Paletta

Adás időpontja: 
2015. július 27, hétfő, 19:15
Leírás: 

Idén az indiai kultúrával, életmóddal ismerkedtek a táborozók a BKK tematikus kézműves táborában

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Augusztus 2. – Farkas Bertalan születésnapja (1949)
Farkas Bertalan az első magyar űrhajós gyermekkorában szorgalmas tanuló és kitűnő sportoló volt. A repülést a nyíregyházi sportreptéren szerette meg és elhatározta, hogy repülőtiszti főiskolára jelentkezik. Űrhajós kiképzését 1978-ban kezdte meg, majd 1980-ban a Szojuz-36 űrhajó fedélzetén elindult a világűrbe. Érdekesség, hogy nyolc napos űrbéli tartózkodása során egyik este (1980. május 26-án) ő olvasta fel az esti mesét a magyar gyerekeknek, sőt magával vitte a tv-macit és kislánya piros-fehér-zöld ruhás babáját is a világűrbe. Farkas Bertalan volt az első magyar űrhajós, általa pedig a magyar a hetedik nemzet, amelynek képviselője ott járt. Farkas Bertalan tevékenységével nemzetközi elismerést vívott ki Magyarországnak és a mai napig is részt vesz az űrkutatás népszerűsítésében.

INDIAI TÁBOR
A BKK 2002 óta egy kreatív szakmai csapattal szervezi a komplex tematikus kézműves gyermektáborokat a Zenálkó Etel Óvárosi Közösségi Házban. A két hét során a résztvevők sok érdekes és hasznos dolgot tanulhatnak, a foglalkozásvezetők pedig a gyerekek komplex tudásának bővítésére törekszenek. Az idén az indiai kultúrával, életmóddal ismerkedtek a táborozók.
Megszólaló: Nagy Rozália – táborvezető, művelődésszervező; Gere László – foglalkozásvezető, drámapedagógus

FÖLSZÁLLOTT A FORRÁS
„Nem áruljuk el hol vagyunk. Azt sem hogy miért. De azt eláruljuk, hogy jól vagyunk. Sok a dolog. Jövünk, megyünk, forognak a kamerák. Játszunk, beszélgetünk, énekelünk, táncolunk, ismerkedünk és amikor lehet ugrunk a Balatonba.” Sokáig csak ilyen hírek „szivárogtak ki” a Cseppforrás nyaralásáról, aztán miután leszálltak a buszról, végre kaphattunk információkat…
Megszólaló: Fábián Zsófia – táncpedagógus; Kardos Luca

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Július 31. – Segesvári csata (1849)
A segesvári csata az 1848-49-es forradalom és szabadságharc egyik jelentős csatája volt. 1849. július 31-én Segesvár és környékén a Bem tábornok vezette magyar csapatok vereséget szenvedtek az osztrák hadsereggel szemben. Bem tábornok július 1-jén érkezett Segesvárra mintegy 6000 főnyi seregével és 12 ágyúval. Itt találkozott össze a több mint kétszeres túlerővel és 30 ágyúval. A csata ágyúzással kezdődött, eleinte a magyarok voltak fölényben az osztrák és orosz csapatokkal szemben, de az egyesített seregek szétszabdalták Bem seregét, menekülni kényszerültek. Ekkor vették üldözőbe őket a kozákok. Feltehetőleg e menekülés közben esett el többek között Petőfi Sándor is. Bem egy mocsár mellett rejtőzködve élte túl a csatát.

15 ÉVES JUBILEUM
A „Matrica” Múzeum vezetésével 1998 óta folyó Földvár ásatás 2000-ben vett egy nagy fordulatot – ezt ünnepelték a Régészeti Parkban a 15 év során az ásatáson résztvevők közül mindazok, akik eljöttek. A részletekről a találkozó megnyitása előtt beszélgettünk Dr. Vicze Magdolna múzeumigazgatóval.
Megszólaló: Vicze Magdolna Ph.D. – múzeumigazgató, régész

NÁSZTOR CSALÁD
Az idén Pedagógiai Díjban Násztorné Réczey Éva részesült, aki immár 20 éve a Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola tanára. Vele és családtagjaival készültek a most következő beszélgetések, miután véget ért a Városi Pedagógusnap.
Megszólaló: Násztorné Réczey Éva – díjazott, pedagógus; Násztor Györgyné – a díjazott anyósa, ny. pedagógus; Réczey Péterné – a díjazott anyukája, ny. pedagógus; Násztor Péter – a díjazott fia

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Július 30. – Az első lóvasút átadása (1866)
Budapesten (ill. az akkor még különálló Pesten) az első lóvasút 1866. július 30-án nyílt meg és útvonala az azóta is a város egyik fő közlekedési ütőerének számító Váci úton haladt. A lóvasút kötöttpályás, lóval vontatott közlekedési eszközöket jelent és a vasúti közlekedés elődjének tekinthető. Eleinte nemcsak települések közötti közlekedésként volt használatos, hanem a városi tömegközlekedésben is. A lóvasút előnye a szekerekhez képest a nagyobb terhelhetőség, illetve a nedvességtől független használhatóság volt. A lóvasút, mint a villamos elődje átformálta nemcsak a város képét, de az emberek szokásait is, hiszen jelentősen növekedtek az utazási távolságok. Nem is csoda tehát, hogy az első budapesti személyszállító lóvasút 1866-os megnyitását követően a hálózat hihetetlen sebességgel épült ki, megteremtve a mai budapesti villamoshálózat alapját.

STREET STYLE
A Street Style Tánccsoport 2003 őszén alakult és 2008 márciusában vált hivatalosan egyesületté, vezetője Hepp Sándor európa- és világbajnok koreográfus. Az idei Százhalombattai Ifjúsági Zenei Napokon a Street Style tánccsoport bemutatóját – egy „csajos” és egy „pasis” koreográfiát is láthatott a közönség.
Megszólaló: Nagy Daniella – táncos

BATTA JAM
A „dzsemmelés”, a dzsem (angolul: jam session) legtalálóbb magyar neve: az „örömzene”. A kifejezés a dzsesszzene gyakorlatából származik. Koncertek végén, vagy hasonló alkalmakkor különböző együttesek tagjai spontánul, mintegy saját örömökre összeállva, próba és gyakorlás nélkül szabadon muzsikálnak. Az örömzenék általában ismert dallamok segítségével születnek, gyorsan megbeszélt akkordok, ritmusok segítségével, és természetesen improvizatívak. Azt mondják, egy jól sikerült jam session az élő muzsikálás legszebb pillanatai közé tartozik.
A BattaJamSession névre hallgató formáció is számos maradandó élménnyel ajándékozta meg a közönséget az idei Százhalombattai Ifjúsági Zenei Napokon.
Megszólaló: Gáspár Bence – dobos; Héring Bence – gitáros