Paletta

Adás időpontja: 
2016. május 02, hétfő, 19:15
Leírás: 

A Szépség és a szörnyeteg című mesejátékkal, Viking kiállítással és Százhalombatta településfejlesztéséről szóló előadással is várjuk legújabb Palettánk nézőit

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Április 29. – a Tánc világnapja
A „Balett Shakespeare-jeként” ismert francia táncos-koreográfus, Jean-Georges Noverre a 18. század második felében reformálta meg a tánc alapjait, bár annak idején meglehetősen forradalminak számítottak tézisei. Szakítani akart ugyanis a hagyományos balett addigi szabályaival, a táncot szerette volna a színház műfajához közelíteni, saját koreográfiáit zenével, díszlettel és rendezői ötletekkel gazdagította. Ő teremtette meg a cselekményes balettet, amelyben a drámai mondanivaló a tánc központi elemévé vált. Ma úgy tekintenek Noverre-re, mint az egyetemes táncművészet megújítójára. Ám a Tánc világnapja nem csak az emlékezésre és az ünneplésre szolgál. Legfőbb célja a népszerűsítésen túl, hogy arra ösztönözzék a kormányokat, tegyék a táncot az oktatási rendszer szerves részévé, adjanak a műfajnak hivatalos kereteket, vegyék be a törvényhozásba, valamint támogassák.

MOZDULJ
A Mozdulj Tehetségfejlesztő program keretében és a Tánc világnapjához kapcsolódóan táncosokkal és számos érdeklődővel telt meg a Szent István tér április 28-án. A főszervezővel, Papp János táncművésszel a megmozdulás után beszélgettünk.
Megszólaló: Papp János J.P. – főszervező, táncművész

SZÉPSÉG ÉS A SZÖRNYETEG
A Nektár Színház Szépség és a Szörnyeteg című mesejátékának alapja egy orosz népmese, „A bíbor Rózsa”. A klasszikus mesében a jó megküzd a rosszért, vagyis a megátkozott Hercegért küzd Szépség. A történet egyszerű, mégis magával ragadó és kimondja az örök igazságot: „A szeretet soha el nem múlik!” A Nektár Színház társulatának előadását két nap alatt több mint 700 kisiskolás nézte meg a BKK színháztermében.
Megszólaló: Borbély Viktória – társulatvezető, színésznő

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Május 7. – Gary Cooper születésnapja (1901)
Gary Cooper Frank James Cooper néven született kétszeres Oscar-díjas amerikai színész, aki természetes, hiteles és közérthető alakításainak köszönhetően vált híressé. Pályafutása harminchat éve alatt nyolcvannégy játékfilmben játszott fontosabb szerepet. Ő volt az egyik vezető amerikai filmsztár a némafilmkorszak leáldozásától egészen a klasszikus hollywoodi aranykor végéig. Színészi teljesítménye a férfi és a női nézőknek egyaránt elnyerte a tetszését. Filmes szerepeinek köszönhetően hosszú színészi pályafutása alatt ő jelenítette meg az ideális amerikai hőst. Pályafutása során ötször jelölték Oscar-díjra a legjobb férfi főszereplő kategóriában, melyből két díjat kapott a York őrmester és a Délidő című filmekben játszott szerepeiért és 1961-ben kiérdemelte az életműdíjat is. Huszonhárom egymást követő évben a tíz legismertebb férfi filmszínész és tizennyolc éven keresztül a legjobban fizetett színészek közé tartozott. 1999-ben az Amerikai Filmintézet az elmúlt száz év legnagyobb hollywoodi filmsztárjai közé választotta, ahol az előkelő 11. helyre rangsorolták a férfiak listáján.

VIKING KIÁLLÍTÁS
A vikingek skandináv származású kereskedők, hajósok és harcosok, akik a 8. és a 11. század között indultak rablóportyáikra vagy hódító hadjárataikra. A viking szó nem egy adott nemzetet jelölt, hanem inkább egy bizonyos foglalkozást és valószínűleg skandináv eredetű, mivel a korabeli írásokban Skandinávián kívül ritkán használták. Ha így van, akkor a vik szóból származhat, ami patakot, beömlőhelyet, kis öblöt jelent, nem véletlenül, hiszen az öblök természetes búvóhelyek lehettek a kalózok számára. De eredeztetik a viking szót a víkja (vagyis fordul, mozdul) és a wikan (fóka) szavakból is. Bárhonnan is ered a szó – a vikingek napjainkban is „népszerűek” és akár kiállítás is születhet a kultúrájukból… A következő percekben a Százhalombattai Széchenyi István Szakközépiskola és Gimnázium emelt szintű rajztagozatának a BKK Galériájában nyílt kiállítására kalauzoljuk el Önöket.
Megszólaló: Regős Ágnes – rajztanár

TELEPÜLÉSFEJLESZTÉS
Oláh M. Zoltán szerint a településfejlesztés mindig együttműködés eredménye; a tudatos tervezésnek, a kreativitásnak és a fejlődési lehetőségek felismerésének pedig óriási szerepe van az életünkben. Erről is beszélt a hallgatóságnak városunk főépítésze a HBVK-ban tartott „Százhalombatta településfejlesztése” című előadásán.
Megszólaló: Oláh M. Zoltán – főépítész

A HÖLGY FECSEG
Alice vénkisasszony igazi „régi bútordarab”, a jegyzői iroda alkalmazottja és egy nap főnökét hátában késsel, holtan találja az íróasztal mellett. Megérkezik a felügyelő, aki náthás és mogorva, mert betegen kirángatták az ágyából. A megfázás tünetein és a nyomozati munka nehézségein felül szegény felügyelőnek még Alice kisasszonnyal is meg kell küzdenie, aki régi ismerősét véli felfedezni a detektív személyében és mint autodidakta nyomozó a haláleset kivizsgálásában is lelkesen „segít”. Erről szól a budapesti Játékszín „A hölgy fecseg és nyomoz” című krimi vígjátéka, amelyet a BKK bérletes színházi közönsége láthatott Százhalombattán.
Megszólaló: Vári Éva – Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművésznő, érdemes és kiváló művész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Május 4. – Szent Flórián napja
Szent Flórián a tűzoltók védőszentje, nem véletlenül lett az, hiszen a legenda szerint imádságával már gyermekkorában megmentett egy égő házat az elhamvadástól. Szent Flórián a római légióban századosként szolgált. A 3. század második felében élt, ekkor vette fel a keresztény hitet. A kor viszonylag békésen telt, ezért Flórián békésen vett búcsút a hadseregtől. Tisztelete az újkorban élénkült meg és elsősorban Közép-Európára volt jellemző. Patrónusuknak tekintették más, tűzzel dolgozó mesterek is: sörfőzők, fazekasok, kovácsok, pékek, kéményseprők.

JAZZ ÉS SOUL EST
A Százhalombatta főterén található és nemrégiben megújult szórakozóhely adott otthont annak a Soul és jazz koncertnek, amelyen Szabó Bisztricsány Beatrix hangjával, Radics Béla pedig zongorajátékával varázsolta el a közönséget.
Megszólaló: Szabó Bisztricsány Beatrix – énekesnő