Paletta

Adás időpontja: 
2018. április 23, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban beszélgettünk Gulyás Rolanddal, az X-faktor felfedezettjével, és a SZAK Stúdió legújabb, természethez kapcsolódó kiállításába is betekintést nyújtunk

CSIZMÁS KANDÚR
Az árva molnárlegény örököl egy csodakandúrt. Együtt megszerzik a hétmérföldet lépő csizmát és elindulnak, hogy valóra váltsák a fiú álmait. Ugye ismerős a történet? A Csizmás Kandúr című zenés mesejátékot a Szép Ernő Színház társulatának előadásában láthatták a BKK-ban az ovisok és kisiskolások.
Megszólaló: Berecz György – színész

NÉPTÁNCOSOK
Az Oktatási Hivatal által meghirdetett Szóló- és párostánc verseny egyik regionális selejtezőjét a Pesovár Ferenc Néptáncsuli szervezte és így a BKK adott otthont a megmérettetésnek. Lévai Péterrel, a zsűri elnökével a program után beszélgettünk.
Megszólaló: Lévai Péter – a Táncművészeti Egyetem főiskolai adjunktusa

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Április 29. – a Tánc világnapja
A Tánc Világnapját Jean-Georges Noverre táncos és balettművész születésnapján, április 29-én ünnepeljük. Az ünnepet 1982-ben az UNESCO Nemzetközi Színházi Intézetének egy részlege, a Nemzetközi Táncbizottság hozta létre. A nemzetközi táncnap céljai közé tartozik a tánc népszerűsítése az általános felfogásban és hogy arra ösztönözzék a kormányokat, hogy minél nagyobb teret szenteljenek a táncnak az oktatási rendszerben az alapfokú oktatástól egészen az egyetemig. Jean-Georges Noverre a „Balett Shakespeare-je”-ként vált ismertté. Bár 150 balettjének egyike sem maradt ránk, a művészetre tett hatása jelentős volt. Noverre segített abban, hogy a balett a szórakozásból, puszta időtöltésből a ’cselekmény balettjává’ váljék, ezzel lehetőség nyíljon emberi érzésekről szóló történetek megjelenítésére. Noverre a kosztümök terén is újításokat ért el és egyben rámutatott arra, hogy a zenésznek, a koreográfusnak és a tervezőnek együtt kell dolgoznia egy balett létrejöttében. Számos alapelv, melyeket ő fektetett le először, még napjainkban is irányadóak.

TERMÉSZET KIÁLLÍTÁS
A természet a témája a százhalombattai SZAK Stúdió tagjainak legújabb, a BKK Lépcső galériájában látható kiállításának. Ahogy László Bandy fogalmazott a megnyitó beszédében – mindannyian a saját természetük szerint jelenítették meg a Természethez való viszonyukat, volt, aki fényképezőgépével a természet „ezer arca” közül egynek az egyszázad másodpercnyi villanását rögzítette és volt, aki a saját memóriájába rögzült képet rögzítette papírra.
Megszólaló: László Bandy – képzőművész, tanár

TARI ANNAMÁRIA
Tari Annamária pszichoanalitikus szerint: „A gyerekek nem a valódi életet tanulják meg, hanem egy nagyon gyors tempójú, látszólagos érzelmekkel tarkított, pörgős, színes interaktív világban működnek...; vigyáznunk kell önmagunkra, a társas kapcsolatainkra, és arra, hogy az online valósága mellett ne veszítsük el a régi offline életünkét és azt a képességünket, hogy józan ésszel és bátorsággal lássuk érzelmi viszonyainkat.” Online gyerekek és offline felnőttek címmel a BKK színháztermében két előadás felsőtagozatos, ill. középiskolás diákoknak szólt, majd este pedig a felnőttek hallgatták Tari Annamária előadását a kamarateremben.
Megszólaló: Tari Annamária – előadó, pszichoanalitikus

VIRÁGOT ALGERNONNAK
Daniel Keyes Virágot Algernonnak című világhírű regényének Szervét Tibor által készült színpadi változata zárta a BKK legutóbbi bérletes előadásainak sorát. A Játékszín produkciójában Szervét Tibor játsza Charlie Gordon-t. A főszereplő csodálatos szellemi fölemelkedése és méltóságteljes visszatérése korábbi énjéhez felemelő példájává válhat az emberi kitartásnak, az élni akarásnak, az optimizmusnak, a szeretet erejének.
Megszólaló: Szervét Tibor – Jászai Mari-díjas színész, érdemes művész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Április 28. – Oskar Schindler születésnapja (1908.)
110 éve született Oskar Schindler szudétanémet üzletember, gyártulajdonos, aki mintegy 1200 zsidó életét mentette meg a holokauszt során azzal, hogy lőszer- és edénygyáraiban alkalmazta őket Lengyelország, illetve a mai Csehország területén. Róla szól a Schindler bárkája című könyv és a Schindler listája című film. Schindler gyárában teljesen más körülmények uralkodtak, mint a táborokban. A dolgozók kb. kétszer annyi élelmet kaptak, mint a munkatáborban. A gyárban volt egy titkos „kórház” is a betegek részére. Nem verték a dolgozókat, senkit nem öltek meg és senkit nem küldtek Auschwitzba. Amikor a Szovjetunió csapatai elérték Lengyelországot, a táborokat átköltöztették, Schindler gyára sem maradhatott. Mivel ő a nemzetiszocialista párt tagja volt, elérte, hogy Brünnlitzbe helyezzék át az üzemet. A költözéskor készült az ún. „Schindler listája”, ami azoknak a zsidóknak a nevét tartalmazta, akiket magával vitt az új gyárba.

STREET ART KIÁLLÍTÁS
„Street art a kiállítótérben” címmel, a BKK emeleti galériájában nyílt legutóbbi kiállítás lehetőséget ad arra, hogy a street art műfaját, alkotásait ne a vonatablakból, autóból élvezhessük csupán pár másodpercig, hanem akár közelebbről is megnézhessük őket. A kiállított anyag kiegészült egy werkfilmmel és kortárs animációkkal is.
Megszólaló: Sándor Balázs – képzőművész

GULYÁS ROLAND
Gulyás Roland azt mondja, azért jelentkezett az X-Faktorba, hogy teljesen megváltoztassa az életét, hiszen ’otthon’, Sátoraljaújhelyen, csak szürkeség, üresség, szomorúság várt rá, ott soha nem érezte magát teljes embernek. Gulyás Roland az idei Városi Nőnapon lépett – első alkalommal – a százhalombattai közönség elé.
Megszólaló: Gulyás Roland – énekes