köztük. Magyarországon összes kiadványának együttes eladásai elérik az egymillió példányt. Számos országjáró turné főszereplőjeként több száz élő koncertet adott. A dalszerzői-előadói munka mellett verseket ír, ezidáig öt kötete jelent meg; saját videoklipjeit rendezi; szerepelt már tévéfilmben; dolgozik színházban, sőt, irodalmi felolvasóesteken lép fel.

TRIO Á LA KODÁLY
A Trio á la Kodály zenekar kortárs zenei felfogásban kívánja feldolgozni és bemutatni az egyik legkiválóbb magyar zeneszerző és zenepedagógus műveit. A kodályi témákra íródó szerzemények egyben tisztelgést is kifejeznek Kodály munkássága és zenei szelleme előtt. A Trio á la Kodály legutóbb az egyik százhalombattai nyugdíjas klub tagjainak meghívására lépett fel városunkban.
Megszólaló: Oláh Dezső – zongorista, hangszerelő, zeneszerző;
Erdő Zoltán – tárogató, klarinét;
Tar Gergely – ütőhangszeres