Paletta

Adás időpontja: 
2014. április 14, hétfő, 19:15
Leírás: 

VERS-ÉS PRÓZAMONDÓ GÁLA
A Hamvas Béla Városi Könyvtár gyermekkönyvtára idén is megrendezte a Városi vers- és prózamondó versenyt, ám ebben az évben – kapcsolódva a Versünnep Alapítvány és a Bánffy György Kulturális Szalon Versünnep 2014 elnevezésű programjához – a családhoz, ill. az I. világháborúhoz köthető vagy kortárs művekből kellett választaniuk a gyerekeknek. A Pártok Háza dísztermében, a Gálán került sor a nyertesek jutalmának kiosztására, valamint az első helyezettek újra előadták azt a művet, amivel a versenyen helyezést értek el.
Megszólaló: Spánitz Éva – főszervező, gyermekkönyvtáros

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Április 16. – Charlie Chaplin születésnapja (1889)
125 éve született Sir Charles Spencer Chaplin – közismertebb nevén Charlie Chaplin – angol filmrendező, forgatókönyvíró, színész, zeneszerző, vágó, filmproducer. A toprongyos csavargó figurájának születése 1914. január 5-én történt, amikor Chaplin belépett a Keystone stúdió ruhatárába és az ismert felszerelésben (sminkben, mozgással, ruhában) jött ki onnan. Filmjeiben nemcsak főszereplő volt, sokszor ő írta, rendezte filmjeit, zenét szerzett vagy producerkedett. Valószínűleg Chaplin volt a legkreatívabb, legnagyobb hatású személyiség a némafilm világában. Munkássága 65 évet hidalt át, a viktoriánus korabeli Anglia mulatóinak színpadától kezdve szinte haláláig folyamatosan dolgozott.

IRODALMI EA ISKOLÁSOKNAK
A magyar költészet egyik legkiemelkedőbb alakja, József Attila tiszteletére 1964 óta a költő születésnapján, április 11-én ünnepeljük a költészet napját. E naphoz kapcsolóan a BKK Kamaratermében „Vidám és jó volt…” címmel Galkó Balázs színművész és Márta István zeneszerző tolmácsolásában József Attila verseket hallhattak az irodalomkedvelő diákok és tanáraik.
Megszólaló: Galkó Balázs – színművész; Márta István – zeneszerző

SZERZŐI EST
A Költészet Napja előestéjén a HBVK-ban a százhalombattai alkotó, Fazekas István szerzői estjére, két legújabb kötetének bemutatójára várták az érdeklődőket.
Megszólaló: Fazekas István – költő, író

KONTRASZTOK
„Nem vagyok semmi.
Sose leszek semmi.
Nem is akarok lenni semmi.
De azért a világ minden álma belém szorult…”
Ez az idézet volt a mottója a Sérültekért Alapítvány idei költészetnapi műsorának, amely a kontrasztokról szólt. Fehér és fekete, minden és semmi, lét és nemlét egymásnak feszülő ellentéte, egymást kiegészítő harmóniája jelent meg zenékben, versekben, táncokban, mozdulatokban.
Megszólaló: Rédli Éva – drámapedagógus

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Április 15. – Madame de Pompadour halálának évfordulója (1764)
250 éve halt meg Jeanne-Antoinette Poisson – közismertebb nevén Madame de Pompadour, XV. Lajos „hivatalos” szeretője. Jeanne-Antoinette a király fiának házassága alkalmából rendezett maszkabálon keltette fel XV. Lajos érdeklődését. Ezt követően egyre gyakoribb vendég volt a versailles-i kastélyban, majd miután a király megajándékozta a Pompadour márkinője címmel, hivatalosan is bemutatták az udvarnál. Madame de Pompadour befolyásos szerepet töltött be az udvarban, beleszólhatott az államügyekbe és a külügyekbe is. Bőkezűen pártfogolta a művészetet és tudományt. Nehezen őrizte meg helyét a király szívében, folyamatos intrikáknak volt kitéve. Egészsége folyamatosan romlott, már a csodatévő krémek és az ólmos púder sem segített. A király hamar kiheverte elvesztését, ebben új szeretője is segített neki.

RÓMEÓ ÉS JÚLIA
Rómeó és Júlia mélységesen fájdalmas és felemelően üdvözítő története az idők mélyébe vesző régi legenda, melynek számtalan változata, újraköltése ismert. Mégis elsősorban Shakespeare nevéhez fűzzük, aki utánozhatatlan szenvedéllyel formálta meg és vitte színre évszázadokkal ezelőtt saját színtársulatával a drámairodalom méltán leghíresebb alkotását, a Rómeó és Júliát. A Turay Ida Színház társulatának előadásában, a BKK Diákszínházi bérletének „tulajdonosai”, közel 400 diák láthatta a Rómeó és Júliát, a veronai szerelmesek történetét.
Megszólaló: Magyar Tímea – színésznő; Kurkó József – színész

SIKERKÓD
Szalay Ádám miközben kereste a saját “sikerének kódját” számtalan könyvet végigolvasott és számtalan szemináriumot végighallgatott. Majd miután rájött, hogy nagy vonalakban minden tréner ugyanazt tanítja, már csak választania kellett: megkeresni azt a módszert amely a leggyakorlatiasabb, a leginkább kézzel fogható. Ebből született meg a Sikerkód, amelyet a BKK Kamaratermében tartott előadásán résztvevők is megismerhettek.
Megszólaló: Szalay Ádám – előadó, televíziós újságíró

QUEEN OF THE DANCE – BEHARANGOZÓ
Mai műsorunk zárásaként egy fergeteges tánc-showhoz szertnénk kedvet csinálni Önöknek. Catherine Gallagher áll a “Queen of the Dance” elnevezésű szuperprodukció élén, ami már csak amiatt is kivételes, mert a világon egyedüliként koreografál és vezet nőként ír sztepp tánctársulatot. Az előadás egyszerre tartalmaz autentikus ír elemeket és Catherine izgalmas, újszerű, modernebb zenei alapokra helyezett koreográfiáit. Íme az ízelítő!