Paletta

Adás időpontja: 
2017. február 20, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban megtekinthetik, hogy miként varázsolta el az Apolló színház társulata városunk óvodásait, és bepillantást engedünk Fazekas István legújabb könyvének bemutatójába is

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Busójárás
A busójárás mohácsi farsangi népszokás, amely eredetileg a sokác nevű délszláv népcsoporthoz köthető. Ilyenkor a busók fűzfából faragott, rikító színűre festett, félelmetes álarcaikban, kereplőket forgatva, kolompokat rázva hagyományosan vidám forgataggá varázsolják a várost. A leglényegesebb, ami a busót busóvá teszi: a fűzfából faragott, hagyományosan állatvérrel festett birkabőrcsuklyás álarc, mely mögött vidám mohácsi férfiak bújnak meg. A néphagyományból mára idegenforgalmi látványosság lett és a Mohácson minden télutón megrendezett ünnepség – amely este máglyagyújtással zárul – minden évben rengeteg embert vonz. Az UNESCO 2009 szeptemberében, felvette a Mohácsi busójárást a szellemi örökség reprezentatív listájára.

BUSÓ-KÉSZÍTÉS
Az NKA által támogatott népmese-stratégiának köszönhetően az elmúlt hétvégén még ingyenes volt a hagyományos, élőszavas mesemondással, népi játékokkal és játszóházzal fűszerezett Családi mesedélután a HBVK-ban. A kézműves foglalkozás során ezúttal a busójárás volt a téma.
Megszólaló: Mundrusz Anett – foglalkozásvezető

NYAKIGLÁB, CSUPAHÁJ, MÁLÉSZÁJ
A Terülj, terülj, asztalkám! című mesejáték a Grimm-testvérek gyűjteményéből a világgá ment fiúról szól, aki útja során csodás eszközökkel gyarapodik. Az Apolló Színház előadásában ez a történet elevenedett meg legutóbb a BKK ovisoknak és kisiskolásoknak szóló előadásán.
Megszólaló: Kecskeméti Róbert – színész

FOKRÓL FOKRA
Fokról fokra – ezt a címet kapta a SZAK Stúdió legújabb kiállítása, amelyet a BKK Lépcső galériájában láthatnak a látogatók.
Megszólaló: Fazekas Levente – képzőművész, a SZAK Stúdió elnöke

AMICUS CAESARIS
Fazekas István Amicus Caesaris – Jézus perének zsidó és római jogi jellemzői című könyve a 2016. évi nemzetközi könyvfesztiválra jelent meg. A szerző Jézus meghurcoltatásának tényeit a Szentírás alapján vizsgálta és – feltehetően – jogi és teológiai tanulmányai indították a témakör ilyen, megszokottnak semmiképp nem tekinthető feldolgozásához. A HBVK-ban tartott könyvbemutatón részt vett Demeter Bence református teológus is, a könyvből pedig Brunner Márta színésznő tolmácsolásában ismerhettek meg részleteket az érdeklődők.
Megszólaló: Fazekas István – Jókai-díjas költő, író; Demeter Bence – református teológus

A BOLDOGSÁG ÚTJELZŐ TÁBLÁI
„Hivatás, egészség, szerelem – a Jelek segítenek a jó döntésben! Mire figyeljek? Mi minden lehet jel? Valóban jel, vagy csak én szeretném, hogy az legyen?
Hogyan vegyem észre az életem útjelzőit?” Ezekre a kérdésekre kaphattak válaszokat mindazok, akik meghallgatták Dr. Hoffmann Gergely orvos, terapeuta „A boldogság útjelző táblái” című előadását.
Megszólaló: Dr. Hoffmann Gergely – előadó, orvos-hipnoterapeuta, természetgyógyász

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
A busójárás eredete
Mohácson a busójárás eredetét a törökűzés legendájával is magyarázzák. A monda szerint a mohács-szigeti mocsárvilágba menekült őslakos sokácok megelégelték a török rabigát. Ijesztő álarcokba öltöztek, maguk készítette zajkeltő eszközökkel, csónakokkal átkeltek a Dunán és az éj leple alatt kizavarták a törököket Mohácsról. Ennek a mondának nem sok valóságalapja van, hiszen Mohács 1687-ben szabadult fel a török uralom alól és a sokácság nagyarányú betelepítése csak mintegy tíz évvel ezután kezdődött meg. Minden bizonnyal a balkáni eredetű sokácok korábbi hazájukból hozták magukkal a szokást, mely aztán Mohácson formálódott tovább és nyerte el mai alakját. Másik magyarázat szerint a busójárás célja a téltemetés, a télűzés volt. Az emberek ilyenkor ijesztő ruhákba bújnak, mert azt várják, hogy a tél megijed tőlük és elszalad. Az ünneplés végén a tél halálát szimbolizáló szalmabábu égetése történik és a legnagyobb mulatság farsangvasárnap van.

ROMANTIKUS VARÁZSLAT
A Százhalombattai Arany János Általános Iskola és Gimnázium Aranykapu Gyermeknevelési és Oktatásfejlesztési Alapítványa javára az idén is együtt szerveztek bált a szülők és a pedagógusok – ezúttal a romantika jegyében.
Megszólaló: Feketéné Takács Rita – pedagógus

SIR JURY KONCERT
A Sir Jury egy 2016 szeptemberében alakult garázsbanda és akkusztikus pop-rock feldolgozásokkal foglalkozik. A Nagy Könyves Beavatás című országos olvasásnépszerűsítő játék és verseny keretében a százhalombattai fiatalokból álló zenekar első önálló koncertjét adta a HBVK-ban.
Megszólaló: Ostorházi Gergely – gitáros, énekes