Paletta

Adás időpontja: 
2014. november 24, hétfő, 19:15
Leírás: 

Az elmúlt hét több kulturális előadását, a Száz Halom kiadvány bemutatóját és gyermekprogramokat is felidézünk legújabb Paletta című műsorunkban

ZSIRÁFOS MATRICA MŰHELY
Ludwik Jerzy Kern: A zsiráf a fényképésznél c. verse – mely így kezdődik: Fénykép kellett a zsiráfnak, fényképészhez ment vasárnap – volt a legutóbbi „Matrica” Műhely foglalkozás kiindulópontja; így a gyerekek ezúttal fényképezkedtek és zsiráfot is készítettek.
Megszólaló: Tóth Zsuzsanna – foglalkozásvezető, múzeumpedagógus

ÁGACSKA
Csukás István Kossuth-díjas költő, író – egészen fiatalon – az 1960-as évek közepén fordult a gyermekirodalom felé és verseskötetei mellett egyre-másra jelentek meg gyermekregényei, mesekönyvei, verses meséi. Olyan halhatatlan mesefigurákat teremtett meg, mint például Mirr-Murr, Pom-pom vagy Süsü, a sárkány. Kevésbé ismert, ám annál inkább szerethető mesehőse Ágacska, aki nem igazán tudja, ki is ő. Biztos, hogy nem virág, nem lepke, nem gomba, nem kacsa és nem is béka. Azt mondják, leginkább az emberre hasonlít. Csukás István Ágacska című mesejátékát a Körúti Színház művészei és a Kiskörúti Színisulisok közös előadásában láthatta a százhalombattai közönség.
Megszólaló: Placskó Emese – színésznő, Makai Sára – színisulis növendék

MANÓ MŰHELY GYEREKEKNEK
Varró Ágnes hónapról, hónapra, minden alkalommal más és más alkotnivalóval lepi meg a HBVK-ba érkező gyerekeket. Kameránkkal a legutóbbi Manó Műhelyen jártunk, hogy megmutathassuk Önöknek, ezúttal mit készítettek.
Megszólaló: Varró Ágnes – foglalkozásvezető, kézműves

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
November 30. – Mark Twain születésnapja (1835)
Mark Twain – eredeti nevén Samuel Langhorne Clemens – amerikai író, újságíró, humorista pályáját a bátyja újságjánál kezdte, majd az újságírást egy kis időre „lecserélte” egy egészen másra, hiszen egy folyami gőzhajón dolgozott, sőt, volt aranyásó is, ám mindig visszatért az íráshoz. A Mark Twain álnevet először 1863. február 3-án használta. Az álnév egy folyami hajós szakkifejezés, helyesen írva mark two és a mélységmérő rúdon a második vonást jelentette: ez volt a minimális mélység a gőzös biztonságos haladásához. Samuel már Mark Twain néven lett ismert, legismertebb művei: a Koldus és királyfi, A lóvá tett város, a Tom Sawyer kalandjai, az Élet a Mississippin és a Huckleberry Finn kalandjai. Mark Twain ünnepelt hírességként halt meg. Életműve sok amerikai íróra volt hatással. Ernest Hemingway mondta róla: „Az egész amerikai irodalom Mark Twain egyetlen könyvéből ered, a Huckleberry Finn-ből ... Előtte semmi sem volt. Azóta sem írtak ilyen jót.”

SZÁZ HALOM
Száz halom őrzi az álmuk címmel az első világháború centenáriumára készült el a Hírhalom Könyvek legújabb kötete, melynek ünnepélyes bemutatója előtt, a kiadvány szerkesztőjével, Jankovits Mártával beszélgettünk.
Megszólaló: Jankovits Márta – a kiadvány szerkesztője

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Hálaadás Napja
A Hálaadás Napja az angolszász kultúra egyik legfontosabb ünnepe. Az Amerikai Egyesült Államokban, ahol az egyik legfontosabb ünnepnek számít, november hónap negyedik csütörtökjén, Kanadában pedig október második hétfőjén tartják. A hagyományok szerint az őszi betakarítások után hálát adnak a termésért Istennek. A hálaadás napja elsősorban az élet ünnepe, a jó dolgokról való megemlékezés, a köszönetnyilvánítás, a közösségi ima, a vidám családi együttlét, a jótékonyság és az áldások élvezetének napja és az apró figyelmességek, ajándékok sem maradhatnak el ilyenkor. A közvélemény-kutatók szerint az Egyesült Államokban a hálaadás az egyetlen olyan nagy ünnep, amit az emberek mindenképpen igyekeznek családjuk körében eltölteni – még ha ehhez hosszú utat is kell megtenniük.

MAKOVETZ-ÉLETMŰ
1992-ben épült fel Makovecz Imre világraszóló Magyar Pavilonja a Sevillai Expón, amely szinte azonnal nemzeti jelképpé vált. Tíz évvel később ennek az épületnek az üzenete inspirálta a szervezőket arra, hogy megrendezzék az első Héttorony Fesztivált, melynek – immár második alkalommal Százhalombatta is helyet adott.
Hét torony, tíz kiállítás, húsz helyszín, huszonöt koncert, ötven előadó, száz művész – így lehetne az idei fesztivált összefoglalni. Városunkban a három részből álló program a Makovecz szellemiségét idéző, életművét és annak hatásait bemutató előadással kezdődött a BKK Kamaratermében, Csernyus Lőric Ybl-díjas építész előadása „A nomád nemzedéktől a velencei biennáléig” címet kapta.
Megszólaló: Csernyus Lőric – előadó, Ybl-díjas építész

NAGYVÁROSI BÚJDOSÓK
A Héttorony legenda szimbolikája számos alkalommal feltűnt a magyar kultúrtörténetben. A Héttorony fesztivál szervezői számára a Kárpát-medence népi műveltsége, kollektív emlékezete és kreativitása, valamint a Mester, Makovecz Imre épületei és szellemi hagyatéka jelentik azt a kincset, amit a Héttorony magában rejt Bécs, Kassa, Munkács, Brassó, Újvidék, Zágráb és Maribor tornyai között. Az idén a százhalombattai állomás fő programeleme a Nagyvárosi bujdosók című táncszínházi előadás, a Nagyvárad Táncegyüttes műsora volt a BKK színháztermében.
Megszólaló: Dimény Levente – a Nagyvárad Táncegyüttes igazgatója

GÓBÉ ZENEKAR
Miközben érkeztek a Nagyvárad Táncegyüttes előadására a nézők, a BKK előterében a Góbé zenekar muzsikáját hallgathatták, majd a formáció tagjai a táncszínházi produkciót követően táncházzal várták az érdeklődőket.
Megszólaló: Vizeli Máté – brácsa, hegedű, koboz, gitár, Csasznyi Imre – basszprímtambura, ének, brácsa