Paletta

Adás időpontja: 
2014. december 15, hétfő, 19:15
Leírás: 

Palettánkban képző-, és népművészetet valamint az Iringó Táncstúdió évzáró gáláját is láthatják

GÖMBÖS MANÓ MŰHELY
A karácsonyfa nélkülözhetetlen elemei közé tartoznak a gömbök, amelyek változatos színűek és anyagúak lehetnek, de mind a paradicsomi fa almáját jelképezik. A HBVK-ban, a legutóbbi, elsősorban felnőtteknek szóló Manó Műhely foglalkozáson, amely igazi „paradicsom” a kézműveskedés kedvelőinek, gömbök díszítésével is foglalatoskodtak az érdeklődők.
Megszólaló: Varró Ágnes – foglalkozásvezető, textil-játékkészítő, kézműves

MARY POPPINS
Sokak szerint, a Mary Poppins című musical sikerének titka az az utánozhatatlan báj, amellyel az előadás egybeötvözi a környező világ hétköznapjait a tündérmesék varázslatával. Szabó Brigittát is nagyon megfogta ez a történet és javaslatára született meg a Mary Poppins c. zenés, táncos színdarab a százhalombattai Arany Iskola színjátszó szakköröseinek előadásában, a BKK színpadán.
Megszólaló: Szabó Brigitta, Bolla Gábor, Donászy Domos, Trojkó Gergely, Hornyák Hunor Péter 

IRINGÓÉK GÁLAMŰSORA
Südi Iringó szerint azok, akik a tánc bűvöletében élnek pontosan tudják, hogy mennyi energiát és sikerélményt nyújt egy-egy tökéletesen kivitelezett koreográfia, néhány óra felszabadult, vidám mozgás. A „tánc bűvöletében” zajlott az Iringó Táncstúdió idei évzáró műsora, amelynek ezúttal is a BKK adott otthont.
Megszólaló: Südi Iringó – táncos, táncoktató

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
December 18. – Esterházy Miklós József herceg születésnapja (1714)
Esterházy Miklós József herceg a család fraknói ágából származó kamarás, császári-királyi tábornagy, a bécsi magyar testőrség kaptánya 300 évvel ezelőtt született. Másodszülött fiúként az Esterházy-hitbizomány (vagyis a család elidegeníthetetlen vagyona) és a hercegi cím várományosa nem ő volt. Házasságkötése után kapta meg a neki járó Esterházy birtokot, a süttöri uradalmat és megkezdte Süttör (ma Fertőd) méltó rezidenciává alakítását. 48 éves korában bátyja halálát követően megörökölte a hercegi címet és ezzel együtt a család óriási vagyonát, lakhelyét azonban nem változtatta meg, maradt Süttörön és nagyszabású építkezésbe kezdett. 1766-ban elkészült a kastély épületegyüttese, amely új nevet is kapott, ekkortól nevezték Eszterházának. (Egyébként 1950-ben Süttör és Eszterháza egyesüléséből jött létre Fertőd település.) Miklós József herceget életvitele miatt a „Fényes” vagy „Pompakedvelő” melléknévvel is gyakran illették.

FÜVESEMBER
Él valahol a Bükk rejtekében egy varázslatos, öreg füvesember, aki úgy ismeri a gyógynövényeket, mint ahogy ma már kevesen. Gyerekkora óta járja az erdőket, gyűjti a gyógyító növényeket, melyek készségesen feltárják neki titkukat. Több mint 150 féle gyógynövényt ismer és alkalmaz. Gyógyteái számtalan bajra, nyavalyára adnak enyhülést. Ő Szabó Gyuri bácsi, aki Gyógynövényekkel az egészségmegőrzésért címmel tartott előadást a BKK-ban.
Megszólaló: Szabó Gyuri bácsi – füvesember

LUCA NAPI GÁLAMŰSOR
Luca napján áll a bál – ezt a címet kapta a Forrás Néptáncegyüttes évzáró gálaműsora, melyen kicsik és nagyok egyaránt színpadra léptek. A fellépések után beszélgettünk Zsille Dórával, a Pesovár Ferenc Néptáncsuli mb. igazgatójával, aki nemcsak oktatja a gyerekeket, hanem ő maga is kiskorától kezdve a mai napig táncol az együttesben.
Megszólaló: Zsille Dóra – a PFAMI mb. igazgatója

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
December 21. – Téli napforduló
A téli napforduló az a pillanat, amikor a Föld forgástengelye a legnagyobb szögben hajlik el a Nap sugaraitól. Az északi féltekén ezen a napon van az év legrövidebb nappala és a leghosszabb éjszakája, mely a csillagászati tél kezdetét jelenti. A legtöbb kultúrában, számos ősi népi szokás kapcsolódik hozzá és ünnepségek kísérik. Maga a karácsony is – melyet valószínűleg Mithrász napisten kultuszából, illetve több pogány ünnepből vett át a keresztény vallás – réges régen e naphoz kapcsolódott. Jézus születésének ünnepe csak a 4. században került december végére, előtte az ókori népek évezredeken keresztül ekkor ünnepelték azt, hogy a leghosszabb éjszaka véget érésével újra hosszabbodni kezdtek a nappalok. A karácsony szó is a téli napfordulót őrzi és számos magyar népszokás is ebben a csillagászati jelenségben gyökerezik.

TÁNCGÁLA
Évek óta hagyomány, hogy a BKK-ban működő tánccsoportok egy közös gálaműsorral zárják az évet a színházteremben – idén sem volt ez másként.
Megszólaló: Házi Tamás – a Batta Balett vezetője, táncművész, koreográfus; Bánhidi Anna - balett-növendék