Paletta

Adás időpontja: 
2018. június 25, hétfő, 19:15
Leírás: 

Évzáró gálaműsort adott az Iringó TáncStúdió és a Batta Balett Stúdió is, adásunk betekintést nyújt a produkciókba

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Június 29. – Péter és Pál ünnepe
Szent Pál, eredeti nevén Saulus, keresztény hitre tért, majd a pogányok között teljesítette apostoli küldetését: Listrában egy bénát gyógyított meg, feltámasztott egy ifjút és sok más csoda fűződik nevéhez. Málta szigetén vipera marta meg a kezét, de ez sem ártott neki. Szent Péter volt Róma első püspöke. Eredeti neve Simon volt, a Péter nevet Jézustól kapta. Isten rábízta a mennyország kulcsait. Pünkösdkor háromezer embert térített meg beszédével, testének árnyékával gyógyította a betegeket. Heródes tömlöcbe záratta, ám egy angyal kiszabadította. Péter a pápák, a halászok és Róma védőszentje. A római egyházat alapító két apostol, Péter és Pál – a hagyomány szerint – különböző években, de ugyanazon a napon, június 29-én szenvedett vértanúhalált Rómában. Az apostolok sírja fölé épült a vatikáni Szent Péter-bazilika és a Róma falain kívüli Szent Pál-bazilika.

BALETT GÁLA
A Batta Balett Stúdió évek óta fogadja mindazon gyerekeket, fiatalokat, akik kedvet éreznek a klasszikus és jazz balett alapok, koreográfiák tanulásához, fellépési lehetőségekkel, korosztályos bontásban. Házi Tamás és növendékei ezúttal is sokszínű gálával zárták a tanévet.
Megszólaló: Házi Tamás – a BBS vezetője, táncművész

SZAMI KIÁLLÍTÁS
A Százhalombattai Alapfokú Művészeti Iskola Képzőművészeti tanszaka ezt a tanévet is reprezentatív kiállítással zárta. A sok színpompás alkotásnak ezúttal is a BKK emeleti galériája adott helyet.
Megszólaló: Regős Ágnes – tagozatvezető, rajztanár

ARANYOS B-COOL
A Százhalombattai Arany János Általános Iskola és Gimnázium valamely művészeti ágban kimagaslóan tehetséges diákjait felvonultató Arany Gáláját az idén is a B-Cool Dance Team produkciója zárta. A cseppet sem szokványos műsorszámban 57 gyermek lépett fel a BKK színpadán.
Megszólaló: Mészáros Gábor – szakosztályvezető, vezetőedző, versenytáncos;
Gomes Martins – koreográfus

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Június 29. – Pietro Angelo Secchi születésnapja (1818.)
200 éve, 1818. június 29-én született Pietro Angelo Secchi olasz csillagász, jezsuita szerzetes, aki a híres római Jezsuita Kollégiumban tanult. A jezsuiták már a legkorábbi időktől, a 16-17. században bekapcsolódtak a legfontosabbnak tartott tudomány, a csillagászat kutatásába. Ennek a tudományos életnek egyik központja volt a kollégium, ahol olyan tanárok tanítottak, mint pl. Christophorus Clavius, aki a nyugaton ma használatos Gergely-naptárt készítette el és Galileo Galilei tanainak egyik leglelkesebb támogatója volt. Nem csoda, hogy Secchi is élénken érdeklődött a különböző tudományok iránt, főként a csillagászat, matematika és fizika érdekelte. Sokoldalú tudományos munkát végzett és világszerte nagy tekintélyt szerzett. A hagyományos csillagászattól és geodéziától az akkor új tudományágnak számító csillagászati fizikáig minden területtel eredményesen foglalkozott; nem hiába nevezik őt „az asztrofizika atyjának”.

KŐVIRÁGOK
A Kővirágok Énekiskolát 2006-ban alapította Kővári Judit, a Színművészeti Egyetem tanára azzal a céllal, hogy létrehozzon egy újfajta képzést, ahol a színészi és zenei képzés ugyanakkora hangsúlyt kap. Az iskola 2016-ban létrehozott egy kihelyezett tagozatot Dunamenti-Kővirágok néven, melynek vezetője Soós Márton.
A tagozat néhány lelkes fiatalból álló csapattal vett részt a Sérültekért Alapítvány Aranyszív-napi ünnepségén, amely – saját bevallásuk szerint – hihetetlen élmény volt mindannyiuknak és nagyon sok erőt adott nekik.
Megszólaló: Soós Márton – társulatvezető

ILKA GÁBOR
Ilka Gábor nem készült művésznek, az érettségi után fogtechnikus mester lett. Amikor sok évvel ezelőtt – pusztán tréfából – viaszból elkészített egy miniatűr széket, még nem sejtette, hogy ez a nap művészi pályafutásának kezdete lesz. Noha a miniatűr szobrászattal nem, de egyedi technikájával új műfajt hozott létre, amit ma már igen magas szinten művel. A Sérültekért Alapítvány idei, immár 15. Aranyszív-napi ünnepségén az Érden élő szobrászművész, Ilka Gábor is ott volt és természetesen alkotásait is hozta magával.
Megszólaló: Ilka Gábor – szobrászművész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Június 30. – a világ legrégebbi kórusának ’születésnapja’ (1498.)
520 éve, 1498. június 30-án hozta létre I. Miksa német-római császár a bécsi fiúkórust, a világ legrégebbi kórusát, azzal a céllal, hogy birodalmi kápolnájának saját énekesei legyenek. Az eredetileg 14-20 fiúból álló kórus feladata a Szentmise zenei kísérete volt. Napjainkban a fiúkórus, amely a világ legtekintélyesebb és legismertebb kórusai közé tartozik, nemzetközi összetételű. A szigorú szabályairól és kemény munkarendjéről ismert kórus öröksége tehát a mai napig él és jelenleg két csoport járja a világot. A hagyomány szerint a hangversenyeken a fiúk mindig matrózruhát viselnek.

PAJZÁNUL A KÓRUSZENÉBEN
A Canticum Novum Vegyeskar évadzáró koncertjén – amelyen vendégként fellépett a dunavarsányi Kantátika Férfikar is – a férfi-nő kapcsolatáról énekeltek férfiak és nők kicsit viccesen, kicsit merészen a BKK kamaratermében.
Megszólaló: Csehák Izolda – karnagy