Paletta

Adás időpontja: 
2018. október 01, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban megismerkedhetnek a Battai Napok néhány fellépőjével, valamint a Proseccós éjszakák című előadásába is belekóstolhatnak

ÜNNEPI HANGVERSENY
Az elmúlt hétvégén a Zene Világnapjához kapcsolódott az az ünnepi koncert, amelyen klasszikus zenei élményben részesülhettek kicsik és nagyok egyaránt. A hangversenyen közreműködött Jónás Krisztina, Vitárius Piroska és Kallai Nóra, valamint a Savaria Barokk Zenekar Németh Pál vezényletével.
Megszólaló: Németh Pál – karmester, fuvolaművész

ÍJÁSZOK
A Régészeti Parkban rendezett Keressük a sárkányt! című zenés középkori családi napon ’megidézték’ a 700 éves Báté falut kiállítással, zenével, kereső-játékkal, Anjou-kort idéző kézművességgel és középkori ételkóstolóval – valamint íjászattal. Ez utóbbi program az 1026.sz. Szent László király Cserkészcsapat és az Óvárosi Papírkutyák által létrehozott hagyományőrző társaság, vagyis a Battai Íjászok szervezésében valósult meg.
Megszólaló: Szabó Gábor – az Óvárosi Papírkutyák vezetője

BEER LÍVIA
Beer Lívia László Bandy, majd Szula Zsuzsanna tanítványa volt, jelenleg a Képző- és Iparművészeti Szakgimnázium Festő szakosztályán tanul, szeptemberben kezdte a szakmai ötödévet. Lívia játékos, kísérletező alkotásaiból nyílt kiállítás a BKK Lépcső Galériájában.
Megszólaló: Beer Lívia – képzőművész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 5. – Balassa Iván születésnapja (1917.)
Balassa Iván az etnológia, muzeológia Európa-hírű magyar tudósa egyben a nemzetiségi néprajzkutatás kezdeményezője és hathatós támogatója is volt. Életpályáját Kolozsvárott kezdte, 1944 őszén került Budapestre a Néprajzi Múzeumba, amelynek hat éven át volt főigazgatója. Kiadványainak, tudományos publikációinak felsorolása hosszú oldalakat tenne ki. Közülük az egyik legfontosabb az Ortutay Gyulával együtt szerkesztett Magyar Néprajz c. kötete, ami a világ szinte minden jelentős könyvtárában megtalálható. 1982 és 1992 között a Magyar Néprajzi Társaság elnöke is volt. Az ő indítványára szerveződött meg a négy nemzetiségi (Tatán német, Békéscsabán szlovák. Gyulán román és Mohácson a délszláv) múzeum. Gazdag életpályáján elért eredményeit számos hazai és külföldi elismerés kísérte. Balassa Iván nyugdíjasan is fáradhatatlan volt. A nemzetiségi etnográfiák és a nemzetiségi néprajzi konferenciák sorsát is élete végéig figyelemmel kísérte.

APACUKA
Az idei Battai Napokon fellépő Apacuka a gyermekeknek szóló zenekarok legújabb generációját képviseli és a változatosan hangszerelt dallamokban különféle zenei irányzatok is megjelennek, a rocktól a világzenén át a reggae-ig. A dalok mondanivalója, az egyedi stílus, ill. a színpadi produkció pedig igazán emlékezetessé teszi az együttest.
Megszólaló: Pálfi Kriszta – énekesnő

SCHEICH DÁVID
A Queen dalokból készült We Will Rock You musicalt eddig már 6 kontinensen, 17 országban mutatták be hatalmas sikerrel. Az előadás a világon elsőként új rendezésben és koreográfiával, egyedülálló látványvilággal látható már tavaly november óta magyar nyelven is. Az idei Battai Napokon részletek hallhatott a produkcióból a közönség – többek között Scheich Dávid tolmácsolásában, aki ugyan zenei tanulmányait klasszikus hangszeres zenészként kezdte, de ezzel párhuzamosan magántanárnál tanult énekelni, aztán jött a ’nagy áttörés’, a Queen-musical.
Megszólaló: Scheich Dávid – énekes, hangszeres zenész

TRIXIE RUBATO
A Battai Napok rendezvénysorozat keretében szintén az Erőmű Nagyszínpadon lépett a közönség elé a Trixie Rubato nevű formáció, élén Szabó-Bisztricsány Beatrix százhalombattai énekesnővel.
Megszólaló: Szabó-Bisztricsány Beatrix – énekesnő

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 1. – Balázs Árpád születésnapja (1937.)
Balázs Árpád zeneszerző, a Magyar Fúvószenei Szövetség alapító elnöke nevéhez számos szerzemény fűződik. Írt hét zenés színpadi művet, négy oratóriumot, tizenöt kantátát, huszonnégy zenekari darabot, mintegy kétszáz kórusművet, hangszerszólókat, kamaraműveket, filmzenéket (például a világjáró Kockásfülű nyúl-rajzfilmsorozathoz), színpadi kísérőzenéket, népdalfeldolgozásokat és pedagógiai jellegű darabokat, valamint három zenei témájú könyvet. Öt önálló szerzői lemezen, ill. további félszáz hazai és külhoni hanghordozón hallhatók alkotásai. Számtalan rádió- és televízió felvétel készült műveiből, sőt számos külföldi kiadó is megjelentette darabjait. Több mint ötven díjat nyert alkotásaival hazai és nemzetközi versenyeken. A Szigligeti Alkotóházban Nemes Nagy Ágnessel közösen írt kórusműve, a Bodzavirág csendül fel Deák Kristóf Mindenki című Oscar-díjas filmjének zárójelenetében, Balázs Árpád szerzeménye tehát a film vezérdala, egyben végefőcím-zenéje.

FÚVÓSOK
A Batta Balett Stúdió és a Hubay Jenő Ifjúsági Fúvószenekar közös produkcióját a Szent István téren láthatta, hallhatta a közönség. A zenés-táncos est előtt a zenekar vezetőjével, Körösy Róbert karmesterrel beszélgettünk.
Megszólaló: Körösy Róbert – karmester, harsonaművész