Paletta

Adás időpontja: 
2018. november 26, hétfő, 19:15
Leírás: 

A tél közeledtével az évszakhoz kapcsolódó darabokba, például a Holle anyóba nyújtunk betekintést, de a nyarat is megidézzük, a Summerfest világzenekarának produkciójával

HOLLE ANYÓ
Miután szegény Lotti árván marad, gonosz mostohája, és annak leánya szolgasorban tartják őt. Egy alkalommal, mikor vizet húz testvérének, beleesik a kútba. Egy másik világba csöppen, Holle anyó birodalmába. Itt többször is tanúbizonyságot tesz, jó szívéről, szorgalmáról, amiért is a szolgálat végén megkapja megérdemelt jutalmát. Így kezdődik a Holle anyó című zenés mesejáték, amit a Szép Ernő Színház társulatának előadásában a BKK-ban láthattak a gyerekek.
Megszólaló: Szinovál Gyula – rendező, színész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
November 30. – Vaszary János születésnapja (1867.)
Vaszary János festőművész a 19–20. század fordulóján és a 20. század első harmadában a képzőművészet európai irányait behatóan ismerte és alkalmazta festészetében, grafikáin, gobelin munkáin. Összességében leginkább a francia posztimpresszionizmust, art nouveau-t és a hazai nagybányai plein air stílust lelhetjük fel alkotásaiban. Az első világháború alatt drámai hatású képeket festett a frontokról, például Katonák egy kárpáti faluban, Katonák a hóban című művein érezhető legjobban a német expresszionisták hatása. Röviddel a háború után még uralkodott festészetében a drámai hangvétel, például a Golgotha c. képén, azonban hamarosan ismét Párizsba utazott és visszatért a francia piktúra hagyományaihoz. Gyors, laza, könnyed ecsetvonású képei készültek ekkor, talán legjellemzőbb a Parkban című és a Női portré.

HÁBORÚS KIÁLLÍTÁS
Az első világháború befejezésének 100. évfordulója emlékére „A nagy háború és Batta” címmel új időszaki kiállítás nyílt a „Matrica” Múzeumban. A tárlat a fronti és az itthoni hétköznapok emberi oldalát mutatja be festett jelenetekkel, mini enteriőrökkel, irodalmi idézetekkel, fotókkal, levelezőlapokkal, a Hadtörténeti Múzeumtól és magánszemélyektől kölcsönkapott relikviákkal. A kiállításon a hazai levéltári forrásokban fellelt helyi áldozatok nevei mellett osztrák és cseh adatbázisokban sebesültként, halottként, hadifogolyként regisztrált százhalombattaiakról is megemlékezhetünk.
Megszólaló: dr. Stencinger Norbert – történelemtanár

MENNYEI HANG
Florence Foster Jenkins, akit a világ legrosszabb operaénekesnőjének tartanak, 1868-ban született Amerikában, Pennsylvaniában, 1912-től hangversenyezett, lemezt készített, haláláig az elhivatott énekesnők életét élte. Ugyan lelkét a
legtisztább muzsika árasztotta el, a kijövő hanggal baj volt: se ritmusérzéke, se hallása nem volt, de mindez nem zavarta népes rajongótáborát. Előadásaiból annyi szeretet, báj, a zene felemelő, nemesítő hatásába vetett hit áradt, hogy ellensúlyozta fals hangjait. A közönség nevetett rajta – de imádta Jenkinst. A Mennyei hang című vígjáték, a budapesti Játékszín előadása, egy igaz történet Florence Foster Jenkins-ről, a világ legrosszabb és legboldogabb énekesnőjéről – ezt láthatta legutóbb a BKK bérletes közönsége.
Megszólaló: Bánsági Ildikó – Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő

TÉL
Lehet, hogy nem túlzottan szeretjük a telet, de az biztos, hogy sokszor csodáltuk már meg a havas táj látványát, a jégbefagyott világot, a tél hófehér és néma birodalmát. A ’tél szépségeit’ is megfogalmazta a Végtelenből végtelenbe, a Forrás Néptáncegyüttes legújabb táncszínházi előadása.
Megszólaló: Szigetvári József – dramaturg

VILÁGZENEKAR
Pál Lajos tanulmányait a Kijevi Zeneakadémián végezte és évekig volt a Kijevi Opera karnagya. Jelenleg tanít, zenekart vezet, országos minősítőkön vesz részt zsűrik munkájában, több színházi produkció zenei szerkesztője. Pál Lajos nevéhez fűződik a Summerfest világzenekarának megszólaltatása is, amelyhez ezúttal meglepetés is ’társult’.
Megszólaló: Pál Lajos – népzenész, tanár

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
November 28. – Alberto Moravia születésnapja (1907.)
Alberto Moravia olasz regényírót huszonkét éves koráig költőként tartották számon. Első regénye, A közönyösök 1929-ben jelent meg és azonnal ismertté tette íróját. Egyik leghíresebb műve, A megalkuvó, antifasiszta mondanivalót hordoz. Regényeinek kulcskérdései: a magány, az elidegenedés, az érzelmi kiüresedés, az egyéni létezés kudarcai és a modern szexualitás. Vittorio de Sica 1960-ban Moravia művéből készítette el az Egy asszony meg a lánya című filmjét, amely igazán nagy sikert hozott Sophia Loren, a legendás színésznő számára is.

EL CAMINO
Jeruzsálem és Róma után – Santiago de Compostela a keresztény zarándoklatok egyik legfontosabb célpontja. A középkortól kezdve, mikor a Szentföldre menő zarándoklatok ellehetetlenültek, az El Camino szerepe felértékelődött. A Szent Jakab-út 1993-tól az UNESCO Világörökség részét képezi. A zarándokút jelvénye a fésűkagyló, melyet az út mentén mindenütt felfestve megtalálhatunk. Nem a cél a fontos, hanem az út maga – ez volt az üzenete Tápai Mónika előadásának, amelyet a Világjáró Battaiak sorozatában hallhatott a BKK kamaratermének közönsége.
Megszólaló: Tápai Mónika – előadó

ELGOS
A Kreativitás, művészet, Biblia szervezői őszinte beszélgetést ígérnek a művészek pályájáról, sikerekről, kudarcokról, nehézségekről és örömökről – így volt ez legutóbb is, amikor, az immár 8. Zenés Talkshow vendége Balogh Ferenc JR. volt.
Megszólaló: Balogh Ferenc JR. – énekes, zenész, zeneszerző