Paletta

Adás időpontja: 
2014. július 21, hétfő, 19:15
Leírás: 

RÉGÉSZETI TÁBOR
„Egyszer volt egy kemence...” – ezt a nevet kapta az idei első régészeti tábor, amelyet a „Matrica” Múzeum munkatársai szerveztek. Kameránkkal a táborzáró előtt jártunk a Régészeti Parkban.
Megszólaló: Tóth Zsuzsanna – táborvezető, múzeumpedagógus

ÁSATÁS
Több mint 4000 évvel ezelőtt e táj kiváló földrajzi helyzetét felismerve már a bronzkorban embercsoportok telepedtek le ezen a területen. A számos ismert egykori település közül a legjelentősebb az, amely a Téglagyári-völgy fölötti magas parton található. Ez a földvár a környék gazdasági, politikai és vallási központja lehetett. A „Matrica” Múzeum munkatársainak vezetésével az itt folyó ásatás egy nemzetközi program része és a feltárás egy 20 m x 20 méteres szelvényben folyik, ami a tájékozódást és lelet illetve minta regisztrációt segítő 2m x 2 méteres négyzetekre van osztva. Munka közben látogattuk meg a múzeum igazgatónőjét, hogy megkérdezzük, hol tartanak a munkálatok.
Megszólaló: Vicze Magdolna PhD. – régész, a „Matrica” Múzeum és Régészeti Park igazgatója

ALKOTÓTÁBOR
Szintén az Óváros, egészen pontosan a Zenálkó Etel Óvárosi Közösségi Ház ad otthont évek óta a Benta Art Regionális Művészeti Egyesület tagjainak nyaranta, hogy itt alkossanak egy héten keresztül. Néhányukkal az alkotótábor „szépségeiről” beszélgettünk.
Megszólaló: Nagy Rozália – képzőművész; Poszpisek Márta – grafikusművész; Homolya Gábor – képzőművész; Alföldi Terézia – bőrműves, népi iparművész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Július 21. – I. Lajos magyar királlyá koronázása (1342)
672 évvel ezelőtt I. (Nagy) Lajos apjától, Károly Róberttől erős országot, stabil belső állapotokat vett át trónra kerülésekor. Erős kézzel irányította országait, uralkodása alatt Magyarország európai léptékben is nagyhatalommá vált, amit csak erősített az 1370-től kialakuló perszonálunió Lengyelországgal, a térség másik fontos államával. Lajos nem véletlenül szolgált rá a „lovagkirály” elnevezésre: uralkodását végigkísérték az itáliai, dalmáciai, litvániai és balkáni harcok, amelyekben személyesen is jeleskedett. Uralkodása második felében ismeretlen betegség – orvostörténészek szerint lepra – hatalmasodott el rajta, ami mindinkább a trónhoz kötötte. Ebben az időszakban nagyobb hangsúlyt kaptak az államszervezettel kapcsolatos változtatások és a belpolitika, a külpolitika pedig békésebb irányt vett.

OSTORHÁZY GERGELY
Az idei Óvárosi Kulturális Napok a Zenálkó Etel tanítónő tiszteletére rendezett ünnepi gálaműsorral kezdődött, mely során olyan tehetséges fiatalok léptek a Zenálkó Etel Óvárosi Közösségi Ház színháztermének színpadára, akik valamely klasszikus művészeti ágban kiváló eredményt értek el. Köztük volt Ostorházy Gergely is, aki az Ifjúsági Gitárzenekar tagja.
Megszólaló: Ostorházy Gergely – az Ifjúsági Gitárzenekar tagja

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Július 27. - Brunszvik Teréz születésnapja (1775)
Brunszvik Teréz az első magyarországi óvoda, az Angyalkert megalapítója, melyet édesanyja budai házában hozott létre. Sőt, a cselédlányok oktatását is fontosnak tartotta, így született meg az első cselédiskola is. Brunszvik Teréz egyesületet alapított az óvodák elterjesztésére és további 11 óvodát indított útjára, haláláig 80-ra nőtt ezen intézmények száma. Unokahúgával, Teleki Blankával pedig tevékenyen részt vett az első magyar nőnevelő intézet létrehozásában. Tevékenysége tehát igen sokrétű volt és jelentőset alkotott a pedagógia és közéleti tevékenység más területein is, de valamennyi közül a legmaradandóbbnak az bizonyult, amit az óvodai nevelés meghonosítása és elterjesztése érdekében tett. Brunszvik Teréz nevét viseli a martonvásári Óvodatörténeti Múzeum és kiemelkedő óvodapedagógiai munkáért Brunszvik Teréz-díjat vehetnek át az arra érdemes oktatók, nevelők.

LÜSZISZTRATÉ
Az Óvárosi Kulturális Napok zárásaként az ókori görög színjátszást idézve Arisztophanész: Lüszisztraté c. komédiáját láthatták az érdeklődők a Régészeti Parkban a Körúti Színház művészei és a Kiskörúti Színi Suli növendékei előadásában. A darab arról szól, hogy az athéni és a spártai nők Lüszisztraté athéni és Lampithó spártai nők vezetésével elhatározzák, hogy addig nem engedik be férjüket ágyaikba, míg azok békét nem kötnek, hiszen – úgy vélik – a béke előmozdítására a szerelem megvonása a leghatékonyabb módszer.
Megszólaló: Galambos Zoltán – a Körúti Színház és a Kiskörúti Színi Suli vezetője; Lipták Péter – rendező, színművész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Július 25. – az első lombikbébi, Louise Brown születésnapja (1978)
Angliában született meg a világon az első lombikbébi, Louise Joy Brown. Világra jötte mérföldkő volt a meddőség kezelésében. Patrick Steptoe, a Manchester közelében fekvő Oldham kórházának nőgyógyásza és Robert Edwards, a Cambridge-i Egyetem fiziológusa a minden hatodik házaspárt érintő meddőség kezelésére kereste a megoldást. 1966-ban kezdődött az együttműködésük és egészen 1977-ig az embriók az anyaméhbe való visszahelyezésük után csak néhány hétig maradtak életben, mígnem a kísérleti stádiumban lévő kutatások egy fiatal bristoli házaspár esetében eredményre vezettek. A sikeres beágyazódást követően problémamentesen teltek a hetek és hónapok, 1978. július 25-én, kilenc nappal a szülés várható időpontja előtt azonban komplikáció adódott, ezért úgy döntöttek, hogy császármetszéssel segítik világra a babát és megszületett az „évszázad gyermekeként” köszöntött kislány, aki világrajöttével több százezer gyermekre vágyó családnak adott reményt. Az 1978-as tudományos szenzáció az elmúlt negyedszázad alatt rutin beavatkozássá vált, ezzel az eljárással már több mint négymillióan születtek világszerte.

WHY NOT
Miért ne lehetne közismert dalokat akusztikusan új életere kelteni? A Why Not zenekar ezt teszi. Madonna, George Michael, Whitney Houston vagy éppen Beyonce dalait élő koncerten úgy adják elő, ahogy eddig még senki nem hallhatta. Napjaink r'n'b ritmusaiból salsa lesz, diszkó slágerekből drum’n’ bass vagy éppen szintipopból tangó. Mindegy, hogy mihez nyúlnak, kezük alatt minden átváltozik, új értelmet nyer. Képzeljék el, hogy egy ismert dalnak két élete van: egy eredeti és egy olyan, amelyről eddig még nem hallottak… – ill. hallhattak mindazok, akik elmentek a BKK által szervezett idei első Hangulatkoncertre.
Megszólaló: Molnár Emese – énekesnő