Paletta

Adás időpontja: 
2018. június 04, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban visszatekintünk a gyermeknapra, ami idén a hagyományok jegyében telt és bepillantást nyerhetnek a városunkban megrendezett gyermek néptánc fesztiválba is

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Június 10. – a Szent István hadihajó elsüllyed (1918.)
100 éve, 1918. június 10-én első és egyetlen harci bevetésén süllyesztették el az Olasz Királyi Haditengerészet torpedós motorcsónakjai a Szent István hadihajót, amely a valaha magyar hajógyárban épített legnagyobb hajó volt. Hadrendbe állítása után a Szent István főként a pólai kikötőben tartózkodott, melyet csak lőgyakorlatok idejére hagyott el. Első és egyben utolsó harci bevetésére 1918. június 9-én éjjel futott ki egy kötelék tagjaként azzal a céllal, hogy feltörjék az Otrantói-szorosban lévő tengerzárat. Június 10-én hajnalban megtámadták a csatahajót. A torpedók a jobb oldali első és második kazánházat találták el, valamint átszakították a válaszfalat is. A hajó 6 óra 5 perckor felborult, majd 7 perc múlva – a tervezési hibáknak is köszönhetően – nagyon gyorsan elsüllyedt. Az 1087 fős legénységből 85 matróz és 4 tiszt vesztette életét. A Szent István egyike annak a kevés hajónak, amelyeknek elsüllyesztését filmre vették.

CIFRA MESTERSÉGEK
Az idén a Városi Gyermeknap a népszokások, a néptánc, a népi játékok jegyében telt. Az ünnepélyes megnyitó után „Cifra mesterségek” címmel a BaHorKa Társulat Improvizációs és Folklórszínház műsorát tekinthették meg az érdeklődők. A társulat tagjai vidám muzsikával, mulatságos történetekkel, énekkel, tánccal szórakoztatták a közönséget a Szent István téren.
Megszólaló: Horváth Sára – énekes, táncos;
Utasi Péter „Pepe” – táncos, mesélő;
Balogh Melinda – énekes, táncos

NÉPTÁNCFESZTIVÁL
Az Örökség Gyermek Népművészeti Egyesület Közép Magyarországi Régiója, a Közép Magyarországi Folklór Szövetség, a Barátság Kulturális Központ, illetve a Forrás Néptáncegyüttes gyermek és ifjúsági találkozóra hívta a budapesti és Pest megyei iskolák, művelődési intézmények, alapítványok, civil szervezetek gyermek és ifjúsági néptánc együtteseit, melyek tagjai 6-16 év között vannak. A régiós találkozó a néphagyományok jegyében szervezett Városi Gyermeknap programjaiba illeszkedett, a fesztivál résztvevőinek nagy örömére. 
Megszólaló: Sikentáncz Szilveszter – az Örökség Gyermek Népművészeti Egyesület elnöke

FAFARAGÓS
A fafaragás az egyik legősibb önkifejező, alkotó tevékenység. A fafaragók azt mondják: akár apróbb dísz-, ajándék- vagy használati tárgyat is faragnak, ezáltal szakmailag, emberileg is sokat fejlődnek, sok sikerélményhez jutnak és a megélt alkotói öröm értéke pénzzel nem kifejezhető. A Városi Gyermeknapon fából készült tárgyakat is vásárolhattak az érdeklődők.
Megszólaló: Horváthné Ilyés Emma – egyéni vállalkozó

MÁGIKA
Varró Ágnes – saját bevallása szerint – imád alkotni és alkotásaival másoknak örömet szerezni. Textiljáték készítőként saját tervezésű és saját kivitelezésű szépségeket kínál, de szívesen dolgozik megrendelésre is. Pihe-puha ölelgetni való játszótársak is várták az egyik árusító-standnál az érdeklődőket a Gyereknapon.
Megszólaló: Varró Ágnes – kézműves, textiljáték készítő

BUBORÉKCIRKUSZ
Az Életfa Csoport Egyesület, vagyis az Érd és környékén élő sajátos nevelési igényű és tartósan beteg gyerekek szüleinek csoportja az idén is részt vett a Városi Gyermeknapon – ezúttal egy egész ’Buborékcirkusszal’ fogadták az érdeklődőket.
Megszólaló: Sefcsik Teodóra – Életfa Csoport Egyesület;
Titz László – Életfa Csoport Egyesület;
Kovács Anna Rebeka – Életfa Csoport Egyesület;
Péter Hajnalka – Életfa Csoport Egyesület

NÉPI GYÖNGYFŰZŐS
A gyöngyből fűzött ékszereket sokféle elnevezéssel illették a különböző néprajzi tájegységeken: kaláris, galáris, gyöngykaláris, gránát, gyöngy. Ezek a különböző elnevezések általában több sorban, egy szálra felfűzött gyöngyékekre utalnak. A BKK bejáratánál egy házaspár népi gyöngyfűzős munkáit is megcsodálhatták az érdeklődők.
Megszólaló: Tóth Szilárd – egyéni vállalkozó

TEXTILMŰVES
Kolozs Timi ’birodalmában’, a Pendelyműhelyben hagyományos viseletek és próbaszoknyák mellett modernebb textiltermékek is készülnek, legyen szó akár táskáról, tolltartóról vagy pénztárcáról – és valamennyi az alkotójuk kezemunkáját, ízlését dícséri.
Megszólaló: Kolozs Timi – textilműves; a Pendelyműhely vezetője

HANGSZERBEMUTATÓS
Gulyás Ferenc népi hangszeres előadóművész, néprajzkutató nagyon fontosnak érzi a magyar zenei kultúra tudományos szintű megismerését és annak terjesztését. Ennek a nemes célnak a szolgálatára állította össze előadását, amelyben a magyar népi hangszerek segítségével mutatja be a zene kialakulását, fejlődését és szerepét. A szabadtéri színpad előtt népi hangszerbemutatót és közös éneklést tartott az érdeklődőknek Gulyás Ferenc.
Megszólaló: Gulyás Ferenc – népi hangszeres előadóművész, néprajzkutató

NAGY TÁNCOLÁS
Fitos Dezső a tradicionális magyar táncokat nemcsak tanítja, hanem kutatja és gyűjti is, az egész Kárpát-medence területén, ezzel is szolgálja megőrzésüket és átörökítésüket. Fitos Dezső irányításával, nagy főtéri táncolással zárult az idei Városi Gyereknap.
Megszólaló: Fitos Dezső – táncművész, koreográfus