Paletta

Adás időpontja: 
2021. február 01, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban folytatatjuk a történelmi érdekességeket bemutató sorozatunkat, megismerhetik a J. P. Company Egyesület munkáját, és egy elsőkötetes írónőt is bemutatunk

J.P. ONLINE
A J.P. Company Egyesület 2009-ben jött létre, de ezt megelőzően 2 évvel már a táncosokkal elkezdte a közös munkát Papp János, a Budapesti Operettszínház egykori táncosa és koreográfusa. A kezdetektől az volt a cél, hogy a gyerekek mozgáskultúráját, koncentrációs készségét, kitartását és csapatszellemét fejlesszék, a fiatalokat mozgásra ösztönözzék, akár már óvodás kortól és – napjainkban, a megváltozott helyzetben – akár online is…
Megszólaló: Papp János – tánctanár, koreográfus

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Február
Február (régiesen Februárius) az év második hónapja a Gergely-naptárban, szabályos években 28 napos, szökőévekben pedig 29 napos. A 18. századi nyelvújítók a februárt az enyheges névre keresztelték át. A népi kalendáriumban pedig böjt előhava (vagy másképpen böjtelő hava) néven szerepel. A január és a február volt az utolsó két hónap, amit hozzáadtak a római naptárhoz, mivel az ókori rómaiaknál ez a téli időszak eredetileg nem kapott hónapot. Február a nevét Februusról, a megtisztulás római istenéről kapta, illetve a hozzá kapcsolódó Februa ünnepről, amely február 15-én zajlott. Hagyományosan februárra esik a farsang időszakán belül a legtöbb bál, mulatság és lakoma.

SZENT BALÁZS
Szent Balázs vértanú püspök emlékezete különösen a névadásban és a népszokásokban él elevenen. Ünnepét a 12. század óta tartják február 3-án, halálának évfordulóján. Kovács Edina történész ezúttal Szent Balázsról beszél nekünk.
Megszólaló: Kovács Edina – történész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Február 30-a
Február 30-a a mai naptárakban nem létező nap. A Gergely-naptárban és a korábbi julián naptárban a február valójában 28 napos, szökőév esetében pedig 29 napos hónap. Augustus császárnak köszönhető, hogy a február hónap lerövidült, mert amikor elnevezte magáról az akkori hatodik hónapot, ugyanolyan hosszúvá – 31 napossá – tette, mint amilyen július volt, és a hiba korrigálása érdekében a február hónapot 29-ről 28 napra, szökőévekben 30-ról 29-re rövidítette. A történelem során a Szovjetunióban kétszer, Svédországban pedig egy alkalommal előfordult, hogy jegyeztek február 30-át. Tizenkét alkalommal viszont még a Római Birodalomban is 30 napos volt a február, azonban maga a „február 30-a” megnevezés jóval későbbről származik.

BAUMGARTEN CSALÁD
A Baumgarten-díj a Baumgarten Ferenc Ferdinánd által alapított irodalmi díj és jutalom volt 1929 és 1949 között. Az alapító 1923. október 17-én kelt végrendeletében döntött úgy, hogy tetemes vagyonából „komoly törekvésű, akár a szépirodalmat, akár a tudományt művelő magyar írók” részesüljenek – évdíjban, jutalom vagy segély formájában. Fennállása alatt 126 jutalmat és díjat osztott ki a Baumgarten Alapítvány. A neves Baumgarten családnak battai ’kötődése’ is van…
Megszólaló: Lehoczki Zsuzsanna – történész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Február 30-a Svédországban
1699-ben Svédországban úgy döntöttek, hogy áttérnek a julián naptárról a Gergely-naptárra úgy, hogy 1700-tól negyven éven át elhagyják a szökőnapokat. 1700-ban tehát nem volt szökőév Svédországban, de a tervektől eltérően ez volt az egyetlen módosított év, mivel az 1704-es és 1708-as éveket már újra szökőévként kezelték. Ebben az időszakban tehát a svéd naptár egy nappal előbbre járt a julián naptárnál, ugyanakkor tíz nap hátránya volt a Gergely-naptárhoz képest. 1711-ben elhatározták, hogy visszatérnek a julián naptárhoz. Ennek érdekében a következő évben, 1712-ben hozzáadtak egy pótnapot a február hónaphoz, amely így 30 napos lett. Ez a nap a julián naptárban február 29-nek, a Gergely-naptárban pedig március 11-nek felelt meg. Svédországban a Gergely-naptár végleges elfogadása 1753-ban történt meg.

NAGY-RAKITA MELINDA
Nagy-Rakita Melinda 2015-ben részt vett egy jobb agyféltekés írás tréningen és ott alkalma volt megtapasztalni, hogy másoknak is tetszik, amit ír és hogy ez milyen jó érzés. Aztán – ahogy Melinda fogalmaz – szabadon engedve jobb agyféltekéjét, egyre többet és többet ír. Sorra jelennek meg írásai különböző elektronikus felületeken, illetve nyomtatásban, részt vesz különféle pályázatokon és már van „önálló könyve” is…
Megszólaló: Nagy-Rakita Melinda – író

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Február 30-a a Szovjetunióban
1929-ben a Szovjetunió forradalmi naptárt vezetett be, melyben a hónapok 30 naposak voltak és a fennmaradó 5 vagy (szökőévben) 6 pótnap pihenőnap volt, amelyek – hasonlóan a francia forradalmi naptárhoz – nem tartoztak egyik hónaphoz sem. (Érdekesség, hogy ez így volt az ókori egyiptomi naptárban is, amely a mai naptár legkorábbi őse.) Az 1930-as és az 1931-es év februárja tehát 30 napos volt, azonban 1932-ben ezt a naptárat részben feladták és a hónapok visszanyerték eredeti hosszukat a Szovjetúnióban.

NÉMETH ÁDÁM
Németh Ádám 1999-ben kezdte pályáját, mint gyerekszínész a Veszprémi Petőfi Színházban. 2005-től 2010-ig a Pannon Várszínház társulatának, majd a Budapesti Operettszínház, ill. a Madách Színház tagja volt. 2019-től szabadúszóként dolgozik, így került 10 év után ismét kapcsolatba a Pannon Várszínházzal. Németh Ádámmal készült még tavaly októberben a most következő beszélgetés, akkor láthatta ugyanis a BKK közönsége a Hair című musical egyik főszereplőjeként, Bergerként.
Megszólaló: Németh Ádám – színész, táncos