Paletta

Adás időpontja: 
2016. június 20, hétfő, 19:15
Leírás: 

A battai Könyvünnepet, az SZTC tanévzáró gáláját és Sinka László alpolgármester „Együtt nőttünk...” című előadását is felelevenítjük műsorunkban

KÖNYVÜNNEP
A HBVK az I. Battai Könyvünneppel csatlakozott a 87. Budapesti Könyvhét és a 15. Gyermekkönyvhét programjaihoz. Az egésznapos igazán sokszínű rendezvény „közepén” beszélgettünk Kovács Mariannával a könyvtár igazgatójával és természetesen arra is kíváncsiak voltunk, hogy hagyományteremtő szándékkal hozták-e létre ezt a rendkívül tartalmas ünnepnapot.
Megszólaló: Kovács Marianna – a HBVK igazgatója

SZTC GÁLA
Két héttel ezelőtt az SZTC táncos lányai egy maratoni versenynapon vettek részt, hiszen szombaton reggel 8 órára a Ritmus Csapatok Országos Bajnokságára érkeztek, amelyen 13 koreográfiával indultak és ebből 10 a dobogón végzett. Innen délután aztán a Modern Táncsportok Magyarországi Szövetsége által rendezett EurOpenre mentek, amelyen a lányok 6 produkcióval szerepeltek és ebből 4 lett dobogós. A sikeres hétvége után jöhetett a jól megérdemelt pihenés – na persze csak azt követően, miután a szakosztály bemutatta évzáró gálaműsorát a BKK színpadán.
Megszólaló: Nagyné Török Anikó – az SZTC Táncszakosztályának vezetője

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Június 21. – Stróbl Alajos születésnapja (1856)
A 160 éve született Stróbl Alajos, a századforduló magyar szobrászatának vezető egyénisége volt. Az újonnan épült Operaház épületére két homlokzati szobrot és bejáratnál két ülőszobrot, Erkel és Liszt alakját mintázta meg. Ettől kezdve a kor legkedveltebb emlékműszobrásza volt. Ő készítette Arany János emlékszobrát, amely a Magyar Nemzeti Múzeum kertjében található, ill. a Várban felállított Mátyás-kutat és a budapesti Halászbástyán lévő Szent István lovas szobrot. Az említetteken kívül és a teljesség igénye nélkül – Budapest közterein áll még Jókai szobra, Olvasó lányok című kompozíciója, Károlyi Sándor emlékműve, Eötvös József és Arany János mellszobra. A 19. századi jellegzetes emlékműstílusban fogant művei mellett számos impresszionisztikus, friss formázású portrét készített. Stróbl Alajos számos külföldi és magyar kitüntetést kapott. Egyik fő művét, az 1900-as keletű Anyánk című szobrát a párizsi világkiállításon nagydíjjal is jutalmazták.

TANÉVZÁRÓ
A Forrás Néptáncegyüttes, ill. a Pesovár Ferenc Néptánc Suli égisze alá tartozó „nagy család” apraja-nagyja két alkalommal is megtöltötte a BKK színpadát, hogy a zsúfolásig telt nézőtéren ülő közönség előtt is számot adjanak arról, milyen produkciók születtek ebben a tanévben.
Megszólaló: Szigetvári József – a Forrás Néptáncegyüttes együttes- és művészeti igazgatója

LEGÚJABB BEMUTATÓ
Mozgalmas időszakon van túl az akrobatikus rock and roll páros, Mészáros Gábor, a B-Cool Dance Team vezetője és Lengyel Bonita, a százhalombattai Arany János iskola diákjai. A versenytáncospár az idei Aranygálán is fellépett, hogy a battai közönség is láthassa azt a produkciót, amivel a világversenyen mérettettek meg.
Megszólaló: Mészáros Gábor – táncos, szakosztályvezető; Lengyel Bonita – táncos

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Június 23. – az Olimpia világnapja
1894. június 23-án Pierre de Coubertin báró kezdeményezésére összeült Párizsban a „Kongresszus az olimpiai játékok felújítására", amelyen elhatározták az olimpia eszme újjáélesztését. Ennek emlékére 1987 óta tartjuk az Olimpia világnapját. Az olimpiai játékok eredetét mítoszok sora lengi körbe, de ezek mind megegyeznek abban, hogy a játékok isteni eredetűek. Az egyik szerint Zeusz nevéhez fűződik az olimpiai játékok megalapítása, mert itt birkózott meg apjával, Kronosszal az isteni trónért. Egy másik mondakör szerint Pelopsz volt az alapító, a harmadik szerint pedig Héraklész az olimpiai játékok szülőatyja, aki egyik próbatétele után bosszúból elfoglalta Éliszt és a győztes zsákmányából alapította meg Olümpiában a versenyeket. Bárki is volt az alapító istenség, felépítette az olimpiai stadiont és a környező építményeket – és ha nem is töretlen az olimpiák „sora”, de az eszme örök.

EGYÜTT NŐTTÜNK…
Sinka László – városunk alpolgármestere gyakorlott szövetségi vezető, hiszen a röplabdázók és a kézilabdázók után a sportlövők is őt választották vezetőjüknek. Sport, közélet ezek mozgatják őt, ám mindeközben a család és Százhalombatta is meghatározó számára – erről beszélt az érdeklőknek Sinka László a „Matrica” Múzeumban tartott előadásán.
Megszólaló: Sinka László – előadó, alpolgármester, képviselő

SZAK STÚDIÓS KIÁLLÍTÁS
A SZAK Stúdió, vagyis a Százhalombattai Alkotók Köre legújabb alkotásaikkal várják mindazokat a művészetkedvelőket, akik a BKK Lépcső galériájában megtekintik a legújabb kiállításukat.
Megszólaló: Fazekas Levente – képzőművész, a SZAK Stúdió vezetője

JENEI GÁBOR
Jenei Gábor, a budapesti Madách Színház színművésze számos musical és operett főszerepet alakított már Budapesten és vidéki színházakban egyaránt – a színpad a mindene és ezzel régi vágya teljesült. A Batta Balett Stúdió növendékei számára rendezett tanévzáró gálán fellépett Jenei Gábor is, aki ugyan a két dal során egyedül állt a BKK színpadán, ám mégis igazi színházat „varázsolt” a közönség elé.
Megszólaló: Jenei Gábor – színművész