Paletta

Adás időpontja: 
2019. január 07, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban riportot láthatnak A dzsungel könyve előadásáról, a Hamvas Béla Városi Könyvtár Kányádi-estjéről és közelebbről is megismerhetjük a nemrég alakult Kárpátalja Táncegyüttest

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Január 7. – Attila napja
Az Attila a hun király germán eredetűnek tartott neve, a történetírók szerint a gót atta szó kicsinyítőképzős változata, jelentése: atyácska. A név gót eredetét számos jelentős nyelvtudós vitatja, illetve vitatta, köztük Rásonyi László turkológus is, aki szerint a név török, eredeti alakja Etil. Ez a Volga, később a Don folyó török neve volt. Az Etilből lett az Etele, majd Atila névalak, amely a gót származás tévhite miatt vált 2 t-vel írandóvá, ám a kiejtés a mai napig sem követte ezt az írásváltozatot. Az Attila név igazán csak a 20. század második felében vált népszerűvé, a század elején kevéssé ismerték. Erre példa, hogy József Attila nevét nevelőszülei semmisnek vették, erről a költő önéletrajzában így ír: „Nem csupán azért érdekeltek a hun királyról szóló mesék, mert az én nevem is Attila, hanem azért is, mert Öcsödön nevelőszüleim Pistának hívtak. A szomszédokkal való tanácskozás után a fülem hallatára megállapították, hogy Attila név nincsen.”

MALACUNK VAN
A 2018-as év utolsó „Matrica” Műhelyén az év végi népszokások, hagyományok kerültek ’terítékre’ és a fő téma a malac volt. A gyerekek malacot kereshettek az állandó kiállításban, malacos közmondásokat és szólásokat kellett kitalálniuk és a kézműves foglalkozáson is malacot készítettek.
Megszólaló: Tóth Zsuzsanna – múzeumpedagógus

A DZSUNGEL KÖNYVE
A Dés László – Geszti Péter – Békés Pál szerzőhármas által jegyzett és a Kipling-regény alapján készült A dzsungel könyve című musical az őserdőt, mint emberi társadalmunk tükörképét értelmezi, az emberi tulajdonságokkal felruházott vadak létünk jobbik felét képviselik. Az itt felnevelkedő Maugli megvívja nagy küzdelmeit, de az emberi társadalom számító, sokszor aljas erőivel szemben csaknem alulmarad. Ám egy, csak a homo sapiensre jellemző erő – a szerelem – mégis visszahívja az emberek közösségébe. A dzsungel könyve azon ritka történtek egyike, amely elsősorban az ifjúságnak szól, ám életmodell-jellege minden korosztály számára alapvető felismeréseket, élményeket, katarzist nyújt – így volt ez a BKK karácsonyi kínálatában, a Pannon Várszínház előadásában is.
Megszólaló: Kékesi Gábor – színész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Kányádi Sándor (1929–2018.)
Kányádi Sándor a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas erdélyi magyar költő 1929. május 10-én született Nagygalambfalván, Hargita megyében. Az elemi iskola öt osztályát szülőfalujában, a középiskolát a székelyudvarhelyi református kollégiumban és a fémipari középiskolában végezte. Ezt követően beiratkozott a Szentgyörgyi István Színházművészeti Főiskolára, de végül a kolozsvári Bolyai Tudományegyetemen szerzett magyar-irodalom szakos tanári diplomát, ám tanárként soha nem dolgozott, életét az irodalomnak szentelte. Költői tehetségét Páskándi Géza fedezte fel. Ő közölte 1950-ben első versét a bukaresti Ifjúmunkás című lapban. Kányádi Sándor a kortárs magyar költészet egyik legnagyobb alakjának számított, a magyar irodalom közösségi elvű hagyományának folytatója volt. Az anyanyelv megtartó ereje, az erdélyi kisebbségi sors, mint alaptémák határozták meg költészetét, mely a közösségi létproblémákat egyetemes érvényességgel szólaltatja meg.

KÁNYÁDI EST
Kányádi Sándort 2018-ban szülőfalujában, Nagygalambfalván helyezték végső nyugalomra. A Kossuth-díjas költő tiszteletére a HBVK Kányádi Sándor emlékesttel zárta a 2018-as rendezvények sorát.
Megszólaló: József Rozsnyai Júlia – könyvtáros, színésznő

KÁRPÁTALJA TÁNCEGYÜTTES
2018-ban a huszonötödik Summerfesten új program indult útjára, amely a
Díszvendégünk Kárpátalja címet kapta. A programsorozat célja az, hogy figyelmünket fordítsuk a napjainkban is legveszélyeztetettebb helyzetben élő magyarokra, élő kapcsolat alakuljon ki a kárpátaljai és anyaországi magyarok között. A Summerfest hívta életre a Kárpátalja Táncegyüttest is, amelynek
művészeti vezetője Sikentáncz Szilveszter, aki elmondása szerint kihívásnak és nagy lehetőségnek tartja, hogy Kárpátalján is megalakulhatott egy autentikus magyar néptáncot művelő csoport. Az együttes fellépett a Forrás Néptáncegyüttes évzáró gálaműsorában, a Levelek Kárpátaljáról című produkcióban.
Megszólaló: Sikentáncz Szilveszter – a Kárpátalja Táncegyüttes művészeti vezetője

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Attila hun király
Attila, az európai hunok leghíresebb nagykirálya kora egyik leghatalmasabb nomád birodalmát uralta, befolyása Közép-Európától a Kaszpi-tengerig és a Dunától a Balti-tengerig terjedt. A 440-es években két hadjáratot vezetett a Balkán-félszigeten a Keletrómai Birodalom ellen, magát Konstantinápolyt is fenyegetve. 451-ben a korábban szövetséges Nyugatrómai Birodalom ellen fordult, egészen Orléans-ig törve előre. A fővárosából, Ravennából űzte el III. Valentinianus nyugatrómai császárt, 452-ben. Bár a birodalma halála után szétesett, mégis Európa történelmének legendás alakjává vált. Nyugat-Európában a vad barbárság szimbóluma lett és az „Isten ostora” névvel illették. Történetíróink viszont művelt és nemes uralkodóként tartják számon, ezt támasztja alá az egyetlen korabeli beszámoló szerzője is.

DESPERADO
Évindító műsorunkban még visszatekintünk egy kicsit a 2018-as Battai Napokra, hiszen a 4-szeres arany és 2-szeres platinalemezes zenekar, a Desperado énekesnőjével készült beszélgetést eddig még nem láthatták Nézőink, íme!
Megszólaló: Gábor Bernadett – énekesnő