Paletta

Adás időpontja: 
2021. január 11, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban bemutatunk egy újonnan indult százhalombattai táncstúdiót, érdekes riportot láthatnak a rajzmeditációról, és a szerbek karácsonyáról is beszámolunk

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Karácsony a szerbeknél
A szerbeknél a karácsonyi ünnepkört az egyházi előírások által szabályozott böjti időszak vezeti be, amelyben minden zsíros ételtől megtartóztatják magukat és csak olajon főtt leveseket, tésztát, halat fogyaszthatnak. Szenteste – a Gergely-naptár szerinti január 6-a – reggelén a családfő kimegy az erdőbe fiatal tölgyfaágért, amit este bevisz a házba, mézzel beken, búzaszemekkel meghint; ez pogány eredetű, de ma már a fiatal Krisztust szimbolizáló jelkép jelzi a karácsonyi ünnepek kezdetét. Öt óra tájban pedig a harang megszólalása jelzi a Szenteste beköszöntét. A házigazda feladata a szalma bevitele, amiből a lakás minden helyiségébe tettek – jelezvén, hogy készen állnak Jézust házukba fogadni. A karácsony elengedhetetlen kelléke a kör alakú „nagy kalács” közepébe az úgynevezett rózsa kerül tésztából, ami megsütve szétnyílik. A kalács rituális ételnek számít és karácsony első napján vagy újévkor vágja fel a házigazda, miután háromszor megforgatta és meglocsolta borral. Karácsony első és második napján már nem böjtös ételt fogyasztanak, hanem pecsenyehúst; ez lehet birka-, bárány-, vagy kakassült, de a legtöbb háznál a malacsültet helyezik előtérbe. A szerb otthonokban eredetileg nem szokás karácsonyfát állítani.

SZERB KARÁCSONY
A hagyományoknak megfelelően, a százhalombattai szerb nemzetiségi közösség idén is január 6-án gyűlt össze az óvárosi ortodox templomban, ahol hagyományosan, misével, tűzzel, forralt pálinkával ünnepelték a karácsonyt.
Megszólaló: Káplán Pál – szerb ortodox plébános

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Száraz-Rudnyánszky kastély
A magyar késő-barokk építészet kiváló alkotásai közé tartozó nagytétényi Száraz-Rudnyánszky kastély a Grassalkovich-típusú kastélyok stílusjegyeit mutatja. Az A betűt formázó épülettömb északra néző díszudvaros főhomlokzatát barokk programmal alakították ki. A korszak igényei szerinti, gazdag fény-árnyék hatásokat biztosító párkányok, pilaszterek, oszlopok és fülkék tagolják, a kupolára emlékeztető tetőszerkezettel fedett középrizalit oromzatában pedig a Száraz és Rudnyánszky család címere büszkélkedik. A török hódoltság másfél évszázada alatt Tétény közvetlenül a szultán fennhatósága alá tartozott és az épületet magas rangú török tisztek lakták. 1686-ban a felszabadító harcokban mutatott vitézségéért Buchingen Ferenc kapitány kapta meg, majd az elzálogosított javakat Száraz György váltotta meg. A később bárói rangra emelt Száraz György 1716-ban kezdte meg a gazdálkodást Tétényben és hozzáfogott a kastély újjáépítéséhez, kibővítéséhez. A báró halála után veje, Rudnyánszky József lett az új tulajdonos, aki az 1778-ig tartó átépítés során reprezentatív főúri rezidenciává alakíttatta a kastélyt.

SZÁRAZ-RUDNYÁNSZKY CSALÁD
Lehoczki Zsuzsanna történész az első januári műsorunkban az Illésházy-családról beszélt nekünk. Miután Illésházy Miklós eladta Battát Száraz Györgynek, az imént látott Száraz-Rudnyánszky kastély tulajdonosai birtokolták Százhalom területét – ezzel folytatódik történelmi sorozatunk.
Megszólaló: Lehoczki Zsuzsanna – történész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Január 12. – Jack London születésnapja (1876.)
Jack London – születési nevén John Griffith Chaney – az egyik első világirodalmi rangú amerikai író, az emberi társadalom megreformálásáért küzdött, legkedvesebb szereplői vakmerő kalandorok, „éneklő” és „beszélő” kutyák, legkedvesebb színterei az erdő és a tenger voltak. Apja vándor asztrológus volt, törvénytelen gyerekeként jött a világra. Röviddel születése után anyja feleségül ment John Londonhoz, innen a Jack London név. Gyermekévei mély nyomorban, kemény munkával és szenvedélyes olvasással teltek. Dolgozott konzervgyárban, volt osztrigakalóz és fókavadász. Miután visszatért Amerikába, alkalmi munkákkal próbálkozott, majd hobó, vagyis vándormunkás lett a hadseregben. Oaklandbe visszatérve lázas tanulásba kezdett, sikeresen leérettségizett, fél évet járt egyetemre is, majd anyagi okok miatt elszegődött mosodai munkásnak, ahol őt is megérintette az „aranyláz”. Aranyat nem talált, de itt szerzett tapasztalatai alapján írta meg későbbi világhírű műveit. Jack London mintegy ötven könyvet írt, műveiből számtalan – részben ifjúsági – film és tévésorozat készült. Néhány művét még életében filmre vitték, kettőben ő maga is játszott.

REMETE SZENT PÁL
341. január 15-én született Remete Szent Pál, az első ismert nevű keresztény remete, a sivatagi atyák egyike, a 13. századi, egyetlen magyar alapítású szerzetesrend, a Pálos rend névadója, akit a pálosok szellemi ősként, példaképként tisztelnek. Kovács Edina történész ezúttal Remete Szent Pálról beszél nekünk.
Megszólaló: Kovács Edina – történész

RAJZMEDITÁCIÓ
A meditáció befelé fordulást jelent, egy olyan tudatállapotot, amikor az elménk megnyugszik, pihen, a tudatunk mégis éber. A Rajzmeditáció egy olyan kreatív, önismereti és művészetterápiás foglalkozás, ahol – a különböző minták rajzolása közben meditatív állapotban – akár előzetes rajztudás nélkül is, gyönyörű műveket alkothatunk. Bábikné Gyovai Anita környezetmérnökből lett webdesigner, aki kreatív énje fejlesztése során rátalált a Rajzmeditációra, tudását pedig már másoknak is szívesen átadja. Ahogy ő fogalmaz: „Önismereti munka ez vastagon, ceruzával, ecsettel a kézben.”

NYÍRŐ ANNA
Az Anna Dance Company egy olyan táncstúdió, ahol a show és girly dance, vagyis az amerikai táncórák világával ismerkedhetnek meg kicsik és nagyok egyaránt. Nyírő Anna 2020-ban vágott bele a nagy álmába és megnyitotta saját táncstúdióját.
Reményekkel telve indultak szeptemberben az órák, majd pár hét után – a megváltozott helyzet miatt – online órákra álltak át. Anna és a táncos lányok – a technika segítségével – így is vidáman, lelkesedéssel és kitartóan táncolnak együtt.
Megszólaló: Nyírő Anna – táncoktató