Paletta

Adás időpontja: 
2019. január 28, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban felidézzük a magyar kultúra hetének egyik legkiemelkedőbb programját, a nagy versmondást, de lesz zene is, méghozzá fuvoladallamok, és a tánccal sem maradunk adósok

FUVOLAKONCERT
Az egyik legnépszerűbb és legrégebbi fúvós hangszernek, a fuvolának varázslatosan lágy, bársonyos, kecses és hajlékony hangja van. Bár ma már fémből készítik, a fafúvós hangszercsaládba tartozik, mert korábbi alapanyaga a fa volt. A szimfonikus zenekar állandó tagja, de szólóhangszerként vagy különböző kamaraegyüttesekben is gyakran szerepel. Kameránkkal a Százhalombattai Alapfokú Művészeti Iskola fuvola tanszaki koncertjén jártunk.
Megszólaló: Székács Noémi – fuvolatanár

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Február 2. – Gyertyaszentelő Boldogasszony napja
Gyertyaszentelő Boldogasszony egy katolikus ünnep február 2-án, amikor a közösség Jézus bemutatását ünnepli. Szűz Mária negyven nappal Jézus születése után bemutatta a jeruzsálemi templomban a gyermekét. A jelenlévő idős Simeon Jézust a nemzetek megvilágosítására szolgáló világosságnak nevezte. Innen ered a szentelt gyertya és a gyertyaszentelés szokása. Így lett a szentelt gyertya Jézus egyik legrégebbi jelképe. Későbbi időkben a gyertyát az újszülöttek mellett tartották, a rontó szellemek távol tartására, a keresztelés napjáig. Gyertyaszentelő Boldogasszony naphoz kötődik az a népi megfigyelés, mely szerint, ha a barlangjából kijövő medve a napsütéses idő miatt meglátja az árnyékát, akkor megijed és visszamegy. Ez azt jelenti, hogy folytatódik a tél. Ha pedig borús idő van, akkor pedig a medve már nem megy vissza barlangjába és kezdődhet a tavasz.

NAGY VERSMONDÓS
A Magyar Kultúra Napja alkalmából a BKK szervezésében Százhalombatta valamennyi oktatási intézményének több száz diákja, valamint számos városlakó közreműködésével elhangzott Kölcsey Ferenc Himnusz című verse. A Szent István téren rendezett programon közreműködtek Berettyán Sándor és Berettyán Nándor, a Nemzeti Színház művészei.
Megszólaló: Berettyán Sándor – színművész;
Berettyán Nándor – színművész

DIAKEDD
A Magyar Kultúra Hete Százhalombattán rendezvénysorozat keretében a HBVK legutóbbi DiaKedd programján magyar legendákat és mondákat nézhettek az érdeklődők.
Megszólaló: László Anikó – gyermekkönyvtáros

KÖLTŐK
A HBVK-ban a Magyar Kultúra Napja alkalmából „Egymás felé fordított tükrök” címmel Fazekas István és Véghelyi Balázs költők beszélgettek versekről, mesterekről és a költészet erejéről.
Megszólaló: Véghelyi Balázs – költő, író, szerkesztő;
Fazekas István – költő, műfordító, jogász, református teológus

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Január 28. – Canossa-járás (1077.)
A Canossa-járás kifejezést akkor használjuk, ha valaki csak hosszas utánajárás eredményeként tudja elintézni ügyeit. Eredete a középkorba nyúlik. 1077 január 28-án IV. Henrik német-római császár egy szál csuhában, mezítláb vezekelt Canossa várának bezárt kapui előtt, kérve VII. Gergely pápától bebocsáttatást, így próbálta meg rávenni kiátkozásának visszavonására. Ezen a napon, három nap vezeklést követően megnyílt a kapu és őfelsége bocsánatot kérhetett őszentségétől. A pápa kénytelen volt megbocsátani, ugyanis nem zárkózhatott el a szabályszerű vezeklés elismerése és az azt követő feloldozás alól, a vérig sértett császár viszont soha nem felejtette el ezt a három napot. A császár megalázkodása azonban csak politikai időhúzás volt, rövidesen harcba bocsátkozott a pápával és miután 1080-ban a pápa másodszor is kiközösítette, ellenpápát állított.

EGYHÁZI GÉZA
A Denevér ifj. Johann Strauss háromfelvonásos operettjének ősbemutatójára 1874. április 5-én került sor Bécsben. A budapesti Népszínházban néhány évvel később, majd az Operaházban 1895. május 10-én mutatták be. Az azóta is töretlenül közkedvelt operettet a százhalombattai közönség a BKK évadnyitó előadásaként láthatta.
Megszólaló: Egyházi Géza – színész, énekes

B-COOL GÁLA
A SZVISE B-Cool Dance Team az idén immár 4. alkalommal rendezte meg nagyszabású gáláját.  A BKK színpadán a táncosok 9 régióból, ovis kortól a felnőtt korig minden korosztályban és kategóriában felléptek, kezdőktől a már nemzetközi versenyeken résztvevő sportolókig.
Megszólaló: Mészáros Gábor – vezetőedző, versenytáncos

GYENES BÉLA
Gyenes Béla szaxofonművész játszott a Satöbbi, a Kentaur, a Pierrot, az R-GO, a Pál Utcai Fiúk, a Rapülők, a Stúdió Dixiland, a Takács Tamás DBB, az Emberek, az Uniszex zenekarban is. Húsz éve tagja a Bon-Bon zenekarnak, de dolgozott együtt Szekeres Adriennel, Miller Zoltánnal és zenés darabokban Gesztesi Károllyal is. Szakmája csúcsának azt tekinti, amikor a soul királyának, Barry White-nak a szaxofonszólistája lehetett két európai és egy amerikai turné során. A Freedom zenekar idei újévi koncertjén Gyenes Béla is színpadra lépett.
Megszólaló: Gyenes Béla – szaxofonművész