Paletta

Adás időpontja: 
2021. február 08, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban bepillantottunk a B-Cool Dance online táncóráiba és egy fogtechnikus, különleges, miniatűr fémszobrait is bemutatjuk nézőinknek

B-COOL ONLINE
Mészáros Gábor vezetésével városunkban, 2009-ben, 19 fővel indult el a táncoktatás, majd a B-Cool Dance Team egyre csak bővült és – 2013 márciusától a Százhalombattai Városi Ifjúsági Sport Egyesület táncszakosztályához csatlakozva – egyre több és több korosztállyal, ill. csoporttal kezdtek el dolgozni. Tánckedvelő, kezdő, haladó, kisversenyző, versenyző – mindenki számít a B-Cool-nál, még akkor is, amikor csak a technika segítségével van lehetőségük együtt táncolni.
Megszólaló: Mészáros Gábor – vezetőedző;
Farkas Eszter Kata – edző, táncos;
Brunner Kristóf – táncos

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Február 12. – Charles Darwin születésnapja (1809.)
Charles Darwin angol természettudós, biológus, az evolúcióelmélet egyik kidolgozója és névadója volt. A darwinizmus fogadtatása a várakozásoknak megfelelően elutasító volt, ám „A fajok eredeté”-ben foglalt eszmék gyorsan utat törtek maguknak. Érdekesség, hogy 1872. május 24-én a Magyar Tudományos Akadémia is tagjává választotta Darwint, egy évre rá a könyv már magyarul is megjelent. A radikálisan új gondolatok gyors térnyerése egyrészt annak köszönhető, hogy teljes címe – A fajok eredete természetes kiválasztás útján, vagyis az előnyös válfajok fennmaradása a létért folyó küzdelemben – telitalálat volt, hiszen közérthetően és pontosan foglalja össze a lényeget, másrészt meg annak, hogy maga a könyv rendkívül didaktikus, könnyen érthető. Darwin a növények tanulmányozását még az állatokról és az evolúcióról szóló munkáiban is fontosnak tartotta, sőt 1861-től, idős korában már többnyire csak botanikával foglalkozott.

BUDAPEST OSTROMÁNAK VÉGE
Budapest német megszállók alóli felszabadítására emlékezünk február 13-án, ám a szovjet erők (hivatalosan) Budapestet nem felszabadították, hanem ellenséges városként „bevették”. Ezúttal Budapest ostroma végének emléknapjáról beszél nekünk Kovács Edina történész.
Megszólaló: Kovács Edina – történész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Február 10. – Barabás Miklós születésnapja (1810.)
Barabás Miklós festőművész, a magyar biedermeier festészet legkiválóbb mestere volt az első olyan, aki képes volt festészetből megélni és ő volt az egyik legkorábbi magyar fényképész is. Barabás Miklós elsősorban portréfestőként szerzett hírnevet. A portrék között arcképek és egészalakos ábrázolások egyaránt előfordulnak. Először gyakorta kisebb rajzon vagy akvarellen örökítette meg az ábrázolni kívánt személyt. Rajztudása egészen kiemelkedő volt. A kor hősei, közszereplői mellett gyakran kérték fel gazdag nemes-, illetve polgárasszonyok megfestésére. Arcképeinek stílusa egyszerű, tárgyilagos; törekedett az arcképek egyedi jellegének kiemelésére, de modellje jellemének megjelenítésére nem. Alakjait idealizálta, de nem kirívóan. Általában kevés színt használt, ezeket azonban kiváló érzékkel; képeinek színharmóniája kiemelkedő. Vizuális memóriája is irigylésre méltó volt. Egy közismert történet szerint egyszer harminchét év múltán emlékezetből készítette el valaki portréját és egy később előkerült fotográfia tanúsága szerint közel hibátlanul.

ILKA GÁBOR
Ilka Gábor eredeti szakmája fogtechnikus. 1994 óta készíti apró szobrait speciális technikával: különböző minőségű viaszból. Forrasztópákával cseppenként alakítja ki az alapfigurát, utána formálja a mozdulatot. Minden negatív kiöntőforma egyedi darab, így az apró, 2-3 cm-es fémszobrok is. Legutóbb – tavaly szeptemberben – a martonvásári Óvodamúzeumban nyílt kiállításán jártunk, most pedig – az Érdi Művészeti Díjas – Ilka Gábort az otthonában látogattuk meg.
Megszólaló: Ilka Gábor – szobrászművész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Február 14. – Bálint / Valentin nap
Február 14-ét, a szerelem ünnepét sokan úgy tartják számon, mint Valentin napot, holott a mi naptárunk szerint ez valójában Szent Bálint napja. Bálint a Valentin név magyar megfelelője, viszont nyugati hatásra a Valentin nap elnevezés vált divatosabbá. Az ünnepek azonban ugyanazon szent nevéhez kötődnek és ugyanarra az ókori ünnepre vezethetők vissza. Az ókori Rómában a február 14-e körüli napokban tartották Lupercalia (vagy Februa) elnevezésű vallási ünnepet. A tisztító szertartásokból és termékenységi rítusokból álló ünnep célja az volt, hogy kiengeszteljék a farkas alakú, rosszindulatú Lupercus istent. Ennek érdekében a papok szíjakkal ostorozták a fiatalokat (főleg a nőket), hogy a rituális verés tisztulást és termékenységet hozzon. Voltak azonban kellemesebb részei is a termékenység ünnepének. A fiatal leányok Júnó, a házasság istennőnek templomába mentek, hogy szerelmi jóslatot kapjanak jövendőbelijük kiválasztásához, a férjek pedig virágot ajándékoztak a feleségeknek. Az ifjú férfiak pedig tombolát húztak a még hajadon nők neveivel. Az így létrejövő párok egy ideig egymással jártak és előfordult, hogy valóban egymásba szerettek.

A WIMPFFEN CSALÁD
Helytörténeti kalandozások sorozatunk legutóbbi részét úgy zárta Lehoczki Zsuzsanna történész, hogy Baumgarten Páltól gróf Wimpffen Siegfried 1893-ban megvásárolta a „Baumgarten puszta” elnevezésű birtokot, melyet később – felesége tiszteletére – átkeresztelt Franciska-pusztára.
Megszólaló: Lehoczki Zsuzsanna – történész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
A szerelem ünnepe
A szerelem ünnepének mai elnevezése egy római pap, Szent Valentin (vagyis Szent Bálint) nevéhez fűződik, aki 269 vagy 270 február 14-én halt mártírhalált, pont azon a napon, amikor a pogány szerelmi sorsjátékokat is tartották. Az egyik legenda szerint Szent Valentinnak azért kellett meghalnia, mert a vallásüldözés idején nem adta fel a kereszténységet. A börtönben töltött idő alatt pedig üzenetet küldött barátainak, hogy szereti őket és ne felejtsék el őt. A történet egy másik változata alapján, Szent Valentint Claudius császár börtönöztette be. A császár megtiltotta, hogy a fiatal férfiak házasodjanak, úgy gondolta ugyanis, hogy a nőtlen férfiakból jobb katonák válnak. A császári tiltás ellenére azonban Valentin keresztény szokás szerint összeadta a fiatalokat. Bár a mártírhalált halt papot hivatalosan nem avatták szentté, a pápa 496-ban elrendelte, hogy az addigi pogány Luperkalia ünnep helyett február 14-én Szent Valentinre emlékezzenek. Azóta ez az ünnep fokozatosan a szerelmes üzenetek napjává vált és Szent Valentin lett a szerelmesek védőszentje.

MARTINA NINCS EGYEDÜL
Tavaly szeptemberben Mülhauser Martina Rózsa György gitáros zenésztársával együtt adott koncertet a Gátőrházban. Martina már akkor is mesélt nekünk arról, hogy megalakították a „mARTina nincs egyedül” nevű formációt. A zenekar saját dalokat játszik, elgondolkodtató szövegek és igényes zene jellemzi alkotásaikat. Két dalukhoz már videoklip is készült – ennek kapcsán beszélgettünk Mülhauser Martinával.
Megszólaló: Mülhauser Martina – gitáros-énekes, dalszerző