Paletta

Adás időpontja: 
2018. augusztus 13, hétfő, 19:15
Leírás: 

Adásunkból kiderül, milyen hangulatban telt a Régészeti park nyári tábora, újra átélhetjük a nyáresti retro parti hangulatát, és László Bandy körbevezet minket a SZIKE kiállításán is

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Augusztus – az Oroszlán hava
A történelem hajnalán az oroszlán nemcsak Afrikában volt honos. A fekete földrészen kívül Dél-Európától Indiáig mindenütt nagy számban élt. Az óriás macskát nemcsak azért irtotta az ember, mert a bőrét és a nyájait féltette tőle. Oroszlánt ölni egykor a férfiasság próbája volt, a törzsön belüli hatalmat igénylők rituális kötelezettsége, ami a vadászmódok és fegyverek tökéletesedésével királyi passzióvá süllyedt. Így pusztult ki e királyi vad gyorsan a civilizálódó eurázsiai élőhelyein. Mielőtt azonban ez bekövetkezett volna, mint a királyok állata és az állatok királya jelképpé nőtt és mivel a királyság intézményét égi eredetűnek hirdették, a királyok pedig a Nap fiának tekintették magukat, az aranysörényű ragadozó napjelképpé lett. Mint ilyen, nemcsak a szakrális és profán művészetekben jutott főszerephez, hanem a közelmúlt népművészetében is, ott is, ahol élő oroszlánt nem láttak soha.

EGYIPTOMI TÁBOR
Sokak szerint Egyiptom a világ egyik legvarázslatosabb országa. Lenyűgöző építészeti emlékek tanúskodnak a Nílus menti ország több ezer éves történelméről és egyedülálló kultúrájáról. E varázslatba tekinthettek be egy, ill. két hét alatt azok a gyerekek, akik részt vettek az idei Tematikus kézműves táborban, amely ezúttal az egyiptomi kultúra megismeréséről szólt.
Megszólaló: Nagy Rozália – táborvezető;
Szatmári Kristóf – segítő;
Pozsgai Vicus – segítő

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Augusztus 13. – Világosi fegyverletétel (1849.)
A világosi fegyverletétel az 1848-49-es forradalom és szabadságharc végét jelentette. Az orosz beavatkozást követően már csak idő kérdése volt, a jelentős túlerő miatt, a szabadságharc bukása. Az utolsó jelentős momentum a Temesvári csata volt, amely után már csak két út maradt a magyarok előtt. A teljes megsemmisülés vagy a megadás. A magyar hadakat Görgey Artúr vezette, ezért a tettéért a történelem sokáig árulóként kezelte. Megítélése sokat változott, az utókor ugyanis megértette, hogy abban a történelmi helyzetben nem tehetett mást. 1949. augusztus 13-án, hétfői napon Világosnál tette le a fegyvert a magyar honvédsereg Rüdiger orosz tábornok előtt. A magyarok megadásának módja bizonyos szimbolikus jelentést is hordozott. Görgey ezzel kívánta jelezni, hogy a magyarokat nem a Habsburg Birodalom, hanem a cári haderő győzte le.

RÉGÉSZETI PARK HELYSZÍN
Magyarország első őskori szabadtéri múzeuma, a Régészeti Park1996-ban nyitotta meg kapuit azzal a céllal, hogy betekintést nyújtson a bronzkori és a vaskori élet mindennapjaiba. De a Régészeti Park nem csupán a múlt iránt érdeklődők számára remek ’helyszín’ – akár a kórusmuzsika kedvelőit is szívesen fogadják itt.
Megszólaló: Takácsné Németh Gabriella – régész, muzeológus

FÁRA MÁSZNI VOLNA JÓ!
Egy tanulmány szerint a fára mászás és a hasonló dinamikus mozgásformák 50 százalékkal növelik a memóriakapacitást gyerekkorban. „Fára mászni volna jó!” – ezt a címet kapta az idei első tábor a Régészeti Parkban, amelynek a záróeseményére mentünk kameránkkal.
Megszólaló: Tóth Zsuzsanna – táborvezető, múzeumpedagógus

KÚRIA
Az 1980-as években az akkori tanácselnök-helyettes, Ferenczi Illés kezdeményezte, hogy jöjjön létre helytörténeti gyűjtemény Százhalombattán. 1984-ben került a városba Poroszlai Ildikó régész, muzeológus, aki Ferenczivel megvalósította közös álmukat, a „Matrica” Múzeumot. 1987 decemberében nyílt meg az első kiállítás egy XIX. század végi kúriaépületben. Ezt az épületet a városi önkormányzat 2005 és 2007 között felújította – a régi épület történetéről mesélt nekünk Balpataki Katalin történész.
Megszólaló: Balpataki Katalin – történész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Augusztus 24. – Jean-Michel Jarre születésnapja (1948.)
70 éve született Jean-Michel Jarre francia zenész, zeneszerző, a popzene történetének egyik legkreatívabb alkotója, akinek a kilencvenes évek közepéig több mint 75 millió lemeze kelt el világszerte. Alkotásainak stílusát és zeneművészeti jelentőségét tekintve nehéz besorolni. Apja, Maurice Jarre Oscar-díjas zeneszerző volt, így akár gondolhatnánk, hogy egyértelmű volt a zenei pályája, de szülei 5 éves korában elváltak. Apja az Egyesült Államokba ment. A kis Jean-Michel anyjával és a nagyszülőkkel maradt Lyonban. Azért zenei téren is maradt segítség, a nagypapa részéről, aki gyönyörűen játszott oboán. Jean-Michel ötévesen kezdett el zongorázni, de klasszikus zeneelméleti tanulmányait hamar abbahagyta és a jazz felé fordult. Majd tanulmányait a párizsi konzervatóriumban végezte, de a kezdeti, útkereső próbálkozások nem arattak sikert. 1975-ig főleg film- és színházi zenéket, balettzenét, elektronikus operát, ill. pop-rockos dalokat komponált. Majd az otthonában lévő stúdióban felvett Oxygène című dala hirtelen a szupersztárok közé emelte. Az Oxygène példa nélkül álló nemzetközi sikert ért el, zenei szerkezetével és hangszerelési formáival valóságos zenei forradalmat indított el a popzene történetében.

SZIKÉS KIÁLLÍTÁS
László Bandy1984 óta tanít rendszeresen különböző művészeti iskolákban, szakkörökben, de – saját bevallása szerint – már ezt megelőzően, a nyári táborokban szeretett bele a tanításba és ma már tudja, hogy ez a fő hivatása, legfontosabb alkotóterülete. László Bandy a SZIKE, vagyis a Százhalombattai Ifjúsági Közművelődési Egyesület felnőtt táborait 1990 óta szervezi és vezeti – a legutóbb ’végeredményét’ mutatjuk meg most Önöknek.
Megszólaló: László Bandy – táborvezető, képzőművész, tanár

RETRO TÁNCPARTI
Vannak olyan dalok, amiket ha meghallunk azonnal a fiatal vagy éppen a gyerekkorunk jut eszünkbe, vannak olyanok, amiktől egészen egyszerűen dalra fakadunk vagy éppen táncra perdülünk – ezek a zenék játszottak ’főszerepet’ a BKK idei főtéri Retro táncpartiján is, ahol Dj Gonda Jr. szolgáltatta a talpalávalót. Gonda László édesapja az első diszkós generáció elismert tagja, aki 40 éve a szakma jeles képviselője, így szinte törvényszerű volt, hogy fia követi őt. Az első, videón is rögzített „bulija” kb. 5 évesen történt, ahol nagy lelkesedéssel es elhivatottsággal konferálta fel a Modern Talkingot. majd – egy hosszabb szünet után – 1997-ben állt be aktívan a Dj-pult mögé.
Megszólaló: Gonda László – Dj Gonda Jr.